Dawniej zamiennikami cukru były słodziki – aspartam, sukraloza lub sacharyna. Dziś na półkach ze zdrową żywnością króluje stewia czy właśnie ksylitol. Ten ostatni jest stosowany już od XIX wieku, ale jego prozdrowotne właściwości oraz słodki smak zostały w pełni docenione dopiero teraz. Pochodzi on z kory brzozy i nazywany jest również cukrem brzozowym. To inaczej alkohol cukrowy, który swoim wyglądem przypomina tradycyjny cukier. Obecnie jedynie Finlandia wykorzystuje korę brzozy do produkcji tego słodzika.
Można stosować go w różny sposób. Nadaje się do obróbki termicznej, więc fani wypieków i naleśników na pewno docenią jego smak. Można również dodawać go do przetworów i w przeciwieństwie do np. stewii nie zmieni on ich smaku. Oczywiście słodzi się nim herbatę czy kawę. Posiada wiele zastosowań, a co ważne gorące potrawy i gotowanie nie zmienią jego prozdrowotnego działania.
Zalety ksylitolu
Największą zaletą ksylitolu jest fakt, że bardzo wolno podnosi glukozę we krwi, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich diabetyków. Dzieje się tak, ponieważ ksylitol rozkłada się w układzie pokarmowym bez udziału insuliny, jak to się dzieje w przypadku cukru prostego. Dodatkowo ksylitol jest o prawie 40% mniej kaloryczny od cukru tradycyjnego. To dobry zamiennik dla osób, które lubią czuć słodycz, ale są na diecie redukcyjnej. To świetny sposób na słodzenie dań dla cukrzyków I i II stopnia. Potwierdzono naukowo, że ksylitol wykazuje działanie bakteriobójcze. W przeciwieństwie do cukru chroni on dziąsła oraz szkliwo, a nie niszczy jak tradycyjna sacharoza. Dzięki temu działaniu wspomaga on również naszą odporność, podobnie jak miód, jednak jest od niego znacznie mniej kaloryczny. Ochrona dziąseł i szkliwa jest możliwa przez to, że ksylitol nie ulega bakteryjnej przemianie do kwasów. Kwasy działają niszcząco na szkliwo, dlatego osobom z problemami z zębami polecany jest właśnie cukier brzozowy. Nie prowadzi on także do rozwoju groźnych drożdżaków oraz grzybów. To dobra wiadomość dla chorujących na grzybicę, którzy musieli odmawiać sobie słodkiego. Teraz mogą korzystać z dobrodziejstw naturalnego cukru brzozowego.
Mało kto wie, że ksylitol znacznie poprawia mineralizację kości, dzięki czemu są one o wiele mocniejsze. Chroni to przed osteoporozą, co jest ważne u osób w starszym wieku. Cukier tradycyjny za to działa odwrotnie, czyli zmniejsza ilość wapnia w naszych kościach. Ma odczyn zasadowy, więc wspomaga utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Nie zakwasza organizmu, jak czyni to cukier biały. Wbrew obiegowej opinii, jest on obecnie dostępnie praktycznie w każdym większym supermarkecie i sklepie online ze zdrową żywnością.
Wady ksylitolu
Mimo wielu zalet ksylitol nie jest zamiennikiem idealnym. Jeśli chcemy nim w niewielkiej posłodzić kawę czy herbatę, to nie musimy się niczego obawiać, jednak w dużych ilościach okazuje się być szkodliwym. Dzienna zalecana dawka ksylitolu to około 15 g, czyli 3 małe łyżeczki. Ważne jest, by stopniowo wprowadzać go do naszego jadłospisu i pamiętać, by nie jadać go za dużo.
Należy przyzwyczaić organizm do spożywania cukru brzozowego, ponieważ na początku potrafimy wytworzyć niewielkie ilości enzymów, które są w stanie go strawić. Do tradycyjnego cukru przyzwyczajaliśmy go przez całe nasze życie, jednak ksylitol to nowość, dlatego warto nie jeść go w zbyt dużej ilości. Dostosowanie naszego ciała do ksylitolu trwa około kilku dni. Zbyt duże spożycie ksylitolu naraz może spowodować podrażnienie układu pokarmowego, w tym biegunkę, czy ból brzucha. Ksylitol jest też jednym z najdroższych zamienników cukru. Na szczęście nie używamy go w dużych ilościach.
Komentarze
Napisz komentarz