Witamina P to bez wątpienia jedna z najmniej znanych substancji zaliczanych do kategorii witamin. Wszyscy albo niemal wszyscy słyszeli przecież o witaminie C, D lub E, jednak dla wielu osób sam fakt istnienia witaminy P jest zaskoczeniem, nie wspominając już o tym, że ta substancja spełnia kilka naprawdę bardzo istotnych funkcji w naszym organiźmie. W niektórych źródłach można spotkać się z opiniami, według których witamina P jest po prostu "wsparciem" witaminy C, czyli substancją zapewniającą lepszy metabolizm oraz skuteczniejsze działanie kwasu askorbinowego. Tego rodzaju twierdzenia nie są jednak słuszne: oprócz poprawy przywajania witaminy C, witamina P wykazuje bowiem również mnóstwo innych ważnych dla prawidłowego działania organizmu właściwości. Chociażby z tego powodu warto więc nieco więcej dowiedzieć się na temat tej specyficznej substancji, noszącej miano witaminy a w rzeczywistości będącej po prostu zbiorem określonych bioflawonoidów.
Czym jest witamina P? Jaki jest jej wpływ na ludzki organizm oraz w jakich pokarmach możemy znaleźć tę bardzo ważną, aczkolwiek wciąż mało znaną substancję? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić możliwie jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania.
Czym jest witamina P?
W odróżnieniu od wielu innych znanych witamin, witamina P stanowi kompleks wielu różnych substancji. W skład witaminy P wchodzi aż około trzydziestu organicznych związków chemicznych z grupy znanej jako flawonoidy. Witamina P posiada dość krótki rodowód, ponieważ została odkryta dopiero w pierwszej połowie poprzedniego stulecia, a mówiąc dokładniej w roku 1936. Odkrywcami substancji chemicznej ochrzczonej później mianem witaminy P była dwójka słynnych węgierskich naukowców: St. Rusznyáka oraz Albert Szent-Györgyia. Drugi z wymienionych naukowców, Albert Szent-Györgyia był również odkrywcą witaminy C. Za swoją pracę naukową został nagrodzony Nagrodą Nobla w roku 1937.
Warto wspomnieć, że witaminę P oraz znacznie lepiej i szerzej znaną witaminę C łączy ze sobą nie tylko osoba ich odkrywcy. Te dwie substancje chemiczne współdziają w ludzkim organiźmie. W szczególności ważne jest to, że witamina P znacząco usprawnia a także przyspiesza metabolizm(przyswajanie) witaminy C.
Jakie funkcje w organizmie spełnia witamina P?
Jedną z najważniejszych i najbardziej istotnych funkcji spełnianych w naszym organiźmie przez witaminę P już wymieniliśmy: jest to wsparcie procesów metabolizowania witaminy C. Mówiąc zaś bardziej dokładnie, witamina P po prostu sprawia, że witamina C jest przyswajana w znacznie bardziej efektywnym stopniu. Jedząc na przykład jakiś owoc(niech będzie to cytrus) często myślimy, że dostarczamy naszemu organizmowi określonej ilości witamin, ponieważ na przykład 100 gram pomarańczy lub mandarynek posiada taką a taką zawartość witaminy C. Należy jednak mieć świadomość, że żadne substancje odżywcze, a więc również witaminy, nie są przez nasz organizm metabolizowane w stu procentach. To, jak sprawnie przebiega proces przyswajania witamin(czyli jaką ich ilość ostatecznie otrzyma nasz organizm) zależy od wielu różnych czynników. Stosowanie jednocześnie witaminy C oraz witaminy P to znakomity sposób na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tej pierwszej.
Na tym jednak lista cennych dla zdrowia właściwości witaminy P jednak bynajmniej się kończy. Ta substancja stanowiąca związek około trzydziestu flawanoidów wykazuje również cały szereg innych działań, wspierających czynność organizmu na wielu niezwykle istotnych dla niego płaszczyznach.
Kolejne istotne właściwości, jakie wykazuje witamina P to pozytywny wpływ na krążenie krwi. Substancja to działa regulująco na ciśnienie oraz znacząco usprawnia przepływ krwi w tak zwanych naczyniach wieńcowych. Z tymi właściwościami ściśle wiąże się fakt, że odpowiednia podaż witaminy P w codziennnej diecie znacząco poprawia stan naczyń krwionośnych a także zmniejsza ryzyko różnego rodzaju krwawień oraz wybroczyn.
Witamina P jest substancją posiadająca także silne właściwości antyokdsydacyjne. Zwłaszcza w połączeniu z witaminą C, witamina C jest znakomitym, niezwykle efektywnym przeciwutleniaczem, zwalczającym atakujące komórki naszego organizmu wolnego rodniki.
Witamina P działa również zapobiegawczo w stosunku do miażdżycy. Inną ważną właściwością tego kompleksu flawonoidów jest silne działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodów żółciowych a także naczyń krwionośnych. Oprócz tego, związek znany pod mianen witaminy P wykazuje także silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne a także przeciwrzodowe.
Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, witamina P wykazuje także pozytywny, stymulujący wpływ na czynność układu immunologicznego, czyli po prostu poprawia odporność organizmu. Uważa się również, że odpowiednia podaż witaminy P w codziennej diecie lub też w postaci suplementów stanowi istotny element profilaktyki chorób o charakterze nowotworowym.
Bardzo ważną właściwością witaminy P jest także fakt, iż podtrzymuje ona działanie adrenaliny. Jak wiadomo, adrenalina jest hormonem nadnercza, który odpowiada między innymi za stymulację organizmu. Z tego powodu, regularne spożywanie odpowiednich ilości witaminy P to świetny sposób na zwiększenie zasobów naturalnej energii organizmu a także ogólną poprawę witalności.
Kto powinien sięgnąć po witaminę P?
Jak widać na podstawie podanych powyżej informacji, witamina P jest substancją o naprawdę pokażnej liście leczniczych i prozdrowotnych właściwości. U osób, których organizm funkcjonuje w sposób prawidłowy nie zachodzi konieczność suplementacji przy pomocy preparatów zawierających witaminę P ani też znaczącego zwiększenia spożycia produktów będacych naturalnym źródłem tej substancji.
Witaminę P w postaci dobrej jakości preparatów lub też w postaci naturalnej zaleca się za to przyjmować osobom mającym problemy z nadmierną delikatnością naczyń krwionośnych. Jeżeli mamy wrażenie, że nasze naczynka zbyt łatwo pękają, mamy "czerwone oczy" lub dostrzegamy inne objawy mogące świadczyć o problemach z nadmierną przepuszczalnością naczyń krwionośnych, warto zadbać o zwiększoną podaż witaminy P, czy to razem ze spożywanym jedzeniem, czy to w postaci suplementów diety. Oczywiście, zdecydowanie najlepiej jest stosować witaminę P łącznie z witaminą C, ponieważ, jak już była o tym mowa powyżej, te dwie substancje wzajemnie się wspierają i wzmacniają skuteczność swojego działania.
Po witaminę P mogą sięgnąć również osoby mające problemy z czynnością układu krwionośnego. Regularna suplementacja witaminą P lub spożywanie pokarmów stanowiących jej naturalne źródło to skuteczna i polecana metoda profilatyki miażdżycy.
Ze względu na to, że witamina P znacząco poprawia metabolizm witaminy C, po ten związek około trzydziestu flawanoidów mogą również z powodzeniem sięgać osoby mające problemy z oczami. Jak doskonale wiadomo, obok luteiny to właśnie witamina C jest jedną z substancji, które w największej mierze mogą przyczynić się do poprawy kondycji naszych oczu. Aby efekty były jeszcze lepsze i bardziej widoczne, warto stosować witaminę C łącznie z wspierającą ją witaminą P.
Witamina P może być także suplementowana przez osoby zagrożone chorobą wrzodową żołądka. Ze względu na swoje działanie przeciwgrzybicze oraz antywrzodowe witamina P stanowi efektywnę metodę profilaltyki powstawania wrzodów w obrębie układu pokarmowego, ze szczególnym uwzględniem żołądka.
Witamina P może się także okazać wyjątkowa użyteczna w przypadku sportowców, osób regularnie poddających swój organizm ciężkim obciążeniom fizycznym lub też po prostu w przypadku osób prowadzących bardzo intensywny oraz stresujący tryb życia. W takich sytuacjach, odpowiednia codzienna dawka witaminy P, w postaci suplementów lub też w postaci naturalnej, pomoże zniwelować negatywne skutki stresu, stosowania używek oraz niedoboru snu. Dzięki stymulującemu wpływowi na układ immunologiczny witamina P zapewni również skuteczniejszą odnowę zasobów naturalnych sił witalnych organizmu.
Suplementacja witaminą P jest jednak szczególnie polecana sportowcom oraz osobom regularnie uprawiającym ciężką aktywność fizyczną(na przykład trenującym na siłowni). Podczas ciężkiego wysiłku fizycznego nasze naczynia krwionośne są bowiem także poddawane bardzo silnemu obciążeniu, co sprawia, że po jakimś czasie mogą ulegać degeneracji i przestać prawidłowo funkcjonować. Stosowanie witaminy P(najlepiej oczywiście w połączeniu z witaminą C) to sprawdzony i skuteczny sposób na uniknięcie tego rodzaju problemów.
W jakich pokarmach możemy znaleźć witaminę P?
Zdecydowanie najbogatsze i najbardziej wartościowe naturalne źródło witaminy P stanowią owoce cytrusowe, w tym zwłaszcza pomarańcze, cytryny a także, w nieco mniejszym stopniu, grejpfruty. Witamina P jest także obecna w owocach aronii, berberysie, owocach czarnej porzeczki, papryce a także wiśniach, jeżynach i morelach. Inne, mniej wartościowe źródła tego kompleksu bioflawonoidów stanowią między innymi czerwone wino, czarny bez, dziurawiec, szczaw, gryka, mięta a także kapary.
Dobrym źródłem witaminy P są również kiwi a zwłaszcza- skórka cytryny. Należy jednak pamiętać, że cytryny niemal zawsze są silnie pryskane chemicznymi środkami ochrony roślin(a często ich skórka stanowi także źródło innych toksyn). Z tego powodu, ewentualne dostarczanie organizmowi witaminy P poprzez spożywanie skórki cytrynowej raczej nie stanowi dobrego rozwiązania. Chyba że mamy dostęp do owoców całkowicie ekologicznych i w pełni wolnych od jakiejkolwiek chemii.
W śladowych ilościach kompleks bioflawonoidów, znany również jako witamina P, znajdziemy także w takich produktach, jak między innymi kasza gryczana, sałata oraz brokuły.
Należy przy tym pamiętać, że wszelka obróbka termiczna, w tym nawet delikatne gotowania na parze, sprawia, iż owoce lub warzywa tracą ogromną część swoich naturalnych właściwości odżywczych. Z tego powodu, w celu dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości witaminy P, zdecydowanie najlepiej jest spożywać owoce oraz warzywa w postaci surowej, czyli tylko po ich wcześniejszym umyciu.
Komentarze
Napisz komentarz