Trening HIIT, czyli sposób na trening interwałowy

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 185

Trening HIIT jest świetną alternatywą dla dobrze znanego klasycznego treningu aerobowego. W ciągu kilku minut można dzięki niemu spalić tyle kalorii, ile normalnie traci się w ciągu godziny popularnych aerobów. Czy nowoczesny trening interwałowy HIIT jest rzeczywiście godny polecenia? Czy ćwiczenia tego rodzaju dają naprawdę dobre efekty? Co w ogóle warto wiedzieć na temat treningu HIIt?

Czym jest trening HIIT i na czym polega?

Trening HIIT, a więc High Intensity Interval Training to nic innego jak trening interwałowy. Od jakiegoś czasu wiadomo już, że treningi interwałowe dają o wiele lepsze efekty i są bardziej skuteczne niż treningi aerobowe. Umożliwiają znacznie szybsze pozbycie się nadprogramowej tkanki tłuszczowej i są doskonałym sposobem na uzyskanie odpowiedniej sylwetki.

Trening interwałowy polega w praktyce na przeplataniu ze sobą ćwiczeń aerobowych o średniej intensywności (60-70% HRmax, a więc tętna maksymalnego) oraz ćwiczeń aerobowych o znacznej intensywności (90-100% HRmax). Czas takiego treningu wynosić powinien od 5 do 25  minut. W zakres ten wlicza się już rozgrzewka oraz rozciąganie.

Trening HIIt - jak ćwiczyć?

Tak naprawdę w tym przypadku można wybrać ulubioną formę aktywności np. pływanie, orbitrek, skakanie na skakance, jazdę na rowerze czy bieganie na bieżni. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami powinny wybrać ćwiczenie, które będzie im sprawiać przyjemność. Dyscyplinę oraz czas ćwiczeń należy przy tym dostosować do swoich możliwości - psychicznych i fizycznych zarazem. Jest kilka popularnych, dobrze znanych form treningów interwałowych np. Tabata. To interwałowy trening metaboliczny, który trwa tylko 4 minuty. Jest jednak bardzo intensywny, angażuje wszystkie mięśnie oraz doskonale podkręca metabolizm. Dlatego jest bardzo skuteczny.

Trening interwałowy - jak go wykonać?

W praktyce okazuje się, że plan treningu HIIT nie jest bardzo skomplikowany. Rozpocząć należy oczywiście od rozgrzewki. Jest ona konieczna do tego, aby mięśnie dobrze pracowały w czasie samego treningu. W sytuacji, gdy wybrano trening biegowy, najlepiej zacząć od trwającego 30 sekund truchtu, a potem przejść do 10-sekundowego bardzo szybkiego biegu. Taka seria powinna zostać powtórzona co najmniej 5 razy, o ile forma na to pozwala. Z czasem ilość powtórzeń można zwiększać, najlepiej 1-2 razy na tydzień. Taki trening wykonywać trzeba co najmniej trzy razy w tygodniu. Całość nie zajmuje wiele czasu, a więc pokusić się można nawet o częstsze ćwiczenia.

Podobnie trening ten wygląda w przypadku innych typów aktywności fizycznej. Jeśli wybrano rower stacjonarny, należy przez 30 sekund jeździć normalnym tempem, a potem na 10 sekund maksymalnie przyspieszyć. Z czasem można zmniejszać ilość czasu, w czasie którym jedzie się wolno na rzecz tempa szybkiego. Wówczas ćwiczenia są oczywiście bardziej efektywne.

Jak działa interwałowy trening HIIT?

Wiadomo, że trening interwałowy ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Dlatego wykonują go nie tylko amatorzy i osoby, które chcą się odchudzić, ale i profesjonalni sportowcy czy osoby ćwiczące na co dzień na siłowni, którym zależy na utrzymaniu dobrej kondycji organizmu. Jest to trening uniwersalny, dlatego HIIT jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych w tym względzie.

Trening HIIT pozwala przede wszystkim na zwiększenie tempa przemiany materii, które utrzymuje się aż do 48 godzin. Wpływa bardzo korzystnie na proces spalania tkanki tłuszczowej. W czasie treningu tego rodzaju pojawia się znaczny deficyt tlenowy, który sprawia, że organizm pobiera energię jeszcze jakiś czas po zakończeniu treningu. HIIT to szybka droga do pozbycia się dodatkowych kilogramów i nadprogramowej tkanki tłuszczowej.

To jednak nie koniec. Trening  HIIT pozwala również na poprawę wydajności i sprawności organizmu. Osoby, które do tej pory miały problem z wyjściem na czwarte piętro pieszo, za sprawą regularnych treningów interwałowych mogą szybko odzyskać dobrą kondycję. W ten sposób pozbyć się można nie tylko niechcianego tłuszczu, ale i uzyskać o wiele lepszą formę, co oczywiście ma swoje wymierne korzyści w codziennym życiu. Co ciekawe, trening interwałowy wspomaga także produkcję testosteronu, hormonu wzrostu oraz produkcję włókien szybkokurczliwych. Dlatego też nie tylko można na jego skutek pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale i wypracować lepszą i bardziej kształtną sylwetkę z idealnie wyrzeźbionymi mięśniami.

Co więcej,  klasyczny trening HIIT wykonać można bez żadnych problemów nawet w swoim domu. Nie trzeba więc wykupować od razu karnetu na siłownię, chyba że ktoś preferuje taką formę ćwiczeń. W ten sposób można więc dodatkowo zaoszczędzić - zarówno czas, jak i pieniądze. Są zresztą osoby, które wolą ćwiczyć w domu. Czują się wówczas o wiele pewniej, bo na co dzień stresuje je obecność innych osób i nie chcą być oceniane. Poza tym warto pamiętać o tym, że trening HIIT jest łatwy do wykonania. Pomoc profesjonalisty wcale więc nie jest potrzebna.

 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu