Zdrowie, niezła kondycja i zgrabna sylwetka to nie wszystko! Trening ma również inną moc, która z pewnością Ci się spodoba – to cudowny eliksir odmładzający. Nie jest to tylko efekt wizualny, ale faktyczny! Regularna aktywność fizyczna odmładza komórki, co czyni nas młodszymi biologicznie!
Wszystko zaczyna się już na poziomie komórkowym w ich wnętrzu. Telomery, czyli swego rodzaju filtry ochronne naszych chromosomów w komórkach pod wpływem ćwiczeń wydłużają się, a tym samym stają się lepszą ochroną, zapewniając dłuższe życie i chroniąc przed licznymi chorobami, szczególnie tymi związanymi z wiekiem.
Nie da się ukryć działania regularnych treningów na nasze ciało, chociażby przez efekty wizualne jakie czyni. Ponieważ odmłodzone komórki widać najbardziej na skórze można śmiało powiedzieć, iż trening to najlepszy sposób na lifting! Dokonane na grupie osób po 40 które regularnie trenują badania, wykazały, iż ich skóra jest na poziomie tej u 20 i 30 latków! Co ciekawe – nigdy nie jest za późno na odmładzanie treningiem! Poproszono 65 latków, dotychczas nieaktywnych, o 30 minutowe treningi na rowerze lub jogging dwa razy w tygodniu. Wyniki badań były zaskakujące – po trzech miesiącach ich skóra odmłodniała i to bardzo – jej stan był porównywalny ze skórą 20-40 latków! Nie jest jednak pewne jak cały ten mechanizm działa, ale istnieje teoria, iż mięśnie pod wpływem wysiłku uwalniają substancje ujędrniające, dlatego skóra aktywnych ludzi jest widocznie młodsza, elastyczniejsza i jędrniejsza.
Poza skórą i same mięśnie zyskują niezwykle na regularnym ruchu. Dzięki stałej aktywności są silniejsze, bardziej wytrzymałe i pozwalają na więcej niż siedzenie w fotelu przed telewizorem. Poprzez stałą stymulację mięśni zapewniamy sobie prawidłowo działający metabolizm, lepszą równowagę, prawidłową postawę i lepszą kondycję. Nie warto zatem zgrywać starego tetryka, a ruszyć na trening – nawet krótki, ale regularny pozwoli odmłodnieć i móc więcej! W końcu jeśli można cofnąć zegar, nie ma się nad czym zastanawiać!
Skoro całe ciało zyskuje na aktywności pora i na jej wpływ na mózg. Trenując regularnie pozwalamy także naszym komórkom mózgowym na rozwój i namnażanie. Szczególnie ważny jest ruch u osób starszych, gdyż trening pozwala zapobiegać skurczom mózgu, które towarzyszą starzeniu. Dorośli, którzy stale trenują mają zauważalnie poprawione centrum pamięci w mózgu, a to zapobiega licznym chorobom starczym.
Komentarze
Napisz komentarz