Trening na basenie - techniki pływania

Dodane przez: . Komentarze: 0 2437

Pływanie niesie za sobą wiele zalet. Pełni nieocenioną rolę zarówno w profilaktyce jak i w rehabilitacji, oraz relaksacji, dzięki temu, że ruch w wodzie angażuje zdecydowaną większość mięśni. Dużym plusem jest to, że nawet jeżeli ktoś nie potrafi pływać i boi się głębokiej wody może wykonywać prostsze ćwiczenia i cieszyć się satysfakcjonującymi rezultatami.

Największe korzyści płynące z pływania

Korzyści związane z ćwiczeniami na basenie są naprawdę wielkie. Przede wszystkim pływanie wpływa na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Poprawia samopoczucie i stan zdrowia. Jedną z najważniejszych zalet związanych z pływaniem jest korygowanie wad postawy. Ruch w wodzie nie jest obciążeniem dla stawów i kręgosłupa, natomiast wzmacnia mięśnie, zwłaszcza te które podtrzymują kręgosłup, co ma nieocenione znaczenie w przypadku wielu wad np. skoliozy. Kolejną korzyścią wiążącą się z pływaniem jest zwiększenie pojemności płuc i ogólny pozytywny wpływ na układ oddechowy. Ćwiczenia na basenie bardzo często zaleca się osobą, które przebyły zawał serca, ponieważ pobudzają one układ krążenia. Basen jest również zbawienny w przypadku kontuzji stawów kolanowych i biodrowych. Nie można nie wspomnieć, że pływanie wspaniale modeluje sylwetkę i pomaga efektownie spalić zbędną tkankę tłuszczową. 

Najpopularniejsze techniki pływania

Poszczególne techniki pływania różnią się od siebie m.in. grupą mięśni, które szczególnie pracują. Różnią się także stopniem trudności. Do klasycznych stylów pływackich można zaliczyć żabkę (styl klasyczny), kraul, styl grzbietowy i motylkowy. Wymagają one dobrego opanowania techniki i najlepszą opcją jest nauka pod czujnym okiem osoby doświadczonej. Pomoże to wyeliminować błędne nawyki, które w dłuższym okresie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. W przypadku korygowania was postawy i leczenia dolegliwości związanych z kręgosłupem specjaliści polecają pływanie na grzbiecie. Jest to także jedna z najłatwiejszych technik. Trochę bardziej skomplikowany jest kraul, pozwala on jednak na najszybsze pływanie i angażuje praktycznie wszystkie mięśnie. Żabka i styl motylkowy są trudniejsze i nie zaleca się rozpoczynanie przygód z wodą od nich. Można wyróżnić również style, które nie zalicza się do klasycznych m.in. piesek i żabka dyrektorska. Nie są one trudne, ale nie nadają się do pokonywania długich odległości.

Kraul

Jest to najszybszy ze wszystkich stylów pływackich, pozwala na przybranie najbardziej opływowego kształtu sylwetki dzięki czemu nie trzeba tracić dodatkowej energii na stawienie oporu wodzie. Wymaga on sporych umiejętności i opanowania odpowiedniej techniki pracy ramion, oraz odpowiedniego ułożenia ciała. Ręce muszą być zanurzone w wodzie pod odpowiednim kątem, jest to bardzo ważne ponieważ praca rąk w ok 70 % jest odpowiedzialna za prędkość. Bardzo ważne jest też odpowiednie zsynchronizowanie oddechu z ruchami ciała. Styl ten wiąże się z częściowym wkładaniem głowy pod wodę, dlatego przed nauką kraula warto poćwiczyć nurkowanie.

Żabka (styl klasyczny)

Żabka jest najpopularniejszym stylem pływackim. Jednak niestety amatorska nauka pływania sprawiła, że powstało wiele pochodnych stylu klasycznego nie mających za wiele wspólnego z prawdziwą wersją żabki. Pływając stylem klasycznym przede wszystkim powinno się na zmianę chować głowę pod wodą i ją wyciągać, a nie trzymać cały czas zadartą do góry, jak to często bywa. Ruchy rąk i nóg także powinny być mniej zamaszyste i delikatniejsze niż często jest to prezentowane. Przy pływaniu żabką obciążony jest odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa, dlatego nie jest przeznaczona dla osób, które poprzez pływanie chcą zmniejszyć dolegliwości związane z kręgosłupem. Ponadto styl klasyczny rozwija mięśnie klatki piersiowej, przy bardzo małym zaangażowaniu mięśni grzbietowych.

Styl grzbietowy

Styl grzbietowy jest najlepszym wyborem w przypadku wszelkich problemów z kręgosłupem. Wzmacnia on wszystkie grupy mięśni kręgosłupa i nie nadwyręża placów. Pływając należy płasko leżeć na wodzie, twarz zwrócić ku górze i na pracować ramionami na zmianę unosząc je nad wodę i kierując za głowę. Na przemian pracują również nogi, stopy są obciągnięte. Bardzo ważne jest utrzymywanie bioder wypchniętych do góry przez cały czas.

Styl motylkowy

Styl motylkowy nazywa się też delfinkiem. Wymaga on dokładnego wyćwiczenia techniki, dobrej koordynacji i dużej siły. Dlatego za pomocą tej techniki pływają zwykle zawodowcy i osoby, które mają styczność z pływaniem od dłuższego czasu. Można powiedzieć, że styl motylkowy polega na "falującym" ruchu ciała. Głowa, klatka piersiowa, biodra, nogi ruszają się w dół i w górę po kolei np. kiedy głowa jest w górze, biodra idą na dół. Wspólne połączenie jest bardzo harmonijne i pozwala przesuwać się do przodu. Ważne jest też prawidłowe oddychanie.

Rozpoczynając naukę pływania warto skorzystać z usługi doświadczonego instruktora. Pomoże on dobrać najbardziej odpowiedni styl do danej osoby i celu, dla którego ona chce się nauczyć pływać. Udzieli również profesjonalnych rad i wskazówek, które pomogą uniknąć błędów i złych nawyków, dzięki jego instrukcją opanowanie umiejętności pływacki przebiegnie szybciej, a efekty będą bardziej zauważalne i spektakularne.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu