
Mięso często bywa nieodłącznym elementem codziennego jadłospisu większości ludzi. Szczególnie, jeśli myślimy o pełnowartościowej diecie stosowanej przez sportowców lub osób aktywnych fizycznie. Pojawia się więc pytanie: który rodzaj mięsa wybrać, aby dostarczyć organizmowi jak największą liczbę potrzebnych składników odżywczych? Kurczaka czy wołowinę?
Mięso niezbędnym źródłem białka
Białko pochodzenia zwierzęcego jest niezwykle ważnym składnikiem diety. Zawiera większość istotnych aminokwasów, które pomagają budować komórki mięśniowe naszego ciała oraz są niezbędne w utrzymaniu prawidłowej masy włókien mięśniowych. Oprócz tego, że mięso jest źródłem cennego białka, zawiera również witaminy, które w roślinach pojawiają się dosyć rzadko (na przykład witamina A, D czy B12). Ponadto, bogate jest w różnorodne składniki mineralne, jak żelazo, wapń, miedź, magnes czy fosfor. Powszechnie uważa się, że mięso białe (drobiowe) jest dużo zdrowsze niż mięso czerwone (wołowina). Należy jednak pamiętać, że nie zawsze liczy się ilość spożywanego mięsa, ale także jego jakość. Ważny jest również gatunek mięsa oraz jego część. Inną wartością białka i aminokwasów będzie się charakteryzować kurczak, a inną polędwica wołowa. Przed ustaleniem odpowiedniego jadłospisu należy więc, zapoznać się z wartością odżywczą poszczególnych mięs.
Porównanie wartości odżywczych mięsa wołowego i drobiowego
Zawartość białka w poszczególnych rodzajach mięsa jest jednym z ważniejszych czynników, decydujących o jego wartości odżywczej, ale nie najważniejszym. Warto również, zwrócić uwagę na profil aminokwasowy. Zdarza się, że niektóre części mięsa, zawierają mało białka, za to bogate są w aminokwasy, które pozytywnie wpływają na budowę mięśni. Jest to szczególnie ważne, w układaniu zbilansowanej diety.
Zawartość składników w 100g mięsa:
- Wołowina - woda: 69,2g, białko: 18,4g, azot: 3,5g, tłuszcze nasycone: 5,28g, tłuszcz: 8,5g, wartość energetyczna: 172 kcal
- Kurczak - woda: 70,4g, białko: 22,4g, azot: 3,5g, tłuszcze nasycone: 1,65g, tłuszcz: 5,0g, wartość energetyczna: 119 kcal
Średnia zawartość składników mineralnych w 100g mięsa:
- Wołowina - sód: 44,0mg, cynk: 4mg, potas: 333mg, żelazo: 1,5mg, wapń: 4,7mg, fosfor: 174mg, magnez: 18,5mg,
- Kurczak - sód: 52,2mg, cynk: 0,7mg, potas: 318mg, żelazo: 0,4mg, wapń: 4,6mg, fosfor: 200mg, magnez: 23,4mg
Zawartość aminokwasów w 100 g mięsa:
- Wołowina - tryptofan: 0,14g, seryna: 0,87g, treonina: 0,88g, prolina: 1,05g, izoleucyna: 1,01g, glicyna: 1,35g, leucyna: 1,76g, kwas glutaminowy: 3,32g, kwas asparaginowy: 2,01g, lizyna: 1,87g, alanina: 1,34g, metionina: 0,58g, histydyna: 0,71g, cysteina: 0,28g, arginina: 1,43g, fenyloalanina: 0,87g, walina: 1,1g, tyrozyna: 0,7g.
- Kurczak - tryptofan: 0,18g, seryna: 0,54g, treonina: 0,56g, prolina: 0,67g, izoleucyna: 0,6g, glicyna: 0,63g, leucyna: 1,02g, kwas glutaminowy: 2,24g, kwas asparaginowy: 1,19g, lizyna: 0,99g, alanina: 0,72g, metionina: 0,3g, histydyna: 0,43g, cysteina: 0,17g, arginina: 0,8g, fenyloalanina: 0,52g, walina: 0,66g, tyrozyna: 0,33g.
Pod względem ilości oraz zawartości białka, zdecydowanie lepszym mięsem okazuje się to z kurczaka. Należy jednak pamiętać, że w trakcie obróbki termicznej zawartość białka maleje, ze względu na silniejszą koncentrację niektórych składników kosztem innych. Jednocześnie mięso kurczaka zawiera mniej tłuszczów, podczas gdy w mięsie wołowym, zawartość tłuszczu jest bardzo wysoka. Wołowina z kolei, jest dużo bogatsza w składniki mineralne, takie jak żelazo i cynk. Drób zawiera tych wartości odżywczych dużo mniej, ale posiada większe ilości magnezu. Mięso wołowe charakteryzuje się również lepszym profilem aminokwasowym. Zawiera dużą ilość aminokwasów rozgałęzionych, które ważne są w procesach anabolicznych. Dodatkowo, posiada sporą zawartość argininy i kwasu glutaminowego. Mięso kurczaka zawiera wysoką wartość witaminy PP, z kolei mięso wołowe bogate jest w witaminę B12.
Na czym polega przewaga mięsa z kurczaka?
Analizując wszystkie tabele z wartościami odżywczymi, można dojść do wniosku, że mięso kurczaka jest tym, które powinno się spożywać najczęściej. Mięso drobiowe ma zdecydowanie mniej tłuszczu, niż inne rodzaje mięs. Dodatkowo, tłuszcz ten znajduje się głównie pod skórą, dlatego można się go w łatwy sposób pozbyć. W mięsie wołowym z kolei, tłuszcz zlokalizowany jest pomiędzy włóknami mięśniowymi, więc nie jest możliwe całkowite go wyeliminowanie. Ponadto, drób zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż nasyconych. Co najważniejsze jednak, mięso z kurczaka bogatsze jest o pełnowartościowe i łatwe w przyswajaniu białko. W porównaniu do innych mięs, posiada też mniej kolagenu, czyli niepełnowartościowego białka. Kurczak jest również dużo łatwiejszy do przyrządzenia, a jego obróbka kulinarna nie zajmuje długo czasu.
Wołowina wyłącznie z umiarem
Mimo, iż w ostatecznym rozrachunku to mięso z kurczaka okazuje się najlepszym wyborem, nie należy całkowicie rezygnować z wołowiny. Stanowi ona źródło wielu cennych składników odżywczych, zawiera dużo białka i dostarcza odpowiedni profil aminokwasów. Mięso wołowe, bogate jest również w wartościowe witaminy (z grupy B) i minerały, chociażby potrzebne żelazo. Ważne jest również to, żelazo pochodzenia zwierzęcego jest dużo lepiej przyswajalne, niż żelazo roślinne. Dodatkowo, dostarcza kreatynę - jednak nie jest to wystarczająca dzienna dawka. Ponad to, wołowina zawiera duże ilości kwasu glutaminowego (L-glutaminy), który odgrywa ważną rolę w produkcji hormonów anabolicznych, a także przyczynia się do przyspieszenia regeneracji mięśniowych oraz zapobiega przetrenowaniu.
Decydując się o włączeniu do codziennego jadłospisu wołowiny, należy pamiętać, że jako mięso czerwone, zawiera ona wysoką zawartość tłuszczów nasyconych. Niektóre badania naukowców, wykazują również, że nadmierne spożywanie mięsa wołowego może doprowadzić do wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zachowanie odpowiedniego umiaru. Warto więc, spożywać ją dwa lub trzy razy w tygodniu, zamiennie z mięsem drobiowym.
Komentarze
Napisz komentarz