Ciąża to czas, kiedy kobieta szczególnie dba o stan swojego zdrowia. To czas, kiedy liczy się nie tylko jej samopoczucie, ale również jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Za wszelkie złe rzeczy, jakie dzieją się w czasie ciąży, zazwyczaj kobieta obwinia siebie i swoją niewiedzę. Nie należy jednak popadać w paranoję i zdecydować się, chociaż na niewielki wysiłek fizyczny. Oczywiście po konsultacji z lekarzem ginekologiem.
Dlaczego kobiety obawiają się aktywności w ciąży?
Wiele kobiet uważa, że ciążą to czas, kiedy najbezpieczniejsze jest leżenie i oszczędzanie sił. Oczywiście jest w tym sporo racji, jednak niewielki wysiłek fizyczny może nie tylko mieć pozytywny wpływ na maluszka, ale również przygotować ciało kobiety do porodu. Nie ma znaczenia, czy poród będzie naturalny, czy będzie to cesarskie cięcie. Każda forma porodu to niesamowity wysiłek, dlatego kobiety, które z łóżka domowego przejdą na łóżko porodowe, mogą przejść prawdziwe tortury związane z brakiem kondycji. To również będzie negatywne dla naszego nienarodzonego jeszcze maluszka.
Jaki zalety ma trening w ciąży?
Pomimo pozytywnych opinii lekarzy ginekologii i trenerów, kobiety nadal obawiają się wysiłku fizycznego. Oczywiście każdy postępuje według własnych zasad, jednak lekarze wśród korzyści aktywności w ciąży wymieniają:
- Mniejszą podatność na cukrzycę ciążową,
- Wzmocnienie sił i przygotowanie do porodu,
- Większą energię,
- Leszy sen,
- Lepsze samopoczucie.
Są to liczne korzyści, jakie może przynieść nam regularne ćwiczenie w czasie ciąży. Wiele kobiet postanawia podjąć wyzwanie i spróbować aktywności w ciąży. Warto zwrócić na ciekawe i bezpieczne formy aktywności, jakie możemy wykonywać w czasie ciąży.
Jakie formy aktywności?
Joga
Staje się coraz bardziej popularna. W wielu szkołach można znaleźć jogę dla kobiet w ciąży. Pozwoli nam to uelastycznić ciało i się rozluźnić. To niewielki wysiłek, który może przynieść nam wiele dobrego, poprawić samopoczucie i uspokoić maluszka w brzuchu.
Slow jogging
To wolniejsza forma joggingu, która przypomina marsz. Idealne rozwiązanie dla kobiet, które albo nie lubią biegać, albo boją się, że maluszek może nie polubić takiej formy aktywności.
Czy wysiłek pozbawia dziecka witamin?
Krążą takie mity, jednak jeżeli kobieta zdrowo się odżywia oraz przyjmuje witaminy w formie kapsułek, dziecko nie powinno doznać jakichkolwiek braków witamin. Oczywiście przyjmowanie każdego preparatu w czasie ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologii, który zaleci nam odpowiednie dawki.
Komentarze
Napisz komentarz