Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej jest odbyć trening - rano czy też w godzinach wieczornych? To kluczowa kwestia dla ułożenia własnego dnia oraz - co najważniejsze - dotrzymania danej sobie obietnicy. Odpowiedź na to pytanie jednak możemy odkryć tylko sami, ponieważ pora jest uzależniona przede wszystkim od tego, co chcemy rzeczonym treningiem osiągnąć. Najlepiej bowiem określić własne cele, a dopiero później wyborem godzin. To ważne, ponieważ jeśli komuś zależy głównie na zbudowaniu mięśni, powinien wybrać się na siłownię wieczorem, bądź też późnym popołudniem. W przypadku schudnięcia z kolei, siłownia lub też bieganie najlepiej sprawdzą się w godzinach porannych. Aby osiągnąć maksymalne efekty, pora dnia ma znaczenie, dlatego też wpierw należy sprecyzować trening.
Zalety regularnego trenowania
Przede wszystkim należy wspomnieć, że każda pora na trening jest dobra. Systematyczne ćwiczenia i regularny wysiłek - co potwierdzone zostało już przez naukowców - poprawia ogólny stan zdrowia, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca, a także podnosi umiejętności kreatywnego myślenia. Co więcej, treningi spowalniają także proces starzenia się skóry. To również doskonała alternatywa dla katorżniczych diet, które stosują osoby pragnące zrzucić nadprogramowe kilogramy, bądź też poprawić masę mięśniową i zwiększyć wytrzymałość organizmu.
Korzyści trenowania rano
Trening rano ma wiele swoich zalet, dlatego też duża liczba osób ćwiczących wybiera właśnie tę porę na wysiłek fizyczny. Przede wszystkim, treningi rano skupiają się na ćwiczeniach tlenowych, a w związku z tym pokonywane dystanse są znacznie dłuższe w stosunku do tych z godzin wieczornych. Tę porę zatem wybierają osoby chcą biegać szybciej, a przy okazji poprawić własną sylwetkę.
Należy jednocześnie wspomnieć, że trening poranny jest związany w bezpośredni sposób ze wcześniejszym wstawaniem, dlatego też nie zawsze przypadnie do gustu śpiochom. Czas - zamiast na sen - przeznaczany jest na ruch, intensywne ćwiczenia oraz polepszanie własnych osiągów. Ze względu na odprężony umysł i ciało, organizm lepiej skupia się na treningu (nie ma tu mowy o jakimkolwiek rozproszeniu), a przy okazji o wiele szybciej budzi do nadchodzącego dnia. To z kolei sprawia, że można po prostu odpuścić sobie kawę!
Oprócz tego, w trakcie wysiłku fizycznego wydzielany jest tak zwany hormon szczęścia, czyli endorfiny pozwalające nastawić się do życia i nadchodzącego dnia z sposób pozytywny. Poranne ćwiczenia umożliwiają przyspieszenie metabolizmu, a to zaś przekłada się na większą ilość spalanej energii w trakcie całego dnia, w szczególności pracowitego i bardzo intensywnego.
W tym miejscu należy napomnieć, że najlepiej jest ćwiczyć na czczo. Wówczas organizm spala znacznie więcej tkanki tłuszczowej w stosunku do treningu po lekkim posiłku. Wszystko związane jest ze zużyciem przez organizm rezerw energetycznych (to jest glikogenów) w nocy, a tym samym podczas treningu w godzinach porannych zaczyna spalać tłuszcze.
Wykonując jednak treningi rano, należy zachowywać umiarkowane tempo, tak aby oddech był swobodny oraz zachowana została rozmowa. Tłuszcz spala się tylko i wyłącznie w obecności tlenu, w związku z czym oddychanie jest w tej kwestii kluczowe.
Wady trenowania w godzinach porannych
Nie da się ukryć, że trenowanie rano ma również swoje wady. Przede wszystkim, najważniejszą jest niewystarczająco rozgrzany organizm. To z kolei sprawia, że ciało jest znacznie bardziej narażone na kontuzje. Należy więc mocno uważać, by nie nabawić się problemów w trakcie porannego biegania, bądź jazdy na rowerze. W tym momencie na pomoc przychodzi bardzo mocna, porządna rozgrzewka, która zmniejsza ryzyko wylądowania u lekarza.
Poranne ćwiczenia nie są również przeznaczone dla osób starszych. O tej porze, pomiędzy szóstą a dwunastą, znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca.
Korzyści trenowania wieczorem
Patrząc na fizjologię ludzkiego organizmu, najlepszym okresem na ćwiczenia są godziny wieczorne. W szczególności najlepiej mają się wówczas płuca, a także poziom hormonów i temperatura - ich kondycja jest najwyższa około godziny osiemnastej, a mięśnie w tym czasie rozgrzane i właściwie rozciągnięte. To właśnie w tym okresie ludzie są w stanie ćwiczyć jak najciężej i znacznie szybciej w stosunku do treningów porannych. Ćwiczenia wieczorem mają wpływ na regulację posiłków spożywanych na obiad, jak również i pomagają pozbyć się stresu z całego dnia, a także odprężyć trenujących przed snem oraz kolejnym, ciężkim dniem. Wpływają one na odprężenie psychiczne, a także nie spalają kalorii.
Należy wspomnieć, że od czternastej do około godziny dziewiętnastej, organizm ludzki jest w stanie osiągnąć możliwie jak najlepsze wyniki siłowy i wytrzymałościowe, dlatego też wiele osób decyduje się na ćwiczenia właśnie wieczorem. Wówczas istnieje możliwość odbycia bardziej intensywnego treningu. Ponadto, w godzinach wieczornych znacząco spada ryzyko nabawienia się kontuzji podczas wysiłku fizycznego. Po ćwiczeniach należy jednak pamiętać, aby zjeść lekki posiłek.
Wady treningu wieczornego
Trenując wieczorem, należy przede wszystkim uważać, aby nie przeholować. W trakcie ćwiczeń, ich intensywność o tej porze może zmęczyć ciało, a tym samym przyczynić się do problemów ze snem w nocy. Wówczas organizm jest bardzo pobudzony i nie może się uspokoić. Często również pojawiać się mogą bóle.
Dla osób, które miały trudny dzień w pracy, bądź w szkole, wieczorny trening może być dodatkowym problemem. Jeśli więc nie mamy silnej woli, prędzej czy później odpuścimy sobie treningi w godzinach wieczornych, a finalnie zaprzestaniemy ćwiczeń.
Kto powinien trenować rano?
Na poranne godziny treningu decydują się najczęściej osoby, które chcą schudnąć. Jak już wcześniej wspomniano, ćwiczenia na czczo pozwalają zwiększyć spalanie tkanki tłuszczowej ze względu na brak jakichkolwiek pokładów energii. To więc oznacza, że w szczególności rano mogą trenować osoby, które pragną zrzucić nadprogramowe kilogramy.
Na ćwiczenia przed rozpoczęciem pracy powinny zdecydować się ranne ptaszki, które właśnie od porządnego poranka uzależniają dobrą, pozytywną resztę dnia.
Co można trenować rano?
Najlepiej jest podzielić treningi na godziny. Tak więc od szóstej do siódmej rano doskonale organizm spala tłuszcz. Podczas ćwiczeń w godzinach porannych - według badań - znacznie szybciej jesteśmy w stanie pozbyć się kilograma tłuszczu w stosunku do innych pór dnia. Mowa tutaj przede wszystkim o treningu o pustym żołądku. Wówczas ciężko jest również wybić się z rytmu.
Od ósmej do dziesiątej doskonale sprawdzi się trening, podczas którego można się po prostu wyładować. W szczególności jednak dotyczy on mężczyzn, bowiem chodzi tu o fight club, który ma wpływ na poziom testosteronu oraz zmniejszenie męskiej agresji. Ta z kolei objawia się największym poziomem właśnie w godzinach porannych.
Ile powinien trwać poranny trening?
Aby spalić jak największą ilość tkanki tłuszczowej, należy wykonywać około trzydziesto- lub czterdziestominutowy trening interwałowy na maszynach kardio, bądź też intensywnie biegać przez mniej więcej godzinę. Z workiem walczyć można przez kilka lub kilkanaście rund po dwie minuty. Każda runda powinna być oddzielona minutową przerwą. W trakcie jednej rundy spalić można około 24 kcal, ale - co ważne - nie ma ograniczeń co do ilości i czasu treningu.
Kto powinien trenować wieczorem?
Na wieczorne treningi decydują się przede wszystkim osoby, które mają w planach zwiększenie swojej masy siłowej. Jeśli więc cel to podnoszenie ciężarów, bądź też poprawa kondycji, ćwiczenia należy zaplanować na drugą połowę dnia. Organizm wieczorem jest najlepiej przygotowany do intensywnych treningów, w związku z czym można wtedy osiągnąć maksimum własnej siły i wytrzymałości. Co więcej, to doskonała okazja dla osób, które mają problem w nocnym podjadaniem, ponieważ po treningu apetyt znacząco się zmniejszy.
Jaki trening można odbyć wieczorem?
Wieczorami, a dokładniej od siedemnastej do osiemnastej najlepiej jest po prostu wziąć rower i wybrać na przejażdżkę. To najlepsza pora oraz najlepszy sposób, aby spalić tłuszcz. Oprócz tego, wieczorny trening znacząco podwyższa metabolizm, w związku z czym już po trzydziestu minutach można pozwolić sobie na słodką nagrodę.
Godziny od osiemnastej do dwudziestej są doskonałe na wieczorne dźwiganie. O tej porze poziom kortyzolu w organizmie jest bardzo mały. Hormon ten ma wpływ na niszczenie włókien mięśniowych, w związku z czym jego mała obecność pozwoli łatwiej je odbudować. Intensywny trening przyczyni się także do szybkiego wzrostu.
Ile powinien trwać trening wieczorny?
Zarówno bieganie, trucht, jak i jazda na rowerze w spokojnym tempie powinny trwać około trzydzieści do czterdziestu minut. Po tym czasie można szybko wyładować stres i - finalnie - łatwiej zasnąć.
Na siłowni, w celu odbudowania mięśni, najlepiej jest zrobić po dziesięć powtórzeń każdego ćwiczenia - jeden po drugim z przerwą około czterdziestu pięciu sekund. Należy zrobić po trzy obwody.
Jak jeść przed i po trenowaniu?
Ważną kwestią jest także kwestia posiłków. Kategoryczne nie wolno rozpoczynać treningu od razu po posiłku. To skutkować może kolkami, złym samopoczuciem oraz mdłościami. Najlepiej jest więc zjeść coś na około dwie godziny przed planowanymi ćwiczeniami. Po treningu z kolei nie ma jasnej reguły co do przekąsek. Można zarówno od razu wziąć się za posiłek, jak też i odczekać chwilę - to jest uzależnione tylko i wyłącznie od własnych preferencji.
Odpowiadając więc na pytanie: trening wieczorem czy rano, należy wiedzieć, że decyzja jest uzależniona tylko i wyłącznie od danej osoby, jej preferencji, postawionego przed sobą celu oraz możliwościami. Nie można bezpośrednio opierać się na radach znajomych i ich zaleceniach. Warto pokierować się przede wszystkim swoim zdrowiem i wiekiem, a także tym, co trening ma nam pozwolić osiągnąć - spalenie większej ilości tkanki tłuszczowej czy też zwiększenie masy mięśniowej oraz wytrzymałości siłowej?
Komentarze
Napisz komentarz