Węglowodany – energia dla ciała

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 734

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego węglowodany powinny być elementem naszej diety? Wciąż słyszymy o tym, że należy je ograniczać, zwłaszcza, dlatego, iż nie do końca słusznie są łączone z powodowaniem nadwagi czy otyłości.

Prawdą jest jednak fakt, że węglowodany to w rzeczywistości najważniejsze źródło energii potrzebne naszemu organizmowi. Należą one do grupy makroskładników, ponieważ nasze ciało potrzebuje ich naprawdę dużo w porównaniu z innymi elementami diety. Układ trawienny rozkłada węglowodany do glukozy lub cukru we krwi, a ta dostarcza go do wszystkich komórek, tkanek i narządów zapewniając im prawidłowe funkcjonowanie. Następnie, niewykorzystana energia zostaje zachowana w naszych mięśniach i wątrobie, aby móc skorzystać z nich w potrzebie.

Jak w przypadku wielu innych składników odżywczych, węglowodany należy podzielić na różne rodzaje, a ich działanie jest odmienne. Nie wszystkie są jednak tak samo potrzebne naszemu organizmowi dla prawidłowego działania.

Węglowodany dostarczają energii poprzez proces trawienia, który rozkłada cukry i skrobię na cukry proste. W tej formie trafiają do krwiobiegu zasilając ciało. W odpowiedzi na nową dostawę cukrów, trzustka uwalnia insulinę, a ta z kolei pomaga przyswoić pokarm każdej komórce. Zapasy glukozy pomagają nam we wszystkich działaniach i aktywnościach poczynając od oddychania, a na intensywnym wysiłku podczas treningu skończywszy.

Dodatkowa energia lub glukoza przechowywane są w naszych mięśniach i wątrobie celem późniejszego wykorzystania, często przekształcają się w tłuszcz. To właśnie stwierdzenie, jest podstawą teorii, iż należy wykluczyć węglowodany z diety, przez co zapominamy o ich ważnej roli. Warto zatem położyć nacisk na edukację na temat węglowodanów i dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych, a nie jedynie wyciągać pochopne wnioski.

Węglowodany to pokarm, który pomaga chronić ciało przed chorobami, zwłaszcza za sprawą błonnika, który ma cudowne działanie na nasz organizm, jak zmniejszenie ryzyka chorób serca. Wbrew opinii, węglowodany przyczyniają się do zmniejszania ryzyka występowania otyłości czy nadwagi, chronią przed wystąpieniem cukrzycy typu 2 i mają wspaniałe działanie na układ pokarmowy.

Te ważne składniki odżywcze są również wspaniałą pomocą podczas utraty masy ciała, a później utrzymaniu jej na właściwym poziomie. Najważniejsze jest szukanie ich zdrowych źródeł w owocach, warzywach czy całych ziarnach.

W przeciwieństwie do tego jakie są opinie związane z węglowodanami, ich zdrowe źródła nie są łączone z nadwagą lub otyłością, a wręcz przeciwnie – pomagają im skutecznie zapobiegać. Warto zatem dobrze dobierać składniki diety, stawiając na najlepsze węglowodany. Za ich sprawą będziemy czuć się doskonale. Ważna jest konsekwentna selekcja i spożywanie produktów węglowodanowych najlepszej jakości.

Istnieją dwa główne rodzaje węglowodanów – proste i złożone.

Proste węglowodany zawierają naturalne cukry i znaleźć je możemy w owocach, warzywach czy mleku. Dodane cukry występujące w produktach przetworzonych również zaliczają się do tych prostych, niemniej nie są one dla nas tak zdrowe, jak te pochodzenia naturalnego. To głównie przez sztuczne dodatki, węglowodany zyskują złą sławę.

Węglowodany złożone z kolei zawierają błonnik i skrobię, które to nasz układ pokarmowy trawi dłużej, przez co sycą i dostarczają one energii przez dłuższy czas. Te złożone zdrowe węglowodany, znaleźć można w całych ziarnach, pieczywie pełnoziarnistym, ziemniakach, roślinach strączkowych, a także większości warzyw czy w owsie.

Nasze ciało, funkcjonuje najlepiej wówczas, gdy dostarczamy mu zarówno tych prostych, jak i złożonych węglowodanów, spożywanych regularnie. 

Jeżeli nie chcesz przytyć dobieraj zatem mądrze składniki diety, a w szczególności te zdrowe produkty węglowodanowe, które są niezbędne, stanowią ważny element zdrowej, zbilansowanej diety i co najważniejsze – nie szkodzą!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu