WITAMINY Z GRUPY B – WŁAŚCIWOŚCI I STOSOWANIE PODCZAS TRENINGU

Dodane przez: . Komentarze: 0 1438

Okazuje się, że witaminy z grupy B mają wiele cech wspólnych. Z tego powodu często nazywa się je kompleksem witamin B. Mają one bardzo pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Przy okazji regulują przemiany metaboliczne, które zachodzą w ludzkim organizmie. Co jeszcze warto wiedzieć o witaminach z grupy B? Jakie są ich właściwości?  Kiedy powinno się je stosować?

Co należy wiedzieć o witaminach z grupy B?

W skład witamin z grupy B wchodzą  witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina), witamina B3 (witamina PP, niacyna, nikotynamid), witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B7 (witamina H, biotyna), witamina B ( (kwas foliowy) i witamina B12 (cyjanokobalamina). Poza tym za witaminy B uznaje się witaminę B12 (kwas orotowy), witaminę B15 (kwas pangamowy) oraz witaminę B17 (amigdalina).

Witaminy z grupy B znaleźć można przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego np. wątróbce oraz w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak banany, orzechy, ziemniaki, zboża, nasiona czy warzywa strączkowe. Osoby, które stosują na co dzień dietę wegańską lub wegetariańską powinny suplementować witaminę B12.  Okazuje się bowiem, że nie wchodzi ona w skład żadnych produktów pochodzenia roślinnego. Najnowsze badania wskazują jednoznacznie, że aktywna forma witaminy B12 może być obecna w chlorelli. W praktyce trzeba było jej spożywać bardzo dużo, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę.

Jak działają witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za odpowiednie funkcjonowanie całego układu nerwowego. Ich niedobory w organizmie uniemożliwiają prawidłowe działanie, prowadząc do wielu groźnych zaburzeń. Co warto wiedzieć o poszczególnych witaminach z grupy B? Jakie są ich działanie i właściwości?

Witamina B1 poprawia transport tlenu  organizmie, co przekłada się na poprawę intensywności wysiłku fizycznego. Witamina B2 pomaga usuwać z organizmu niekorzystne dla niego substancje. Zapobiega również powstawaniu zaburzeń snu i koncentracji. Witamina B3  z kolei związana jest nierozerwalnie z hormonem wzrostu. Odpowiada za odpowiedni metabolizm cukrów i zapewnia skórze zdrowy wygląd. Wpływa też na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Witamina B5 bierze udział w procesie pozyskiwania energii z białek, tłuszczy i węglowodanów. Ma pływ na tworzenie się melatoniny, L-glukozaminy  i neuroprzekaźników. Zapewnia wątrobie zdrowie, a organizmowi zdrowy sen i odpowiednią pracę mózgu. Witamina B6 przyczynia się w dużej mierze do łagodzenia bezsenności, stanów depresyjnych oraz napięcia nerwowego. Witamina B7 natomiast odpowiedzialna jest za odpowiednią przemianę materii. Ponadto przeciwdziała łysieniu i siwieniu włosów. Jej brak w organizmie prowadzić może do powstawania mało estetycznych wyprysków.

Witamina B9 to substancja, która odpowiedzialna jest za powstawanie serotoniny. To ona zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Witamina B12 bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Poza tym poprawia transport tlenu do poszczególnych komórek organizmu. Ma znaczenie z punktu widzenia tętnic, żył i całego układu sercowo-naczyniowego.

Do czego prowadzić może niedobór witamin z grupy B?

Okazuje się, że zbyt niski poziom witamin z grupy B w organizmie jest bardzo groźny. Nie tylko zakłócić może prawidłową pracę układu nerwowego, ale i powoduje w organizmie wiele niekorzystnych procesów.

Dlatego, aby uniknąć niedoborów witamin z  grupy B w organizmie, tak duże znaczenie ma odpowiednia dieta. W razie problemów czy wątpliwości w tej  materii, warto sprawdzać wartość odżywczą spożywanych na co dzień produktów spożywczych. W tym przypadku z pomocą przychodzą różnorodne aplikacje, które podają z dużą dokładnością ilość witamin w danym posiłku. W razie potrzeby można też zdecydować się na suplementacją witaminami z grupy B.

Witaminy z grupy B są potrzebne zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Warto o ich odpowiedni poziom w organizmie dbać przez cały czas, gdyż niedobory często objawiają się późno.

Witaminy z grupy B a regularny trening siłowy

Co ciekawe, witaminy z grupy B są bardzo ważne w przypadku osób, które na co dzień są narażone na silny  i długotrwały stres. Ciężka praca, duża ilość egzaminów na studiach czy spora ilość obowiązków obciążają w dużej mierze układ nerwowy. Jeśli do tego dochodzi aktywność fizyczna i regularne, ciężkie treningi na siłowni, witaminy B mają ogromne znaczenie. Warto przy tym pamiętać, że aktywność fizyczna również wpływa na układ nerwowy człowieka. Niekiedy organizm potrzebuje dodatkowej pomocy.

Sportowcy bardzo często decydują się na suplementację witaminami z grupy B. Są one bowiem bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B mają dla organizmu człowieka bardzo duże znaczenie. Dlatego warto dbać o ich odpowiedni poziom, aby nie doszło do niedoborów. Wówczas konieczna okazać się może suplementacja. Brak witamin w organizmie oznacza spadek energii, kiepskie samopoczucie i nie tylko.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu