Witamina D to jeden z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu mikroskładników. Czym jest i jak działa witamina D? Jaka jest jej rola w zwiększaniu wytrzymałości organizmu i podnoszeniu zdolności wysiłkowych?
Witamina D jest potrzebna człowiekowi przede wszystkim do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniono-fosforowej. Jest także istotnym elementem w prawidłowej budowie układu kostnego – odpowiada za mechanizmu uwalniania wapnia, który jest niezbędnym elementem budulcowym kości oraz zębów.
Jak działa witamina D?
Wieloletnie badania nad mechanizmami działania witaminy D dowiodły, że jest ona w rzeczywistości parahormonem, który w organizmie człowieka przekształcany jest do hormonów steroidowych o działaniu anabolicznym i działa na podobnej zasadzie, jak np. testosteron, czyli stymuluje syntezę białek w komórkach mięśniowych.
Badania nad wpływem witaminy D udowodniły także, że wykazuje ona działanie anaboliczne oraz jednocześnie przeciwdziała katabolizmowi, dzięki czemu chroni mięśnie przed degradacją oraz okazuje się wyjątkowo pomocna dla osób poszukujących naturalnego sposobu zwiększenia zdolności wysiłkowych. Zaletą płynącą z suplementacji witaminy D jest również ochrona muskulatury oraz bezpośredni wpływ na tempo rozwoju mięśni.
Szereg badań prowadzonych zarówno na grupie osób wchodzących w wiek starczy, jak i sportowców dowiodło, że witamina D nie tylko przeciwdziała ubytkom masy kostnej, ale także zabezpiecza przed utratą szczególnie ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego szybkokurczliwych włókien mięśniowych typu II – odpowiadają one m.in. za siłę naszych mięśni.
Podsumowując witamina D nie tylko chroni przed osteoporozą oraz umożliwia prawidłowy przebieg reakcji biologicznych, ale także bezpośrednio wpływa na tężyznę fizyczną oraz sprawność układu mięśniowego, co niewątpliwie czyni ją niezbędnym składnikiem diety sportowców niezależnie od dyscypliny, którą uprawiają – witamina D wspomaga mięsnie zarówno osób trenujących sporty szybkościowe i wytrzymałościowe, jak również zawodników dyscyplin sylwetkowych, którzy szczególny nacisk kładą na rozwój imponującej muskulatury.
Niedobór witaminy D
Brak witaminy D w diecie prowadzi do zmniejszenia odporności, co powoduje większą podatność na choroby i infekcje. Ta witamina ma także duży wpływ na nasze samopoczucie oraz chroni przed cukrzycą i chorobami związanymi z układem krążenia, jak na przykład nadciśnienie. W przypadku niedoboru witaminy D jesteśmy bardziej podatni na próchnicę.
Objawy niedoboru witaminy D
-
Bezsenność
-
Biegunka
-
Brak apetytu
-
Zaburzenia widzenia
-
Niesmak oraz uczucie pieczenia w gardle i jamie ustnej
-
Choroby przyzębia
-
Bóle mięśniowo-kostne
Nadmiar witaminy D
Zbyt duża podaż witaminy D także nie jest wskazana dla organizmu człowieka.
W przypadku nadmiaru tej witaminy istnieje duże ryzyko zachorowania na kamicę pęcherzyka żółciowego i nerek oraz rozwoju schorzeń wielonarządowych spowodowanych odkładaniem się wapnia w organach wewnętrznych.
Objawy przedawkowania witaminy D
-
Bóle głowy i oczu
-
Pocenie się
-
Wzmożone oddawanie moczu
-
Nudności, wymioty
-
Osłabienie
-
Biegunka
-
Świąd skóry
Suplementacja witaminy D
Stosowanie suplementów zawierających optymalne dawki witaminy D to jeden z najprostszych sposobów radzenia sobie z jej niedoborami w diecie bez konieczności narażania się na kontakt z promieniowaniem UVA i UVB.
Naturalne źródła witaminy D
Naturalnym sposobem na uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na witaminę D jest między innymie utratę witaminy naczone są suplementy zawierające w swoim skłądzie znajdziemy DAA, czyli utrudnia rznychk kałdą wystawienie swojego ciała na działanie promieni słonecznych, witaminę D możemy także znaleźć w pokarmach. Przede wszystkim duża ilość tej witaminy występuje w rybach morskich. Należy jednak uważać z ich przygotowaniem, gdyż smażenie powoduje utratę witaminy. Ponadto witaminę D możemy także znaleźć w jajkach, produktach mlecznych oraz olejach roślinnych.
Dawkowanie witaminy D
Do zaspokojenia potrzeb dorosłego organizmu zaleca się stosowanie umiarkowanych dawek witaminy D, które najczęściej określane są na poziomie od 1000 do 2000 j.m na dobę.
Komentarze
Napisz komentarz