Właściwości śliwek węgierek

Dodane przez: . Komentarze: 0 2394

Jakie właściwości kryje śliwka węgierka?

W sezonie letnim zdecydowanie zwiększa się nasz apetyt na wszelkiego rodzaju owoce. Zazwyczaj mamy ochotę na te, które nie są dostępne przez cały rok i smakują nieco egzotycznie. Jak się jednak okazuje, warto zwrócić szczególną uwagę na popularne śliwki węgierki. Sok z nich potrafi być wyśmienity, a co z innymi zastosowaniami kulinarnymi? Czy śliwki węgierki mogą wspomóc nasz organizm w codziennym funkcjonowaniu? Owszem. Mają również szerokie spektrum właściwości, które mogą być dla naszego ciała prawdziwym wsparciem. Ci, którzy przywiązują uwagę do zdrowego odżywiania, powinni wiedzieć, jakie korzyści płyną z jedzenia śliwek i co możemy osiągnąć dodając je do swojej diety - i nie chodzi jedynie o jadłospis w okresie letnim. 

Jakie witaminy i składniki odżywcze zawiera śliwka?

W składzie śliwek węgierek można znaleźć wiele substancji, które wspierają nasze samopoczucie i funkcjonowanie naszego organizmu. Należą do nich, między innymi:

  • błonnik
  • witamina A
  • witamina E
  • witamina K
  • witamina B6
  • witamina C
  • fosfor
  • magnez
  • żelazo
  • wapń

Śliwka może być zatem bogatym i zróżnicowanym źródłem witamin i innych substancji odżywczych dla naszego organizmu. Powinniśmy o tym pamiętać, wybierając owoce na kolejny deser, czy przyrządzając sałatkę owocową. 

Dobroczynne właściwości śliwek węgierek

Od dawien dawna znany jest korzystny wpływ śliwki węgierki na nasz organizm. Jakie jednak konkretnie działanie mają te popularne owoce? Oprócz znanego wszystkim działania przeczyszczającego, które niejednokrotnie jest zbawieniem dla osób z zaparciami, istnieje również szereg innych pozytywnych właściwości.

Śliwki węgierki mogą pomóc chronić nasz organizm przed miażdżycą i nowotworem jelita grubego. To dlatego, że zmniejszają one wchłanianie się cholesterolu, a także zawierają dużo błonnika. Dla tych, którzy interesują się profilaktyką tych chorób, będzie cenną informacją to, że regularne spożywanie śliwek może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania. W czasach, gdy miażdżyca i nowotwory są coraz częściej spotykanym zjawiskiem, warto wiedzieć, jak można wspierać swój organizm w walce z zagrożeniami.

Jedzenie śliwek węgierek może również poprawić nasze samopoczucie. Wszystko przez to, że poprzez obecność magnezu i witaminy B6 pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy. Jeżeli więc odczuwamy napięcie i jesteśmy zestresowani, śliwki mogą pomóc nam w przywróceniu normalnego stanu rzeczy. Stres towarzyszy aktualnie prawie każdemu w życiu codziennym i jest szczególnie związany z wykonywaną pracą zawodową. Często jednak również relacje w rodzinie powodują u nas napięcie nerwowe. W takim wypadku warto zadbać o dobrą kondycję układu nerwowego, który pomaga nam radzić sobie z codziennymi sytuacjami i konfliktami.

Śliwka węgierka wspiera także proces trawienia. W przypadku, kiedy mamy problemy z niestrawnością, może ona nieco ulżyć naszemu organizmowi. Dlatego właśnie mówi się, że jeżeli nie możemy się oprzeć i gotujemy ciężkostrawne danie, które potencjalnie nam nie posłuży, powinniśmy dodać do niego śliwek suszonych lub świeżych. W ten sposób uzyskamy z pewnością bardziej oryginalny smak i ułatwimy naszemu układowi pokarmowemu strawienie spożytego posiłku. Dodawanie śliwki do różnych potraw jest obecnie popularnym zjawiskiem

Spożywanie śliwek wpływa również pozytywnie na wygląd naszej cery. Mogą powodować ujednolicenie koloru skóry, pomóc w walce z pękającymi naczynkami, co jest zasługą witamin C i K, a także przeciwdziałać zmarszczkom. Zamiast więc wybierać się na zabiegi upiększające, czy stosować kremy, może warto pomyśleć nad tym, czy naszemu organizmowi czegoś nie brakuje? Niedobory, tak samo jak i nadmiary, potrafią bardzo negatywnie wpływać na nasz stan.

Ponadto, śliwki wspierają przyspieszenie metabolizmu. Wiele osób bezskutecznie siedzi na diecie i nieustannie ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Zaburzenia metabolizmu nie są rzadkim zjawiskiem i często wynikają z niezdrowego trybu życia, albo nieregularnego jedzenia. Śliwki węgierki mogą pomóc w uregulowaniu naszej przemiany materii, dzięki czemu mogą stanowić wsparcie dla osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy.

Poprawa apetytu, to kolejna zaleta śliwek. Wiele matek ma problem z dziećmi-niejadkami, które nie za bardzo mają ochotę w ogóle cokolwiek jeść. Jak jednak wiadomo, jedzenie jest niezbędne, aby organizm mógł prawidłowo się kształtować i rozwijać. Jedzenie śliwek może więc skłonić niejadka do spożywania pokarmu, który jest mu potrzebny do tego, aby rosnąć.

Potas zawarty w śliwkach wspomaga codzienną pracę naszego serca, a także dobrze wpływa na mięśnie i ciśnienie. Podobnie jak magnez, przeciwdziała skurczom. Z kolei ten drugi pierwiastek ma wpływ na kondycję naszych kości i zębów. 

Widać zatem gołym okiem, że śliwki węgierki mogą być naprawdę dobroczynnym i wartościowym składnikiem naszej diety. Choć - jak z wszystkim - ze śliwkami nie należy przesadzać, to spożywane z umiarem mogą zdecydowanie stanowić cenne wsparcie dla naszego organizmu w codziennym funkcjonowaniu. 

Zagrożenia i przeciwskazania

Zdecydowanie nie powinniśmy nadużywać śliwek w codziennej diecie, ponieważ może nas to narazić na problemy związane z wypróżnianiem, a także innymi elementami naszego organizmu. Nic nie jest dobre w nadmiarze - przy konstruowaniu jadłospisu, powinniśmy pamiętać o zasadach zbilansowanej diety. Zbyt duża ilość poszczególnych składników nie jest dobra dla naszego samopoczucia, podobnie jak niedobory. Należy mieć na uwadze to, że organizm funkcjonuje prawidłowo wówczas, kiedy zachowana jest równowaga. To ona jest najważniejsza dla naszego zdrowia i powinniśmy jej pilnować.

Amatorzy śliwek powinni skonsultować z lekarzem ich spożywanie, jeżeli cierpią na choroby takie jak cukrzyca, alergia, a także pewne choroby związane z układem pokarmowym i narządami wewnętrznymi. Za każdym razem, gdy podejmujemy decyzję o włączeniu jakiegoś składnika do naszej diety, a nie zdajemy sobie sprawy z jego potencjalnego wpływu na nasze zdrowie, jest to ryzyko. Wszelkie zmiany w jadłospisie powinny być dokonywane w sposób odpowiedzialny, zwłaszcza przez osoby cierpiące na jakiekolwiek schorzenia. 

Zastosowanie śliwek w kuchni

Istnieje naprawdę wiele możliwości, aby dołączyć śliwki do naszego jadłospisu. Głównie kojarzą się nam one z różnego rodzaju deserami, jednakże można również przygotować je w sposób wytrawny, jako wspomagający trawienie dodatek do ciężkostrawnych potraw.

Śliwki świetnie sprawdzą się jako składnik sałatki owocowej, popularnej zwłaszcza w sezonie letnim. Dobrze będą smakowały również jako dodatek do lodów, czy ciasta. Tarta ze śliwkami może być naprawdę wyśmienita. Również ci, którzy uwielbiają musli, mogą dodać tam owoców, a wśród nich również śliwkę węgierkę. W Polsce dobrze znane są wszelkie pierogi, knedle i kluseczki - zarówno w takim wydaniu, jak i w połączeniu z makaronem, śliwki podane ze śmietanką i cukrem stanowią istny majstersztyk. Przetwory ze śliwek, kompoty, soki i koktajle również cieszą się wielką popularnością.

Jeżeli chodzi o wytrawne zastosowanie śliwek, to głównie stosuje się je po to, aby uzyskać oryginalność smaku. Śliwka, jako dodatek do mięs i sosów, a także do słynnego, polskiego bigosu, potrafi znacząco urozmaicić całą potrawę i nadać jej całkiem nowy charakter. Obecnie króluje moda na łączenie ze sobą smaków, a zatem słodki akcent do wytrawnego mięsa nie jest już niczym dziwnym dla kucharzy w restauracjach i tych w gospodarstwach domowych.

Tak naprawdę to, jak wykorzystamy śliwki w kuchni, zależy tylko od naszej wyobraźni. Istnieją pewne utarte schematy i innowacyjne pomysły, podawane w książkach kucharskich różnego rodzaju, jednakże zawsze możemy postawić na eksperyment - być może odkryjemy coś całkowicie nowego, co później będzie uchodzić za przysmak, wśród wszystkich naszych znajomych i rodziny?

Suszone, a może świeże?

Mówi się, że w śliwkach suszonych znajdziemy więcej substancji odżywczych i są one jeszcze zdrowsze niż te same owoce spożywane w stanie surowym. Jest to prawda - suszone śliwki zawierają, chociażby, więcej błonnika, który ma działanie przeczyszczające i dla tych, którzy mają problemy z nieregularnym wypróżnieniem, może to być świetna metoda na pobudzenie ruchu jelit. Poza tym, w ten właśnie sposób śliwki pomagają usuwać z organizmu nadmiar cholesterolu i tłuszczu. Jednakże ci, którzy mają na celu dbać o linię, powinni pamiętać, że śliwki surowe mają o wiele mniej kalorii, a zatem są lepsze dla naszej diety. Śliwka węgierka powinna być zatem spożywana jako świeży owoc, zwłaszcza przez osoby odchudzające się. Jednakże, jeśli zdecydowanie preferujemy suszone śliwki i nie możemy się oprzeć, również możemy z nich skorzystać na diecie - są one bowiem sycące.

Śliwka węgierka a zbilansowana dieta

Za każdym razem, gdy planujemy swój jadłospis, powinniśmy pamiętać, że w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu kluczową rolę odgrywa spełnienie zasad zbilansowanej diety. Jeśli zatem pragniemy zastosować w kuchni więcej śliwek węgierek - róbmy to z głową i bez przesady. Dobrze wyważona ilość poszczególnych składników odżywczych stanowi naprawdę wielkie wsparcie dla naszego ciała i samopoczucia. Możemy w ten sposób uzupełniać niedobory i zwyczajnie czuć się lepiej. Jeśli jednak podejdziemy do sprawy nieodpowiedzialnie i nieodpowiednio zaplanujemy swoje odżywianie, możemy wyrządzić sobie poważne szkody. Tego powinniśmy za wszelką celę uniknąć, ponieważ korzyści płynące z właściwego żywienia mogą być naprawdę wymierne i bez sensu marnować chociażby potencjał śliwki przez bezmyślne konstruowanie diety. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, aby dobrze planować swój jadłospis, możemy skorzystać z porady dietetyka, czy też lekarza, który pomoże nam dobrać konkretne składniki tak, aby spożywanie posiłków było dla nas bezpieczne i zdrowe, a przede wszystkim niosło ze sobą pożądane korzyści. Dieta powinna być traktowana z rozsądkiem, często bowiem konstruując ją w niewłaściwy sposób możemy odnieść rezultaty zupełnie odwrotne do zamierzonych.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu