Dziś wiele mówi się o tym, iż powinniśmy włączać większą ilość ryb do naszej diety. Przez lata ludzie bardziej przekonali się do wieprzowiny, mięsa z kurczaka czy też z indyka, dlatego też ryby są zazwyczaj traktowane przez nas nieco po macoszemu. Tymczasem w rybach możemy znaleźć wiele cennych składników mineralnych, witamin oraz tłuszczów, które są potrzebne naszemu organizmowi. W żadnym wypadku nie powinniśmy rezygnować z ryb w naszej diecie, szczególnie jeśli chcemy, by nasza dieta była naprawdę zbilansowana. Wówczas powinno zależeć nam na różnorodności posiłków, a ryby taką różnorodność nam gwarantują.
Zwykła czy wędzona?
Dla wielu osób jednak dylematem jest to, jaką rybę wybrać. Zwykłą, świeżo złowioną bądź mrożoną? A może wędzoną? Ostatnimi czasy wiele mówi się na temat wędzenia mięsa. Wiele osób wypowiada się bardzo negatywnie na temat procesu wędzenia. Czy jednak powinniśmy poważnie traktować tego typu wypowiedzi? Tak naprawdę najlepszym sposobem jest po prostu zapoznanie się z procesem wędzenia i jego wpływem na jedzenie, a dopiero później wyrobienie sobie własnej opinii w tym temacie.
Jak przebiega proces wędzenia?
Zapewne większość z nas wie, jak wygląda proces wędzenia. Być może ktoś z naszej rodziny to praktykował bądź też mieliśmy okazję zobaczyć coś takiego w telewizji. Wędzenie to nic innego jak jedna z metod konserwacji jedzenia. Wędzi się nie tylko ryby, ale chociażby mięso z kurczaka, sery. Podczas tego procesu składniki dymu osadzają się na pożywieniu, w tym wypadku na rybie. Taki dym wędzarniczy wytwarzany jest wtedy, gdy spala się specjalny gatunek drewna. Od tego jakie drewno wybierzmy zależy również to, jaki ostatecznie kolor będzie miała wędzona ryba. Taki dym wędzarniczy jest dość różnorodny. Czym się jednak może w gruncie rzeczy różnić od siebie dym? Przede wszystkim sposobem spalania, panującą w pomieszczeniu wilgotnością czy też dostępem do tlenu. Te małe różnice mają ogromny wpływ na to, jak ostatecznie wygląda uwędzony produkt. Oczywiście ostatecznie jest on przede wszystkim obsuszony. Jak możemy również zauważyć na przykładzie wędzonej ryby, zmienia się całkowicie struktura mięsa. Zupełnie inaczej wygląda ryba usmażona na patelni. Ryba wędzona ma nie tylko specyficzny zapach i kolor, ale także kruchość i delikatność jej jest całkowicie inna.
Wędzenie ryby
Wiedząc już jak przebiega ogólny proces wędzenia, teraz warto skupić się na wędzeniu samej ryby. Na samym początku musi zostać ona posolona - na sucho bądź też na mokro. Oczywiście kolejnym elementem wędzenia, jest także wybór odpowiedniego drewna. Zazwyczaj by uwędzić rybę, korzysta się z drzew liściastych. Jako przykład można wymienić chociażby brzozę, jesion czy też buk. Oprócz tego czasem wykorzystywane są także drzewa owocowe, takie jak wiśnia, jabłoń czy też grusza. Oczywiście to tylko kilka przykładów, do wędzenia ryb można użyć jeszcze kilku innych gatunków drewna. Sama ryba wędzona jest na zimno bądź też na gorąco.
Tutaj warto zaznaczyć, jak ogromne znaczenie mają odpowiednie warunki wędzenia ryb. Czasem może nam się wydawać, że jest to proces zupełnie bezpieczny. Tak jednak nie jest i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli ryba jest wędzona nieumiejętnie, wówczas może wytwarzać nawet bardzo szkodliwe dla naszego organizmu substancje. Dlatego też powinniśmy kupować takie ryby tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Powinny mieć one także oznaczenia, które gwarantują nam, że proces wędzenia przebiegł prawidłowo.
Dlaczego warto takie ryby spożywać?
Oczywiście wędzenie to obróbka termiczna. Dlatego też podczas niej mimowolnie traci się wartości odżywcze, które ryba naturalnie ma w sobie. Tak naprawdę może ona utracić podczas wędzenia nawet 60% takich właśnie wartości odżywczych. Musimy przyznać, że to naprawdę dużo. Dlatego też wiele osób alarmuje na temat tego, iż takich ryb nie warto jeść. Ostrzegają również przed szkodliwymi substancjami, które mogą się podczas takiego wędzenia wytwarzać. Warto jednak spojrzeć na to nieco szerzej. Jeśli kupujemy rybę ze sprawdzonego źródła, w gruncie rzeczy nie musimy się martwić o żadne złe substancje. Mamy bowiem pewność, że została ona odpowiednio uwędzona. Kurczaka również smażymy i gotujemy, a mimo wszystko dla wielu z nas jest jednym z podstawowych składników diety. Dlatego też choć teoretycznie wiele może przemawiać na NIE, my powinniśmy być na TAK. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ryby wędzone zawierają naprawdę mnóstwo pełnowartościowego białka. Ono jest natomiast potrzebne nam do odpowiedniego funkcjonowania. Szczególnie rybami wędzonymi powinni być zainteresowani wszyscy ci, którzy uprawiają kulturystykę bądź też ćwiczą na siłowni. W ich diecie białko jest niezwykle ważne, a taka ryba ma go naprawdę wiele. Obok jajek, tatara czy też innych cennych źródeł białka, warto włączyć do swojej diety także wędzoną rybę. To przede wszystkim sprawi, że nasza dieta będzie bardziej zróżnicowana i zbilansowana. Poza tym taka ryba nie traci absolutnie wszystkich swoich wartości odżywczych. Dlatego też wiele z nich jest normalnie przyswajanych przez nasz organizm. A należy pamiętać o tym, że ryby zawierają między innymi bardzo cenne kwasy omega - 3. Ilość zawartych w nich tłuszczów nawet po wędzeniu jest naprawdę wysoka. Szczególnie jeśli decydujemy się na spożycie ryby morskiej.
Takie moczenie ryby w solance i uwędzenie jej, naprawdę daje wiele korzyści. Przede wszystkim zyskujemy rybę, która jest naprawdę porządnie zakonserwowana, ale nie tylko. Pozbywamy się także z niej bakterii i oczywiście drobnoustrojów.
Wędzenie na gorąco
Jak już zostało to wcześniej wspomniane, są różne sposoby wędzenia ryb, a konkretnie dwa. Wędzenie na gorąco składa się z trzech etapów. Te etapy różnią się między sobą przede wszystkim tym, że stopniowo podnoszona jest temperatura wędzenia. Dlatego też w ostatnim już, czyli w trzecim etapie, dochodzi ona nawet do 90 stopni. Jakie ryby są wędzone w ten sposób? Przede wszystkim ryby słodkowodne. Prócz tego także makrele, śledzie czy też flądry. Po takiej termicznej obróbce, ryby te bardzo zyskują na swojej soczystości.
Wędzenie na zimno
Nieco inaczej wygląda natomiast wędzenie na zimno. Na początek wykorzystuje się temperaturę dymu, która nie przekracza 22 stopni. Dzięki temu ryba jest odpowiednio podsuszana. Czasem ryba jest w ten sposób obrabiana nawet pełną dobę. Później przez kilka dni rybę traktuje się chłodnym dymem, jednak robi się odstępy kilkugodzinne. Dzięki takiej właśnie obróbce ryba bardzo zyskuje na swojej świeżości. Tak naprawdę jest ona zakonserwowana o wiele lepiej niż ta, którą wędzi się na gorąco. Jest zatem w stanie wytrzymać w naszej kuchni o wiele dłużej.
Kto nie powinien spożywać wędzonych ryb?
Musimy jednak zdawać sobie także sprawę z tego, że wędzone ryby mimo wszystko nie są dla każdego. Między innymi nie powinny ich spożywać osoby, które mają dietę antyhistaminową. Histamina występuje oczywiście naturalnie w organizmie człowieka i taka jej ilość jaką mamy w sobie, nie szkodzi nam w żaden sposób. Trzeba jednak unikać produktów, które taką histaminę zawierają. Wędzenie natomiast podnosi jej poziom w różnego rodzaju produktach. Dlatego takie osoby nie powinny unikać tylko i wyłącznie wędzonych ryb, ale w gruncie rzeczy każdego innego wędzonego produktu. Histamina w dużych ilościach może u niektórych wywoływać bardzo przykre objawy, między innymi mdłości.
Inną grupą osób, które powinny wystrzegać się wędzonych ryb, są nadciśnieniowcy. Jednak tutaj jest to już zupełnie inny powód. Powinni oni bowiem unikać zbyt wysokiej zawartości soli w pokarmach. Tymczasem wędzenie to również konserwacja produktu przy pomocy soli. Dlatego powinno się takich ryb wędzonych w danym przypadku unikać. Jeśli jednak nie chcemy z nich rezygnować całkowicie, warto sprawdzać sobie zawartość składników na etykietach takich ryb. Czasem może się bowiem okazać, że nie zawierają one wcale aż tak dużo soli, jak mogłoby się wydawać. Wówczas można je spożywać bez obaw, ale także z pewnymi ograniczeniami.
Spożywanie ryb wędzonych ma zatem kilka minusów, jak i plusów. Tak sytuacja ma się jednak z większością produktów, dlatego tym bardziej powinniśmy starać się spoglądać na wędzone produkty bardzo obiektywnie. Nie warto eliminować ich całkowicie ze swojej diety, szczególnie jeśli chcemy zbudować masę mięśniową. Wówczas pełnowartościowe białko jakie taka ryba zawiera, może okazać się dla nas bardzo cenne. Poza tym każdy człowiek, nawet ten nie skłaniający się ku aktywności fizycznej, powinien spożywać odpowiednie ilości białka. Warto mieć również na względzie to, jak wiele cennych wartości odżywczych zawierają ryby. Między innymi cenne kwasy. I choć ryba wędzona traci ich niestety sporą ilość, nadal je mimo wszystko zawiera. Dlatego choć nie w tak dużej ilości, są one dostarczane naszemu organizmowi. Poza tym taka ryba to także urozmaicenie naszej diety. Jest smaczna, soczysta i idealna do spożycia na szybko. Można ją zestawiać z innymi produktami lub spożywać samą. Może stanowić także świetną przekąskę w pracy.
Nie możemy jednak zapominać także o tym, że spożywanie ryb wędzonych niesie za sobą także pewne ryzyko. Musimy pamiętać, by zawsze tego typu produkty kupować ze sprawdzonych źródeł. Tylko wtedy w gruncie rzeczy mamy pewność, że taka ryba w żaden sposób nam nie zaszkodzi. Ryby wędzone przez znajomych w wędzarniach w żaden sposób nie nadzorowanych, na pewno nie będą dla nas dobrymi produktami. Musimy pamiętać bowiem o wielu normach, które muszą spełniać wędzarnie. Nie powinniśmy nigdy w takie sposób narażać swojego zdrowia. Poza tym nie powinniśmy takich ryb spożywać w nadmiernych ilościach. Znajduje się w nich bowiem bardzo dużo soli, a ona w nadmiarze również nie wpływa dobrze na nasz organizm. Poza tym dym wędzarniczy może także wytwarzać substancje, które nie są dobre dla naszego organizmu. Oczywiście zjedzenie takiej ryby od czasu do czasu będzie świetnym rozwiązaniem, ale należy w tej kwestii także zachować pewien umiar. Dzięki temu tylko i wyłącznie z korzyścią włączymy je do naszej diety.
Komentarze
Napisz komentarz