Woda gazowana czy niegazowana?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 3058

Osoby, które regularnie uprawiają sport lub chcą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, stają często przed dylematem – pić wodę gazowaną czy niegazowaną? Choć pozornie nie ma między nimi zbyt wielkich różnic, ich wpływ na organizm może być inny. Którą wodę wybrać? Podpowiadamy!

Odpowiednie nawodnienie to podstawa

To, czy należy pić wodę gazowaną czy niegazowaną, to tak naprawdę kwestia drugoplanowa. Najważniejsze jest to, aby w ogóle pić. Dwa litry wody dziennie to absolutne minimum. Pamiętajmy, że organizm ludzki składa się z wody w około 75% procentach, a odczuwanie pragnienia oznacza, że jesteśmy odwodnieni przynajmniej na poziomie 1-3%. Główne objawy odwodnienia to chroniczne zmęczenie, obniżenie koncentracji, przesuszona skóra, nieregularne bicie serca, wymioty, niewydzielanie lub bardzo małe wydzielanie potu, a nawet zawroty głowy i zmniejszona produkcja moczu. Warto również wiedzieć, że nadmierny apetyt może być spowodowany odwodnieniem, ponieważ poprzez głód odczuwamy również pragnienie. Jeśli często dopada Cię ochota na jedzenie, wypić przynajmniej szklankę wody, a być może głód minie.

Odpowiednie nawodnienie to nie tylko korzyść dla naszego zdrowia, ale też wyglądu. Szara, przesuszona skóra to jeden z najczęstszych dowodów na to, że wypijasz zbyt mało wody. Warto zawsze mieć przy sobie butelkę i popijać wodę małymi łykami przez cały dzień. Zastanawiasz się, jaką wodę pić – gazowaną czy niegazowaną? Istnieją pomiędzy nimi różnice, które z pewnością warto poznać.

Woda gazowana – co musisz wiedzieć?

Wokół wody gazowanej narosło wiele mitów. Przede wszystkim uważa się, że nie nawadnia ona w sposób wystarczający i wybierając wodę gazowaną, pijemy mniej. Oprócz tego wśród niektórych osób panuje pogląd, że  CO2 w wodzie gazowanej może przyczyniać się do zmniejszenia wchłaniania magnezu i wapnia, podrażnienia układu pokarmowego, zwiększania ryzyka wystąpienia nowotworu i wrzodów żołądka, przez co ma bardzo szkodliwy wpływ na organizm. Teorie te nie są w żaden sposób udowodnione i warto potraktować je jedynie jako mity, które spokojnie można odłożyć pomiędzy książki z innymi niepotwierdzonymi teoriami medycznymi.

Picie wody gazowanej może nieść wiele korzyści. Może ona zapobiegać nadkwasocie żołądka, infekcjom dróg moczowych, a także może poprawiać funkcjonowanie jelit. Zawarty w wodzie gazowanej dwutlenek węgla zwiększa wchłanianie magnezu i wapnia, dlatego warto wykorzystać ją jako dodatkowy element w zapobieganiu niedoborom tych pierwiastków. Co ciekawe, bąbelki zawarte w wodzie gazowanej zmniejszają namnażanie bakterii, dzięki czemu zachowuje ona świeżość dłużej niż woda niegazowana. Jest to szczególnie przydatne podczas upału, kiedy bakterie mogą namnażać się szybciej.

Kolejną kwestią jest pogląd, że woda gazowana może powodować tycie i spowalniać proces odchudzania. Jest to oczywisty mit! Jeżeli sięgasz po słodzone napoje gazowane, pełne barwników, cukru i konserwantów, rzeczywiście możesz mieć problem z nadwagą. Jednak sama woda gazowana w żaden sposób nie zakłóci procesu odchudzania, jeśli więc wolisz pić taką wodę, możesz spokojnie po nią sięgać. Pamiętaj, że podczas odchudzania picie dużych ilości wody jest bardzo ważne, dlatego postaraj się spożywać przynajmniej trzy litry w ciągu dnia.

Po wodę gazowaną nie powinny sięgać dzieci i kobiety w ciąży. Nie jest wskazana także dla osób, które cierpią na zespół jelita drażliwego lub mają skłonność do wzdęć.

Woda niegazowana – najważniejsze fakty

Powszechnie uważa się, że woda niegazowana jest o wiele zdrowsza i jest lepszym wyborem, niż woda gazowana. Ile jest w tym prawdy?

Prawdą jest, że woda niegazowana doskonale nadaje się dla wszystkich, jednak warto wybierać ją świadomie. Należy sprawdzać jej stopień zmineralizowania, ponieważ często wraz z wodą możemy dostarczyć naszemu organizmowi cennych pierwiastków. Woda niegazowana doskonale sprawdza się podczas treningów – kiedy się ruszasz, woda gazowana może spowodować nieprzyjemne uczucie przelewania w żołądku, dlatego wersja bez bąbelków będzie bezpieczniejsza. Woda niegazowana jest o wiele łagodniejsza dla żołądka.

Woda niegazowana często traktowana jest jako mniej smaczna niż gazowana, jednak w żadnym wypadku nie należy wybierać wód smakowych – ilość cukru i konserwantów to cichy zabójca dla wysportowanej sylwetki. Jeśli chcesz sięgnąć po wodę niegazowaną, możesz dodać do niej odrobinę cytryny, limonki, pomarańczy lub listki mięty. Dzięki temu wzbogacisz jej smak i chętniej będziesz po nią sięgać.

Woda gazowana czy niegazowana – podsumowanie

To, czy wybierzesz wodę gazowaną czy niegazowaną, powinno zależeć od dwóch rzeczy. Przede wszystkim jeśli nie cierpisz na żadne dolegliwości żołądkowe, może swobodnie sięgnąć po wodę gazowaną. Ponadto wybór powinien zależeć od Twoich preferencji smakowych – woda gazowana to o wiele większa przyjemność, a bąbelki szybko gaszą pragnienie, dlatego jeśli wolisz taką wersję, możesz sięgać po nią bez obaw.

Najważniejsze jest to, aby spożywać odpowiednią ilość wody w ciągu dnia – zarówno gazowanej, jak i niegazowanej. Jeśli jesteś bardzo aktywny fizycznie, Twoje zapotrzebowanie na ilość wody wzrasta! Nie należy również dopuszczać do odwodnienia, dlatego lepiej nie czekać, aż pojawi się pragnienie i popijać wodę małymi łykami przez cały dzień. W ten sposób zapewnisz sobie zdrowie, świeży wygląd i dobre samopoczucie!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu