Wpływ treningu siłowego na zdrowie i kompozycję sylwetki

Dodane przez: . Komentarze: 0 1576

Wraz z osiągnięciem pełnoletności, formalnoprawnie stajemy się dorośli, jednak dla organizmu jest to w niektórych aspektach zmiana tempa zachodzących procesów. U osób dorosłych, które zakończyły okres dojrzewania, powoli zachodzi zmiana w składzie i budulca kości, co przyczynia się do powolnej utraty ich gęstości. Wraz z końcem dojrzewania, organizm zaczyna nieznacznie tracić masę mięśniową, której z każdym rokiem jest coraz mniej. Aby zachować swoje zdrowie oraz sylwetkę, która dzięki delikatnie podkreślonym treningiem siłowym mięśniom, będzie wyglądała zdrowo i pięknie, warto trenować. Trening siłowy nie jest, wbrew powszechnym opiniom, sposobem na szybkie zbudowanie dużej masy mięśniowej, która będzie wyglądała nienaturalnie. Panie, wybierające treningi kardio lub fitness, obawiają się często przerostu masy mięśniowej, zamiast efektu spalenia tkanki tłuszczowej. Rezygnacja z treningu siłowego na rzeczy innych form aktywności, ma w przeświadczeniu przynieść utratę zbędnych kilogramów przy niezwiększonej masie mięśniowej. Na siłowni tłuszcz zamieni się w mięśnie? Nic bardziej mylnego. Budowa masy mięśniowej to proces długotrwały i bardzo zaawansowany, jeśli chce się bez dodatkowych wspomagaczy posiadać rozbudowane, wyćwiczone mięśnie. U kobiet trudno jest osiągnąć taki efekt, z kolei na spalanie tkanki tłuszczowej trening siłowy działa lepiej niż fitness, zwłaszcza, że przy systematycznej aktywności można utrzymać znakomite efekty i nadać sylwetce pożądanego kształtu, jędrności oraz zgrabności.

Co daje trening siłowy dla zdrowia i sylwetki?

Motywacją do rozpoczęcia treningu siłowego rzadko jest poprawa stanu zdrowia, co wciąż łączy się z przekonaniem o wyczerpującym charakterze treningów siłowych oraz nastawieniu na uzyskanie sporej muskulatury. Trening siłowy może jednak stanowić doskonały sposób na poprawę i utrzymanie swojego organizmu w dobrej kondycji nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od środka. Działanie układów jest związane z wydolnością i aktywnością fizyczną, dlatego właściwy dobór ćwiczeń siłowych znakomicie wpływa na doskonałą ich pracę. Aby uzyskać dla swojego organizmu korzyści z treningu siłowego, przede wszystkim należy pamiętać, że sam trening może nie przynieść efektów. Rezultaty w postaci poprawy funkcjonowania organizmu, pojawią się przy treningu siłowym, połączonym z odpowiednią dietą oraz czasem regeneracji organizmu. Dbałość o zachowanie odpowiedniej intensywności i proporcji tych składników, jest kluczem do zachowania zdrowia oraz doskonałego samopoczucia. Trening siłowy wspomaga pracę serca, pomaga podnieść poziom dobrego cholesterolu HDL, pomaga w kontroli prawidłowego poziomu cukru we krwi, wspomaga działanie stawów, eliminując jednocześnie dolegliwości bólowe, związane z ich działaniem. Dzięki treningowi siłowemu, znacznie podnosimy sprawność organizmu, co jednoznacznie łączy się z obniżeniem ryzyka kontuzji, poprawą postawy, wzrostem koordynacji ruchowej. Trening siłowy ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. Po pierwsze, ze względu na endorfiny, wydzielające się podczas uprawiania sportu. Hormony szczęścia znacznie poprawiają nastrój, zwłaszcza, że po treningu przychodzą efekty w postaci pozytywnych zmian sylwetki. Trening siłowy poprawia zdolność koncentracji, eliminuje problem z bezsennością, wpływa na poprawę samooceny i samopoczucia. 

Dla sylwetki efekty przychodzą małymi kroczkami, jednak przy doborze odpowiednich ćwiczeń, natężenia treningu, częstotliwości zajęć siłowych, można uzyskać pożądane efekty. Wspomagające odchudzanie oddziaływanie treningu siłowego nie łączy się z przyrostem dużej masy mięśniowej, która blokuje spadek wagi. Kobiety, które boją się takiego efektu, wyglądu umięśnionego zbyt widocznie ciała, mogą schować obawy w kieszeń. Trening siłowy, stosowany w rozsądnych ilościach pozwala na spadek wagi, a ponadto utrzymanie jej na właściwym poziomie. Masa mięśniowa może zostać delikatnie wyrzeźbiona, jednak nie ma obaw w odniesieniu do jej drastycznego przyrostu. Bez suplementacji, nastawionej na przyrost mięśni nie da się przy standardowym treningu osiągnąć rozbudowanej masy mięśni. 

Jak najlepiej trenować, aby osiągnąć efekty?

Bardzo ważny jest system treningowy. Trening siłowy najczęściej i najlepiej stosowany jest w postaci treningu interwałowego, czyli okresów wysiłku, przeplatanych z okresem regeneracji. Nie należy się przetrenowywać. Trening siłowy najlepiej zacząć od ćwiczeń, które bazują na wykorzystaniu ciężaru swojego ciała, następnie przejść do ćwiczeń z użyciem hantli, sztangi, a w ostatnim etapie do ćwiczeń z wykorzystaniem urządzeń. Największa praca będzie do wykonania w pierwszym etapie, wtedy organizm przyzwyczai się do określonego typu wysiłku, będziesz mógł/mogła zdecydować, na co nastawione będą ćwiczenia - czy na spadek wagi, ogólną formę ciała, czy też rzeźbienie konkretnych partii mięśni. Poza treningiem, zdrowe odżywianie i czas na regenerację. Na siłownię warto wybrać się na piechotę, nie tylko zdrowiej dla środowiska, ale przede wszystkim dla siebie. Delikatne rozciąganie mięśni przed i po treningu, podczas spokojnego marszu znakomicie wpływa na ich kondycję, eliminując ryzyko wystąpienia kontuzji i zakwaszenia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu