Woda kokosowa – dla zdrowia i zgrabnej sylwetki

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1253

W porównaniu do innych rodzajów napojów, woda kokosowa jest niskokaloryczna, ale nie zupełnie bez kalorii.

Jeżeli szukasz naturalnych napojów, które wspomogą dietę odchudzającą, woda kokosowa będzie doskonałym wyborem, o ile nie będziesz stosować dodatku soków lub cukru. Decydując się na diety odchudzające, warto pamiętać jednak o konsultacji z lekarzem, zwłaszcza że np. woda kokosowa, może mieć pewne skutku uboczne.

Woda kokosowa jest płynem, który znajduje się w owocach kokosa, w istocie jest to sok z orzecha kokosowego, którego nie należy mylić z mlekiem kokosowym, które jest mieszaniną wody kokosowej i mleka kokosowego, a przy tym jest znacznie bardziej kaloryczne oraz zawiera więcej tłuszczu.

Sama w sobie, 100% naturalna woda kokosowa jest napojem niskokalorycznym – szklanka wody zawiera 45 kcal, 0 gram tłuszczu, 10 g węglowodanów i 1 gram białka. Jeżeli masz możliwość dostać świeżą wodę kokosową, możesz uzyskać w niej także pewne ilości błonnika, który pomaga kontrolować głód, zwłaszcza gdy jesteśmy na diecie odchudzającej. Kubek świeżej wody kokosowej zawierać może nawet 2,6 gramów błonnika.

Napój ten jest także wspaniałym źródłem witamin i minerałów, w tym witaminy C, wapnia, potasu, magnezu czy manganu. Ich ilości i kompozycja jest zróżnicowana w zależności od świeżości i przetworzenia soku, dlatego też, najlepszym i najbogatszym w składniki jest ten świeży – prosto z orzecha kokosowego, gdyż zawiera najwięcej głównie witaminy C.

Picie wody kokosowej pomaga stworzyć lub utrzymać ujemny bilans kaloryczny (spalamy więcej kalorii podczas jego trawienia, niż sam posiada), co może pomóc w diecie odchudzającej. Pijąc jedną szklankę wody kokosowej, zamiast szklanki soku pomarańczowego, możemy w skali dziennej zaoszczędzić prawie 90 kcal. Kilogram tłuszczu zawiera 7000 kcal, a pijąc wodę kokosową zamiast soków owocowych, możemy stracić około pół kilograma w ciągu sześciu tygodni tylko na zastosowaniu tego zamiennika.

Wprowadzenie wody kokosowej w dietę odchudzającą, wymaga jednak określenia jej ilości, zwłaszcza jeżeli nie mamy dostępu to jej najczystszej, świeżej postaci. Sód zawarta w wodzie kokosowej, może w nadmiarze przyczyniać się do gromadzenia wody w organizmie, a przy tym może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Ważne jest zatem czytanie etykiet na wodach kokosowych, co pozwoli ocenić ilość sodu i dopasować bezpieczne porcje.

Skutki uboczne wody kokosowej. Woda kokosowa w przeciwieństwie do mleka kokosowego, zyskuje na popularności jako napój sportowy. Aktywni ludzie cenią jej naturalne sole, witaminy minerały, które skomponowane są w smacznej, klarownej cieczy zawartej w orzechach. Działania niepożądane występują rzadko i zwykle związane są z przetwarzaniem i magazynowaniem wody kokosowej. Woda kokosowa nie smakuje jak kokos, ale ma lekko słodki, orzechowy smak, który przywodzi na myśl egzotyczne zakątki świata.

Z jednego młodego, zielonego kokosa, można pozyskać średnio jeden litr wody, a popularnie spożywane są w formie prosto z kokosa w krajach tropikalnych jak Filipiny, Tajlandia czy Indonezja. Woda kokosowa ma również właściwości lecznicze, a w czasach II wojny światowej, stosowano ją nawet dożylnie! Woda kokosowa z czasem, staje się ciałem kokosowym.

Jak wykazało badanie przeprowadzone w 2005 roku na Uniwersytecie Stanowym Imo w Nigerii, picie wody kokosowej w połączeniu z paracetamolem może być niebezpieczne dla wątroby i ma działanie toksyczne. Może ona zwiększać ryzyko przedawkowania acetominofen.

Reakcje alergiczne na wodę kokosową są niezwykle rzadkie, jedynie nieliczne osoby mają problem z jej przyswojeniem. W 2009 roku, wykazano że woda kokosowa spożywana z butelek poddanych recyklingowi, może być szkodliwa, niemniej odpowiednio przechowywana w lodówce i spożywa 24 godziny po otwarciu opakowania jest jak najbardziej bezpieczna.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu