Nie ulega wątpliwości, iż warzywa, to samo zdrowie. Jak wykazały badania, dieta oparta na dużej ilości warzyw jako część zdrowej diety, pozwala zmniejszać ryzyko występowania chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, otyłości, a także wielu nowotworów.
Bogactwo wartości jakie kryją warzywa pozwala skutecznie obniżyć ciśnienie krwi, a niezwykły wachlarz składników odżywczych, mineralnych, witamin, przeciwutleniaczy i błonnika wspomaga nasz organizm na wielu frontach.
Błonnik to niezwykle ważny składnik, który często jest bagatelizowany, często też cierpimy na jego niedobory, a to za jego sprawą możemy skutecznie zadbać o prawidłową masę ciała czy też zapobiegać cukrzycy.
Uczucie sytości, to tylko jedna z wielu dobroczynnych dla naszego organizmu funkcji jakie spełnia błonnik. Pozwala on także zmniejszać poziom złego cholesterolu, pomaga stabilizować stężenie glukozy we krwi, a także spowalnia trawienie, co przyczynia się do pełniejszego wykorzystania pokarmów. Najprostszym sposobem na uzupełnienie brakujących ilości tego cennego składnika w diecie, jest jedzenie dużej ilości warzyw.
Warzywa są niskokaloryczne, niskowęglowodanowe, a do tego mają niezwykle różnorodny smak, bogactwo kolorów i zastosowań, przez co z łatwością mogą stanowić element każdego posiłku.
Oto warzywa i inne produkty najbogatsze w błonnik:
- Karczochy
- Szparagi
- Fasole jak zielona
- Kiełki fasoli
- Pędy bambusa
- Brukselka
- Brokuły
- Kapusta – czerwona, chińska bok choy
- Marchewka
- Kalafior
- Seler (także naciowy)
- Cykoria
- Ogórek
- Bakłażan
- Zielone warzywa liściaste jak jarmuż
- Kalarepa
- Por
- Grzyby
- Cebula
- Mniszek lekarski
- Papryka
- Rzodkiewka
- Brukiew
- Kiełki
- Groszek cukrowy
- Rośliny strączkowe
- Boćwina
- Pomidor
- Rzepa
- Cukinia
- Kasztany jadalne (wodne)
Jak mądrze kupować produkty bogate w błonnik?
Jeżeli jest to możliwe, kupuj je wszystkie w sezonie. Jest to doskonały sposób na oszczędzanie (gdyż warzywa w czasie zbiorów są najtańsze), a do tego są najbogatsze w wartości odżywcze. Im świeższe tym lepsze (mają bogatszy smak) i zdrowsze, dlatego warto kupować je od lokalnych dostawców. Świeże warzywa można mrozić lub robić z nich smakowite przetwory, z których obfitości i dobroczynnych składników możemy korzystać cały rok.
Organiczne wersje są zdrowsze, również z racji na mniejsze ilości pestycydów. Te niebezpieczne dodatki wykorzystywane do upraw, mogą zwiększać ryzyko powstawania nowotworów, powodują choroby skórne, astmę czy niepłodność. Bywają jednak warzywa o większej lub mniejszej zawartości szkodliwych substancji jak pestycydy. Te delikatniejsze jak selery, szpinak, słodkie papryki, ogórki i im podobne chłoną ich więcej, dlatego tym bardziej warto zainwestować w te ekologiczne.
Jak wpleść w dietę warzywa?
Im więcej kolorów na talerzu tym lepiej! Najlepiej jeść od trzech do pięciu ich porcji w ciągu dnia. 1/2 szklanki ugotowanych lub szklanka świeżych warzyw będzie doskonałą porcją witamin, minerałów i oczywiście błonnika. Warzywa są nieodzownym składnikiem kanapek, sałatek, zup, gulaszy, przystawek wszelkiej maści, doskonale wzbogacają omlety, makarony, są świetną przekąską w ciągu dnia. Obiad czy kolacja wzbogacone w porcję warzyw są znacznie smaczniejsze i lepiej strawne. Pokrojone marchewki, brokuły, seler naciowy, papryka w połączeniu z hummusem czy guacamole mogą stać się ulubionym smakołykiem, a i sprawdzą się jako przekąska na spotkanie w gronie znajomych. Warzywa to mało węglowodanów, moc zdrowia i błonnika, a przy tym niewiele kalorii – nic tylko zajadać!
Komentarze
Napisz komentarz