Czy warto jeść orzechy?
Zgodnie z panującymi zaleceniami żywieniowymi, każdego dnia należy jeść kilka orzechów włoskich dziennie. Orzech włoski po zdjęciu łupiny przypomina ludzki mózg, co przyczynia się do panowania przekonania o jego dobroczynnym wpływie na główny organ układu nerwowego. Regularne spożywanie tej najzdrowszej odmiany orzecha pozytywnie wpływa na pamięć oraz koncentrację. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który przemawia za wprowadzeniem orzecha włoskiego do swojej diety. Orzechy włoskie wykazują dobroczynny wpływ na jelita. Ta zależność została przedstawiona przez światowej sławy czasopismo naukowe "The Journal of Nutritional Biochemistry", która przedstawia wpływ orzechów na funkcjonowanie mikroflory jelit. Z pomocą orzechów dochodzi do zwiększenia ilości i aktywności pożądanych bakterii.
Mikroflora jelitowa człowieka stanowi jeden z najskuteczniejszych czynników, który pozwala na zapobieganie występowania uciążliwych i wyniszczających organizm schorzeń. Szczególnie ważne jest zachowanie przewagi dobroczynnych bakterii z działaniem, które ma na celu wzmocnienie procesów, które mają odzwierciedlenie w ich prawidłowym rozwoju oraz namnażaniu. Całkowite usunięcie bakterii z jelit niesie za sobą szybką śmierć.
Badania naukowe wskazały dobroczynny wpływ orzechów na stan jelit
Badania przedstawione przez naukowców były przeprowadzane na szczurach. Badane zwierzęta zostały podzielona na dwie grupy, które różniły się między sobą sposobem karmienia. U tej grupy, która w karmie posiadała dodatek w postaci orzechów, zauważalne były realne polepszenie w ilości oraz jakości posiadanych dobroczynnych bakterii znajdujących się w jelitach. W następstwie do zachodzących procesów, związanych z zachowaniem równowagi mikroflory, w ludzkich jelitach, dochodzi do znaczącej poprawy ich funkcjonowanie oraz wydajność pracy w trakcie przyswajania cennych składników odżywczych z pożywienia. Dotyczy to szczególnie trzech, niezbędnych grup bakterii tj.: Lactobacillus, Roseburia i Ruminococcaceae.
Spożywanie orzechów włoskich pozwoliło na stworzenie korzystnych warunków dla bakterii, które odpowiedzialne są za kondycję jelit. W orzechach włoskich skrywane jest mnóstwo właściwości, które odpowiadają za taki stan rzeczy. W pierwszej kolejności dotyczy to wysokiej ilości posiadanego przez nie kwasu alfa-linolenowego. Wchodzi on w skład wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega 3. Substancja ta prawdopodobnie odpowiada za probiotyczne działanie orzechów, czyli dostarczenie i stworzenie idealnych warunków do rozwoju wymaganych bakterii. Stanowi to doskonały przykład czynników, które wpływają na zachowanie równowagi mikroflory jelit. Dodatkowo chroni przed występowaniem biegunek, które w mechaniczny sposób usuwają większość bakterii znajdujących się w jelitach.
Orzechy włoskie pomagają w ukształtowaniu prawidłowych warunków do rozwoju oraz funkcjonowania korzystnie wpływających na zdrowie bakterii. Substancje zawierane przez orzechy odpowiadają za prawidłowe odżywanie dobrych bakterii. Orzechy stanowią jeden z nielicznych pokarmów, które potrafią tak skutecznie oddziaływać na bakterie, które znajdują się w jelitach. W ten sposób godnie zastępują znajdujące się w aptece wyprodukowane probiotyki, które ostatecznie wykazują podobne działanie do orzechów włoskich. Ponad to spożywanie orzechów włoskich przekłada się na stworzenie dogodnych warunków do prawidłowego rozwoju bakterii. Zakłócenie tego procesu, z powodu braku substancji odżywiających bakterie, może spowodować ich niedorozwój. Wówczas w następstwie dochodzi do zaburzeń pracy jelit z uwagi na zachwianie równowagi mikroflory jelitowej u człowieka z powodu przewagi liczebnej szkodliwych bakterii.
Od jelit do całego organizmu
Zdrowie jelit stanowi jeden z przyszłościowych kierunków w medycynie. Zauważalna jest zależność, która pozwala wywnioskować, że stan zdrowia uzależniony jest od ogólnej kondycji jelit. Utrzymanie zróżnicowanych grup bakterii pozwala na zapobieganie występowania nadwagi oraz stanów zapalnych jelit. Wpływ orzechów włoskich na mikroflorę jelitową jest prawdopodobnie powiązany przyczynowo z korzystnym działaniem orzechów na cały ludzki organizm, m.in. na mózg i układ krwionośny. Zachowanie równowagi jelitowej, która znacząco uzależniona jest od obecności orzechów w diecie, pozwala uniknąć schorzeń układu pokarmowego. Bardzo często pozwala uniknąć wystąpienia zmian skórnych, np. trądziku. Dobroczynne bakterie zapobiegają występowaniu grzybicy układu pokarmowego oraz nadwagi. Udowodnione jest zjawisko, gdzie zachwianie równowagi przyczynia się do utrzymywania przewlekłego stanu depresyjnego.
Z pewnością znikoma ilość populacji spożywa orzechy w optymalnych dawkach. Konsumpcja orzechów, poza sezonem, zazwyczaj ogranicza się do traktowania ich jako dodatek do sporządzonych potraw oraz deserów. Ich niepodważalny wpływ na kondycję organizmu stanowi najlepszą zachętę do częstszego spożywania. Nie powinny być unikane przez osoby na diecie, ponieważ zawarte w nich tłuscze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała.
Komentarze
Napisz komentarz