Chudy, tłusty, półtłusty - jaki twaróg jest najzdrowszy?
Biały ser, choć przez wielu nielubiany, od lat uchodzi za produkt zdrowy, który powinno się spożywać. Choć coraz częściej pojawiają się w tym temacie różnorodne kontrowersje i niektórzy kwestionują prozdrowotne działanie twarogu, mimo wszystko często gości on na naszych stołach. Przyrządzamy go w różnych postaciach - smarujemy nim kanapki, stosujemy jako dodatek do naleśników, czy pierogów, a także jemy z dodatkami. Inwencja twórcza w kuchni nie zna granic, a zatem to, jak wykorzystamy twaróg pozostaje już w gestii naszej kreatywności. Jeśli już decydujemy się na jedzenie twarogu, warto wiedzieć, który jest najbardziej pożyteczny dla naszego organizmu. Wyróżniamy bowiem twaróg chudy, tłusty i półtłusty. Niektórzy być może wyczuwają subtelną różnicę w smaku, inni prawdopodobnie nawet jej nie zauważają. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości naszych kubków smakowych. W każdym razie, jeśli postanawiamy kupować konkretny rodzaj twarogu, warto być świadomym tego, jaki wpływ na jego właściwości ma zawartość tłuszczu.
Wybór twarogu zależy od naszego celu
W zasadzie to, jaki twaróg będzie dla nas najbardziej odpowiedni, zależy od tego, co chcemy osiągnąć jedząc go. W diecie osób bardzo aktywnych fizycznie, które chcą postawić na zwiększenie masy mięśniowej, zalecany jest twaróg tłusty, ponieważ zawiera on niezbędne w tym procesie białko. Natomiast jeżeli zależy nam na utracie wagi i chcemy zrzucić zbędne kilogramy, lepszym wyborem wydaje się twaróg chudy ze względu na mniejszą kaloryczność - w tym temacie jednak również pojawiają się liczne dyskusje. Twaróg półtłusty natomiast jest produktem wypośrodkowanym i stoi pomiędzy tymi dwoma skrajnymi rodzajami. Będzie zatem najbardziej odpowiedni dla tych, którzy najzwyczajniej w świecie chcą spożywać twaróg bez jakichś szczególnych oczekiwań i rezultatów. Twaróg półtłusty będzie dobry również dla tych, którzy chcą spożywać mniej tłuszczu wraz z nabiałem, ale nie redukować go do całkowitego minimum.
Zawartość tłuszczu a smak twarogu
Osoby z niezbyt wrażliwymi kubkami smakowymi mogą twierdzić, że nie ma różnicy pomiędzy twarogiem chudym a tłustym. Jednakże jest to błędna i subiektywna opinia. Jak wiemy, tłuszcz wpływa na przewodnictwo smaku, a zatem jego zawartość ma znaczenie, jeżeli chodzi o wyrazistość produktu. Twaróg tłusty jest mniej suchy, ma przyjemniejszą konsystencję i bardziej konkretny smak niż twaróg chudy. Jest również bardziej kaloryczny, ale to chyba oczywiste.
Tłuszcz w twarogu a witaminy i minerały
Witamina D ma wpływ na nasze kości i często to właśnie z jej powodu uważa się nabiał za zdrowy. Jeżeli chodzi o jej zawartość w poszczególnych rodzajach serka twarogowego, to tutaj zdecydowanie wygrywa twaróg tłusty. Ponadto, większa zawartość tłuszczu poprawia przyswajanie wapnia, który również jest zawarty w twarogu i podobnie jak witamina D nie pozostaje bez znaczenia dla naszego układu kostnego. Także witaminy A znajdziemy więcej w twarogu tłustym, niż w chudym.
Negatywne aspekty spożywania twarogu
Choć powszechnie uważa się, że nabiał jest zdrowy, można spotkać głosy polemizujące z tą opinią. Zbyt duże spożycie twarogu może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak, między innymi, problemy z nerkami, czy zakwaszenie organizmu. Jak we wszystkim - trzeba tutaj zachować umiar. Bez względu na to, jak bardzo lubimy ser biały i jak bardzo chcemy spożywać lekkostrawne i dietetyczne posiłki, nie powinniśmy z nim przesadzać. Jeżeli chodzi o jedzenie, to często zdarza się - tak samo jak w tym przypadku - że jedynie optymalne spożycie konkretnych produktów niesie ze sobą pozytywne skutki, a wszelkie nadmiary i niedobory substancji odżywczych mogą być nawet niebezpieczne. Podobnie uważać powinny osoby cierpiące na nietolerancje pokarmowe - w przypadku twarogu, najczęściej (choć nie jedynym, bo występują również różnego rodzaju alergie, chociażby na białka zawarte w mleku) spotykanym przypadkiem, który jest przeciwwskazaniem do spożycia, jest nietolerancja laktozy.
Odchudzanie - twaróg tłusty czy chudy?
Choć logika podpowiada, że nabiał chudy jest lepszym rozwiązaniem dla osób będących na diecie, to niektórzy twierdzą, że jest to zwyczajny mit. Tłusty nabiał zawiera nie tylko więcej witamin, ale również jest bogaty w sprzężony kwas linolowy, który podobno wspiera organizm w procesie odchudzania. Jest to jedna z wielu dyskusji, które w świecie wszechobecnych diet nieustannie się mnożą w gronie dietetyków, lekarzy i osób pragnących stracić na wadze. Warto samodzielnie zasięgnąć opinii w tym temacie, albo samemu postarać się znaleźć wiarygodne źródła i zobaczyć, która wersja bardziej nas przekonuje.
Chudy, tłusty, półtłusty?
Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć ten spór. Z wielu opinii ekspertów wynika jednak, że mimo wszystko tłusty twaróg może przynieść naszemu organizmowi więcej pożytku i substancji odżywczych. W dodatku odznacza się bardziej wyrazistym smakiem. Zbilansowana dieta jest bardzo ważna, jeśli chodzi o zachowanie równowagi organizmu. Dlatego właśnie, jeżeli decydujemy się na jedzenie twarogu, to tłusty ma zdecydowanie najwięcej pożytecznych składników i pozwala na lepsze ich wchłanianie, niż inne rodzaje sera białego.
Twaróg jest często niedoceniany przez wiele osób i choć nadmierne jego spożywanie nie jest wskazane, to w rozsądnych ilościach może pojawić się na naszym stole bez obaw - chyba, że akurat należymy do grona osób, darzących ser biały prawdziwą antypatią, albo cierpimy na alergie i nietolerancje związane z nabiałem. Tymczasem twaróg można wykorzystać w kuchni na wiele różnych, kreatywnych sposobów. Tradycyjne zastosowania sera białego wszyscy znamy - naleśniki z dodatkami, albo ciasta wiele osób wprost uwielbia na deser, nawet jeżeli wówczas niekoniecznie są to dania dietetyczne. Mało kto w pełni wykorzystuje jednak potencjał białego sera - może on sprawdzić się nie tylko na kanapkach, ale również jako samodzielne niewielkie danie, jeśli umiejętnie dobierzemy dodatki do planowanej porcji.
Komentarze
Napisz komentarz