Trening na bieżni – plusy i minusy

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 170

Wiele osób, które często zaczynają biegać szybko jednak rezygnują z powodu pogody. Nie każdemu pasuje wizja biegania w mrozie, deszczu czy błocie. Jest jednak rozwiązanie, które może dla wielu być świetnym zamiennikiem dla biegania na zewnątrz. Mowa tutaj o bieżni mechanicznej. Takie rozwiązanie ma wielu zwolenników, ale także przeciwników. Zanim jednak spróbujemy biegania na bieżni, warto poznać jej wady i zalety.

Zaleta: Jesteś niezależny od pogody.
Jeśli mamy niedaleko siebie mamy klub fitness lub siłownię to nic nigdy nie stoi na przeszkodzie, by wykonać trening, który sobie wcześniej założyliśmy niezależnie od tego, czy zima jak co roku nas zaskoczyła. Nie musisz bać się zasp śniegu i lodu na chodnikach. Nie musisz bać się, że połamiesz sobie nogi lub będziesz miał tyłek cały w siniakach z powodu lodu. Możesz spokojnie wykonać swój trening, niezależnie czy ma być to trening tempowy, czy szybkościowy. Do tego nie trzeba martwić się ubraniem. Nie musisz być ubrany jak cebulka na trening, twoje ręce nie zamarzną z zimna, a czapka nie sprawi, że włosy będą wyglądać potwornie. Wystarczą Ci buty do biegania, skarpetki i koszulka.


Zaleta: Jest bezpiecznie!
Nie mówimy tylko o tym, że na takiej bieżni dużo trudniej jest stracić równowagę niż na mokrym lub śliskim chodniku. Mowa tutaj także o tym, że ćwicząc na bieżni w fitness klubie, niezależnie od pory dnia to zawsze wszystko będzie oświetlone. Co prawda światło będzie sztuczne, a to może niektórym osobom przeszkadzać. Mimo wszystko chyba lepiej biegać w sztucznym świetle niż biegać w ciemnym parku nocą?


Zaleta: Twoje stawy są mniej obciążone.
Paweł Józefiak powiedział kiedyś, że podczas przygotowań do maratonu wybrał przygotowania na bieżni, ponieważ te na ścieżkach zawsze po jakimś czasie doprowadzały do bólu kolan, a po ćwiczeniach na bieżni taka sytuacja mu się nie zdarzyła. Takie mniejsze obciążenie spowodowane jest tym, że pas bieżni, po którym biegamy lekko ugina się pod naszym ciężarem, a to amortyzuje pewną część obrażeń, które normalnie brałyby na siebie kolana lub biodra. To sprawia, że przebiegnięcie na przykład 10 km na bieżni jest okupione mniejszym kosztem zdrowotnym niż przebiegnięcie tego w terenie.


Zaleta: Możesz biegać boso!
Wiem, bieganie boso dla wielu osób jest czymś specyficznym, a to sprawia, że ten sposób biegania ma zarówno zwolenników oraz przeciwników. Jednak każdy się zgodzi, że ten rodzaj uprawiania sportu ma jedną zaletę: wzmacnia stopy. Jedyny problem, jaki napotkamy to to, że zwiększamy zagrożenie kontuzjami stóp oraz kostek, które spowodowane jest brakiem butów. Jednak takie bieganie na bieżni jest dużo bezpieczniejsze niż w terenie. Nie musimy martwić się dziurami, które mogłyby spowodować jakiś poważny uraz ani zalegającymi na drogach i ścieżkach kamieniami lub szkłem, o które tak łatwo poranić stopy.


Wada: Jesteśmy uwiązani do bieżni.
Dla wielu osób bieganie powiązane jest z widokami, które mijają podczas swoich treningów oraz zmianami tras, przez co bieganie tak szybko się nie nudzi. Tego jednak nie ma na bieżni. Biegniesz ciągle w tym samym otoczeniu, a jedynym co się zmienia to ludzie, którzy Cię otaczają. Nie każdemu będzie pasować taki sposób biegania. To nie jest jedyne ograniczenie. Innym jest to, że ilość bieżni na siłowniach jest ograniczona, co sprawia, że często spotykane są sytuacje, w których ludzie muszą czekać na swoją kolej do biegania. Niektóre kluby wprowadzają już nawet ograniczenia czasu, jaki można spędzić na bieżni by każdy mógł ćwiczyć. Warto jednak porozmawiać z osobami, które pracują w klubach. One będą w stanie powiedzieć Ci, kiedy najmniej osób biega i bieżnie są wolne, To pomoże, ale tylko wtedy gdy jesteś w stanie dopasować cały swój dzień do biegania na bieżni.


Wada: Dyskomfort i brak odpowiednich warunków.
Mimo że bieganie na bieżni jest dużo przyjemniejsze niż bieganie w mrozie, deszczu i wietrze to mimo wszystko wymaga ono dobrej klimatyzacji, ponieważ nie każdy dobrze znosi suche powietrze pod dachem, więc tym osobom naprawdę będzie doskwierać brak świeżego powietrza. Poza tym po zejściu z bieżni może wariować nam błędnik, a to sprawia, że przez jakiś czas chodzenie po zwykłej podłodze może być dla nas nieprzyjemne. To uczucie jednak mija po chwili. Taki brak naturalnych warunków może też przeszkadzać osobom, które chcą przygotować się do zawodów, ponieważ bieganie na bieżni nie pozwoli im nauczyć się jak radzić sobie z silnym wiatrem, który zapiera dech w piersi czy deszczem ograniczającym naszą widoczność. Nie przygotujemy też w ten sposób naszego ciała do nacisków i sił, które będą na nas działać podczas ćwiczenia na zewnątrz.


Wada: Może powiać nudą.
Nie każdy jest w stanie wytrzymać jeden obraz przez wiele czasu i być w stanie tak cokolwiek robić. Tak jest z bieżnią. Są osoby, które po jakimś czasie będą miały dość tego samego otoczenia czy tej samej muzyki puszczanej na siłowni. Co prawda można przynieść swoją muzykę, posłuchać audiobooka w trakcie ćwiczeń, ale dla wielu osób i tak nie zastąpi to żyjącego miasta i jego dźwięków.


Wada: Czekają nas dodatkowe koszty.
Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie, by mieć własną bieżnię. To bardzo duży wydatek pieniężny, który do tego wymaga odpowiedniej ilości przestrzeni w mieszkaniu lub domu, a na to nie każdy może sobie pozwolić. Trzeba być więc przygotowanym na to, że będą nas czekać opłaty za jednorazowe wejścia do klubu lub wykupienie karnetu na siłownię.
Zdecydowanie co jest dla Ciebie ważniejsze-zalety czy wady biegania na bieżni to dla każdego sprawa indywidualna. Nawet jeśli pokochasz bieganie na bieżni, to nie myśl tylko i wyłącznie o niej. Bieganie takie różni się od tego w warunkach naturalnych, więc jak tylko masz okazję, by wyjść i biegać na zewnątrz w dobrych warunkach pogodowych i przy świetle dnia, zrób to! Bieganie w czterech ścianach, niezależnie od wygody i przyjemności nigdy nie zastąpi tego, jak wspaniałe może być bieganie bez żadnych ograniczeń. Do tego należy pamiętać, że jeśli przygotowujesz się do jakichkolwiek biegów, to te w znacznej części odbywają się na zewnątrz.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu