Wanilia charakteryzuje się niepowtarzalnym aromatem i smakiem, dlatego bardzo często stosowana jest w kuchni jako dodatek do przeróżnych potraw i słodkości. Cukier waniliowy jest jednym z ważniejszych składników w przepisach ciast lub deserów. Półki sklepowe uginają się jednak pod ciężarem cukru wanilinowego. Czym różni się więc wanilia od waniliny?
Wanilia - naturalna roślina strączkowata
Wanilia jest rośliną, znajdującą się głównie w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Potrafi ona osiągnąć długość nawet kilkudziesięciu metrów. Jej owocami są laski wanilii, występujące w postaci strąków. Zdrowotne i odżywcze właściwości wanilii zostały odkryte już przez Azteków, którzy stosowali ją nie tylko jako dodatek do potraw, ale również jako lek przeciwgorączkowy. W samej Europie, wanilia pojawiła się około XVI wieku, gdzie wykorzystywana była najczęściej w przemyśle cukierniczym i gastronomicznym. Taka tendencja utrzymała się po dziś dzień.
Obecnie na spółkach sklepowych dostępnych jest kilka rodzajów wanilii. Może ona występować pod postacią lasek, które wyróżniają się nieco słodkim i korzennym aromatem. Popularny jest również ekstrakt waniliowy, wyprodukowywany poprzez zanurzenie lasek w alkoholu. Z kolei pasta waniliowa o karmelowym smaku często używana jest do przygotowywania wypieków, kremów oraz lodów.
Najczęściej jednak, wanilia stosowana jest w postaci cukru oraz proszku. Nie mają one może aż tak intensywnego posmaku jak same laski wanilii, jednak w niczym nie ustępują paście lub ekstraktowi waniliowemu. Cukier waniliowy przygotowywany jest poprzez odpowiednie połączenie laski waniliowej z cukrem pudrem. Ze względu na to, iż charakteryzuje się dużą rozpuszczalnością może być używany jako dodatek do kremów, ciast, a nawet napojów czy kawy. Proszek waniliowy za to, odporny jest na wysokie temperatury, przez co jest idealnym składnikiem wszelkich wypieków wymagających pieczenia.
Wanilina - sztuczny substytut naturalnej wanilii
Cukier wanilinowy jest chemicznym odpowiednikiem wanilii. Wprawdzie sama wanilina jest związkiem organicznym, który rzeczywiście znajduje się w laskach wanilii i odpowiada za właściwy smak i zapach, jednak biorąc pod uwagę bardzo wysokie koszty jej produkcji, najczęściej otrzymywana jest w sposób syntetyczny z ligniny, eugenolu albo kwasów lignosulfonowych. Często więc, znajduje się na półkach sklepowych jak odpowiednik naturalnej wanilii. Mimo, iż sam cukier wanilinowy pachnie identyczne jak ten, wyprodukowany z samej wanilii to jednak pozbawiony jest tych właściwości, które może posiadać jedynie naturalna roślina. Dodatkowo, wanilinę wykorzystuje się również w przemyśle kosmetycznym.
W 2006 roku sporo kontrowersji wywołała jedna z metod pozyskiwania waniliny, zaproponowana przez japońskich naukowców. Chcąc znaleźć odpowiednią alternatywę dla chemicznych rozwiązań, badacze stwierdzili, że możliwe jest pozyskiwanie waniliny z odchodów bydła. Mimo to, produkowanie waniliny z krowiego kału nie jest zbyt popularną opcją, a producenci pozostają przy sztucznym sposobie wyizolowania tego składnika.
Czym różni się wanilia od waniliny?
Z pewnością najważniejszą różnicą dzielącą wanilię od waniliny jest smak. Syntetyczny zamiennik, mimo równie pięknego, chodź sztucznego zapachu, charakteryzuje się dużo mniej intensywnym smakiem i aromatem niż naturalne owoce rośliny. Wanilina ze względu na to, że tak naprawdę jest związkiem chemicznym, spożywana w większych ilościach może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Ważną informację stanowi również fakt, że wanilina znajduje się w rejestrze NIH, dotyczących niebezpiecznych związków chemicznych. Wanilina może bowiem wywoływać poważne podrażnienia skóry, kontaktowe zapalenie, egzemę, reakcje alergiczne, a nawet znaczące zmiany w pigmentacji. Oczywiście każdy inaczej reaguje na daną substancję i składnik, dlatego nie powinno się uogólniać tych danych. Należy jednak pamiętać, że naturalna wanilia z pewnością okaże się dużo zdrowsza i pożyteczniejsza dla naszego zdrowia.
Dlaczego lepiej wybrać naturalny cukier waniliowy od wanilinowego?
Analizując wszystkie korzyści oraz różnice pomiędzy cukrem waniliowym i wanilinowym, zdecydowanie można zauważyć, że o wiele korzystniejsze jest stosowanie naturalnej wanilii. Cukier waniliowy w swoim składzie posiada co najmniej 27% prawdziwej wanilii. Niestety, ale rzadko pojawia się on na półkach sklepów spożywczych czy supermarketów. Dużo częściej, naturalny cukier waniliowy można odnaleźć w sklepach ze zdrową czy ekologiczną żywnością, lub w tych specjalizujących się chociażby w przyprawach. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że cukier waniliowy jest dużo droższy niż jego chemiczny odpowiednik. Związane jest to z tym, że wanilia obok kardamonu oraz szafranu jest najdroższą na świecie przyprawą. Wanilia oprócz mocnego aromatu, który nadaje odpowiedniego smaku wielu słodkościom, wykazuje również działanie lecznicze i zdrowotne. Nalewka z wanilii pomoże w chorobach reumatycznych, przy przemęczeniu, wpływa również na poprawę nastroju, także w stanach depresyjnych. Mimo, iż jest to roślina zaliczana do grupy pobudzającej, w żaden sposób nie uzależnia. Dodatkowo, działa przeciwgorączkowo oraz odpowiednio wzmacnia mięśnie sercowe.
Komentarze
Napisz komentarz