Wiśnie- zdrowe i pyszne owoce
Przyjęło się, że owoce i warzywa są głównym źródłem witamin. Są one bowiem wręcz nasycone wszelkiego rodzaju zdrowymi substancjami, które nie tylko wspierają pracę organizmu, ale również i odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów. Jednym z tego rodzaju owoców są wiśnie. Stanowią one prawdziwą skarbnicę dobroczynnych składników, które powinny znaleźć się w naszym krwioobiegu. Owoce te cenione są jednak nie tylko za wspaniałe właściwości zdrowotne. Mają również piękny i wyrazisty kolor, który już sam przyciąga wzrok. Smak kuzynki czereśni jest tak wyjątkowy, że wręcz nie da się oderwać od ich jedzenia. Wiśnie uprawiane w Polsce, w odróżnieniu od swoich odpowiedników w krajach południowych, mają słodko-kwaśny smak, co jest wynikiem dużych różnic w temperaturach między dniem a nocą. Bardzo często spotyka się też z różnymi wersjami tego samego owocu. Niektóre odmiany potrafią być bardziej soczyste, inne z kolei bardziej mięsiste. Tego rodzaju różnice nie zmieniają jednak właściwości leczniczych. Jakie one są? Na jakie kwestie wpływ mają wiśnie? Jak można je wykorzystać w kuchni? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można będzie w tekście poniżej.
Właściwości zdrowotne wiśni
Od dawien dawna wiśnia wykorzystywana jest w lecznictwie tradycyjnym, ale również i profilaktyce niektórych chorób. Jej właściwości zasłużyły już z pewnością na miano "niesamowitych". Zastosowanie tych owoców jest bowiem z pewnością szersze niż większość z nas zakłada. Pomimo tego, że w 82% składają się z samej wody, to cała reszta jest zbiorem najbardziej przydatnych do życia składników, takich jak witaminy, minerały, czy też przeciwutleniacze.
Pierwszą omówioną właściwością tych niezastąpionych owoców jest ich wpływ na zmniejszenie się ryzyka wystąpienia raka. To właśnie w tych owocach znajdują się substancje, które dają większe bezpieczeństwo w profilaktyce nowotworowej. Dzieje się tak ze względu na bardzo wysoki poziom przeciwutleniaczy, które mają właściwości zatrzymujące rozwój chorych komórek. Badania pokazują też, że zwiększając udział owoców, takich jak wiśnia, w swojej diecie, jesteśmy w stanie podnieść poziom przeciwutleniaczy w krwioobiegu nawet o 15-20 procent. Jest to spora ilość zwłaszcza patrząc na fakt, że chronią one organizm prze szkodliwym dla niego wpływem reaktywnych form tlenu.
Jak się okazuje, wiśnie wspomagają też układ sercowo-naczyniowy. Jest to efekt przede wszystkim kilku występujących w nich substancji. Antocyjany wpływają między innymi na produkcję czerwonych krwinek. Są również bezpośrednimi pomocnikami serca. Wzmacniają go i odtruwają ze szkodliwych substancji, które przywędrowały do niego razem z krwią. Zawarty w wiśniach potas ma z kolei znaczenie w usuwaniu z organizmu soli, która w zbyt dużym stężeniu staje się bardzo niebezpieczna dla serca. Na całe szczęście w 100 gramach owoców mieści się około 173 mg zbawiennego pierwiastka. Innym składnikiem, który zawarty jest w wiśniach, jest witamina C. Jej znaczenia dla organizmu nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jest to jedna z podstawowych witamin, jakie powinniśmy dostarczać do krwiobiegu. W przypadku wpływu na serce, jakie ma ta substancja, to jest to uszczelnianie naczyń krwionośnych. Ważny dla osób otyłych będzie również błonnik. To właśnie on odpowiada za usuwanie z żył szkodliwego cholesterolu, przez który może dojść do zawału serca, lub innych schorzeń i chorób. Istotne mogą się też okazać garbniki i kwasy organiczne, które będą miały znaczenie w hamowaniu powstawania zatorów. Występują one jednak w ogonkach owoców. Współczesna medycyna mówi jednak, że warto jest robić sobie z nich czasami napary.
Jak pokazują badania amerykańskich naukowców, które zostały opublikowane w Journal of Medicinal Food, wiśnie pomagają również w zasypianiu. Przez pewien okres podawano bowiem grupie 15 osób sok z różnych owoców. Na jeden owoc przypadało około 2 tygodni, co oznacza, że obserwacje były jak najbardziej wiarygodne. Kiedy zaczęto podawać sok z wiśni okazało się, że skrócił się również czas zasypiania o średnio 17 minut. Jest to imponujący wynik, który zapisany został na poczet melatoniny, znajdującej się w wiśniach. Jest to hormon produkowany przez mózg człowieka, który w owocach pełni jedynie rolę przeciwutleniacza. U ludzi zaś odpowiada za prawidłowy rytm snu i czuwania. Włączenie owoców takich jak wiśnie do swojej diety sprawi więc, że będzie się łatwiej zasypiało i wystąpi mniejsze prawdopodobieństwo dużych różnic między czasem zasypiania o podobnych porach doby. Cykl snu zostanie więc uregulowany.
Innym zastosowaniem wiśni w medycynie i profilaktyce chorób jest walka ze schorzeniami dróg moczowych. Zawarte w nich substancje, czyli głównie potas i sód, wpływają na zwiększony moczopęd. Dzięki temu udaje się szybciej usunąć bakterie przyczyniające się do odczuwania dyskomfortu. W ten sposób skutecznie można zwalczyć zapalenie pęcherza, które dotyka głównie kobiet, ze względu na ich krótszą cewkę moczową. Jest to równie skuteczny lek, jak i żurawina, wykazująca podobne właściwości. Wiśnie stają się więc uniwersalnym lekarstwem zapobiegającym problemom z częstotliwością oddawania moczu. Warto też zauważyć, że są bardzo dobrym środkiem odkażającym organizm ze szkodliwych substancji i chorobotwórczych bakterii.
Wiśnie charakteryzują się też bardzo niskim wskaźnikiem glikemicznym. Oznacza to, że w 100 gramach owoców znajduje się około 10 gram węglowodanów prostych, czyli cukrów. Jest to więc bardzo dobry owoc dla cukrzyków. Pomimo tego, że nie zawierają one w sobie dużo słodyczy, ich smak wydaje się być idealny i nie da się odczuć żadnego gorzkiego charakteru. Należy też pamiętać o tym, że wszelkie wyroby z wiśni nie powinny być słodzone. Soki powinno się pić świeżo wyciskane, najlepiej lekko schłodzone. Wtedy napój będzie miał idealny smak, słodki, lecz też lekko kwaskowaty.
Osoby odchudzające się również nie powinny pogardzić opisywanymi owocami. Wiśnie mają dość wysoką zawartość pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Na skutek trawienia rozszerza się on, co daje uczucie sytości i pomaga w straceniu zbędnych kilogramów. Warto też zauważyć, że takie zastępowanie słodyczy i innych ciężkostrawnych pokarmów będzie miało dobry wpływ na organizm. Z drugiej jednak strony pediatrzy zalecają podawanie wiśni niejadkom. Dzieje się tak na skutek tego, że owoce pobudzają u nich wydzielanie się enzymów trawiennych i śliny, co z kolei wpływa na zwiększenie apetytu. Dla osób na diecie nie jest to jednak powód do obaw. ich organizm już przed zjedzeniem wiśni nastawiony jest na większe porcje pożywienia, dlatego wcześniej również produkuje większą ilość enzymów trawiennych.
Wyroby z wiśni - kilka propozycji
Wyroby z wiśni same w sobie są ogromną dawką witamin i minerałów. Mają też unikalny smak i cudowny charakter. Warto przemyśleć użycie któregoś z pomysłu i stosowanie wyrobów w codziennej diecie.
- Sok z wiśni to idealny napój na letnie dni. Nie dość, że potrafi faktycznie wpłynąć na poprawę samopoczucia i ochłodzenie organizmu, to jeszcze dostarcza wielu pożytecznych substancji, które w trakcie upałów są wypacane. Tego rodzaju napój jest jednym z najpopularniejszych produktów, jakie robi się w domach. Jego smak spowoduje, że będzie chciało się do niego wracać.
- Dżem wiśniowy jest równie popularny. W okresie letnim warto zastanowić się nad przygotowaniem swojej spiżarni na zimę. Dżemy owocowe będą świetnym zapasem witamin, które z pewnością przydadzą się kiedy zwiększy się ryzyko zachorowań i przeziębień. Wiśnie zawierają witaminę C i inne substancje chroniące przed nieprzyjemnościami. Co więcej tego rodzaju dżem nadaje się zarówno do posmarowania kanapki, ale również i naleśników. Można również wykorzystać go do udekorowania ciast, a nawet upiec tort na bazie wiśni.
- Wiśniówka, zwana również nalewką z wiśni, jest rozgrzewającym napojem na chłodniejsze dni. Kieliszek tego rodzaju alkoholu wpłynie na zmniejszone odczuwanie zimna, a wyciąg z wiśni będzie skutkował dostarczeniem do organizmu substancji, które zostaną wykorzystane w celu zwiększenia odporności. Taka nalewka to rarytas w każdym domu. Świetnie sprawdza się również jako poczęstunek dla gości.
- Tort wiśniowy może być podawany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Lepiej jest jednak używać do jego wytworzenia świeżych owoców, ponieważ zawierają one więcej pożytecznych substancji. Sam kolor przyciąga już wzrok, a smak powoduje, że jest to najszybciej zjadany element każdej imprezy. Wiśnie nadają bowiem smak, jaki nie jest nigdzie indziej spotykany.
Uniwersalne zastosowanie
Jak pokazuje powyższy artykuł, wiśnie nadają się do wszystkiego. Ich zalety to zarówno medycyna i profilaktyka, jak i smaczne wyroby, cieszące się powodzeniem wśród smakoszy wszelkiego rodzaju wytworów z owoców. Czasami bowiem lepiej samemu zabezpieczać się przed chorobami, niż później stać w kolejkach do lekarzy. Bogata dieta daje gwarancję minimalizacji wszelkiego ryzyka związanego z zachorowaniami i zarażeniami. Kiedy jednak do jakiegoś dojdzie, powinno się sięgać najpierw po owoce, w tym wiśnie, ponieważ to właśnie w nich jest najwięcej potrzebnych witamin. Dobrze jest też na bieżąco kontrolować poziom wszystkich niezbędnych składników w swoim organizmie. Ich brak może skutkować poważnymi problemami. Wiśnie sprawdzają się jednak również i w kuchni, więc nie ma żadnego kłopotu w połączeniu pożytecznego z przyjemnym. Dżemy, napoje, a nawet i wypieki z dodatkiem owoców to ogromny zastrzyk dobroczynnych substancji. Opisywane tutaj produkty okazują się być jednymi z najzdrowszych, z jakimi każdy z nas miał kontakt.
Komentarze
Napisz komentarz