Czy chleb można zastąpić czymś innym? W Polsce na śniadania i kolacje je się przede wszystkim kanapki. Króluje chleb mieszany lub razowy z dodatkiem szynki, masła czy pomidora, rzadziej dżemu lub powidła. Zawodowi sportowcy wiedzą o tym, ze chleb nie ma wielu wartości odżywczych, zwłaszcza ten biały. Również i chleb razowy nie ma w tym względzie wiele do zaoferowania. Poza tym niestety nie brakuje piekarni, które barwią pieczywo karmelem. Tymczasem mało kto ma czas piec chleb samodzielnie. Co jest więc alternatywą w tym przypadku?
Chleb i jego fenomen
Chleb w polskiej kulturze uznawany jest od zawsze za symbol dobrobytu. Jednak chleb obecny jest i w innych krajach europejskich. Pieczywo bardzo popularne jest w Czechach i Słowacji. Je się je także w Niemczech i na Węgrzech. Słynne na całym świecie są duńskie kanapki ozdobne, które stanowią niemal symbol narodowy tego kraju. To niewielkie kanapki z różnego rodzaju dodatkami - łososiem, jajkiem czy kiełkami. Z tego powodu okazuje się, że niełatwe jest szukanie inspiracji czym zastąpić chleb w innych kuchniach.
Czy warto zastąpić chleb czymś innym?
Osoby aktywne fizycznie potrzebują sporej ilości energii. Czy więc rzeczywiście powinny odstawić pieczywo? Okazuje się, że tak, bo energia powinna być przede wszystkim wartościowa. Poza węglowodanami posiłki muszą dostarczać do organizmu również witaminy i składniki mineralne.
Dodatkowo odstawienie pieczywo jest najlepszym sposobem na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. 100 g przeciętnego chleba mieszanego to aż 203 kalorie i 44 węglowodany. Tymczasem to tylko dwie średniej wielkości kromki. Nie zawierają one błonnika czy witamin. Chleb daje uczucie sytości i w zasadzie nić więcej. Nieco lepiej pod tym względem wypada chleb żytni razowy, ale i on jest dość kaloryczny.
Co na śniadanie zamiast chleba?
Co ciekawe, rano wcale nie jest trudno znaleźć alternatywę dla pieczywa. Warto przy tym pamiętać, że dobrym rozwiązaniem nie są nawet bagietki czy kajzerki. Wbrew pozorom uczucie głodu powraca po nich bardzo szybko. Rano dobrze jest natomiast postawić na płatki np. owsiane, ryżowe, gryczane czy jęczmienne. Można je ugotować na mleku lub wodzie. Niektóre osoby przygotowuję je również z sokiem owocowym. Do całości można dodać owoce, bakalie czy masło orzechowe.
Jednak owsianka to nie jedyna propozycja na śniadanie. Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularna staje się kasza jaglana, którą przygotować można zarówno na słodko, jak i na słono. Wcześniej warto ją jednak przelać gorącą wodą. Również i kaszę gotuje się w wodzie lub mleku. Można ją dodatkowo posłodzić miodem. Na śniadanie zawsze sprawdzi się też gęsty koktajl przygotowany z owoców, płatków owsianych i kefiru. Co więcej, można zabrać go ze sobą na wynos.
Jeśli rano jest nieco więcej czasu, można pokusić się o przygotowanie omletu. Doskonale smakują również te owocowe. Do zrobienia omleta bananowego potrzebne są oprócz banana roztrzepane jajka. Do całości można dodać też odrobinę kakao. Dla osób, które nie lubią słodkich potraw, alternatywą są omlety z warzywami i szynką czy jajecznica.
Co zamiast kanapek do pracy?
Wielu osobom wydaje się, że jako lunch w pracy nic nie sprawdzi się tak dobrze jak kanapki. W końcu jogurt czy serek to za mało, aby nabrać energii do działania. Kanapki są rozwiązaniem zdecydowanie najwygodniejszym. Tymczasem możliwości jest o wiele więcej. Można na przykład przygotować sałatkę z dodatkiem pożywnych nasion. Warto przy tym postawić na dodatki, które są źródłem pełnowartościowych tłuszczów. Wówczas chleb okaże się niepotrzebny. Dobrze sprawdzają się zawsze sałatki z kurczakiem czy serem. Można je też przygotować na bazie pożywnych kasz - jęczmiennej czy gryczanej.
Od jakiegoś czasu panuje też moda na hummus. To gęsta pasta z ciecierzycy i tahini, która jest zaskakująco pożywna i świetnie komponuje się z warzywami różnego rodzaju. Przy okazji ciecierzyca jest bogatym źródłem białka. Dzięki niej zanika uczucie głodu, a jednocześnie człowiek nie czuje się senny. To świetna przekąska w ciągu dnia. Ponadto hummus przygotować można bardzo szybko w domu. Trzeba mieć jedynie pod ręką pastę sezamową tahini i ugotowaną ciecierzycę.
Co zjeść wieczorem zamiast chleba?
Również i wieczorem większość osób sięga po chleb z dodatkiem masła i szynki. Tymczasem wieczorem doskonałym rozwiązaniem okazują się być lekkie zupy. Możliwości w tym przypadku jest wiele. Pokusić się też można o przygotowanie twarożku z jajkiem i warzywami. Wieczorem sprawdzi się pieczona w piekarniku ryba czy chude mięso drobiowe. Zjeść je można w zestawieniu z kaszą bulgur, pęczakiem czy gryczaną. Na nudę w tym zakresie naprawdę nie można narzekać.
Rezygnacja z chleba nie musi być trudna
Wiele osób jest przyzwyczajonych do jedzenia chleba każdego dnia. Jeśli jadało się przez kilkadziesiąt lat na śniadanie i kolację pieczywo, trudno z niego zrezygnować. Jednak kanapki można przygotować również z innych rzeczy.
Dzisiaj w sklepach bez większego problemu zakupić można różnego rodzaju wafle - ryżowe, kukurydziane czy jaglane. Są to produkty wysokoprzetworzone, ale od czasu do czasu można wykorzystać je do zrobienia kanapek. Co ciekawe, w tym przypadku im mniej składników, tym lepiej, bo więcej błonnika zostanie dostarczonego do organizmu.
Zamiennikiem chleba może okazać się też tortilla gryczana. W przeciwieństwie do tortilli pszennej czy kukurydzianej zawiera ona sporo składników odżywczych i zapewnia uczucie sytości na długo. Ponadto zmieści się w niej sporo warzyw. Osoby, które często wyjeżdżają mogą samodzielnie przygotować sobie babeczki z mąki razowej. Wbrew pozorom, robi się je bardzo szybko, a przy tym są smaczne i sycące. Połączyć je można z papryką, oliwkami czy serem feta.
Co więc można jeść zamiast chleba? Godne polecenia są przede wszystkim różnego rodzaju kasze, warzywa strączkowe czy nasiona. W chwili słabości można od czasu do czasu sięgnąć po chleb, ale tylko ten pełnoziarnisty. Jednak lepszym rozwiązaniem będzie hummus, biały twarożek czy wafle ryżowe.
Komentarze
Napisz komentarz