Brokuł to warzywo pochodzące z Włoch, znane już od trzech tysięcy lat. Ma delikatny smak i wiele cennych właściwości odżywczych. To warzywo jest źródłem witamin i może pomóc w przeciwdziałaniu wielu chorobom. Naukowcy dowiedli, iż to skuteczna broń w walce z różnymi schorzeniami.
Działanie antynowotworowe brokułów
Brokuły zawierają w sobie bardzo silny przeciwutleniacz o nazwie sulforafan, dzięki czemu mają właściwości antynowotworowe. Zadaniem sulforafanu jest zablokowanie tworzenia się nowotworowych mutacji DNA oraz pomoc w likwidacji komórek tworzącego się w organizmie nowotworu. Substancja ta może skutecznie uchronić przed rakiem piersi, rakiem prostaty, rakiem płuc oraz jelita grubego, jednak tylko wtedy, kiedy we właściwy sposób przyrządzimy to zielone warzywo. Naukowcy dowiedli, iż, warzywa zachowują swoje właściwości antynowotworowe, jedynie, kiedy blanszuje się je w temperaturze do 76 stopni, a nie 86 stopni jak do tej pory uważano. Gotowanie czy smażenie warzyw w bardzo wysokiej temperaturze powoduje niszczenie enzymu o nazwie myrazynaza, który jest konieczny w trakcie produkcji sulforofanu. Blanszowanie warzyw w wysokiej temperaturze, jest czynnością poprzedzającą ich mrożenie, a więc zamrożone wcześniej brokuły również nie mają zdolności produkowania sulforanu, więc nie mają one działania antynowotworowego. Najlepszym rozwiązaniem, jest przygotowywanie brokuł tylko i wyłącznie na parze przez maksymalnie 4 minuty. Naukowcy polecają także spożywanie brokuł z innymi produktami spożywczymi, które mają w sobie aktywną mirozynazę. Może to być na przykład rzodkiewka, rukola, warzywa kapustne, wasabi, musztarda, pomidory. Dzięki spożywaniu również takich produktów, w brokułach szybciej dochodzi do aktywowania właściwości przeciwrakowych.
Brokuły mogą zmniejszyć objawy autyzmu
Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego MassGeneral i Uniwersytetu Medycznego Johna Hopkinsa w USA opublikowali na łamach czasopisma PNAS, artykuł o tym, iż, brokuły mogą złagodzić objawy autyzmu. A wszystko dzięki właśnie dużej ilości sulforafanu w tych warzywach, który ochrania przed stanem zapalnym, spowodowanym jest przez stres oksydacyjny, towarzyszący osobom chorym na autyzm. Badacze twierdzą, iż terapia z wykorzystaniem tej substancji może pomóc w codziennych funkcjonowaniu osób chorych. Przeprowadzone badania, daje jednoznaczne wyniki. Pacjenci, którzy w ogóle nie porozumiewali się mową, głosem czy gestem, po zastosowaniu u nich tej substancji, stali się bardziej komunikatywni, są w stanie nawet podać drugiej osobie rękę. Mniej dziwne zaczęli się zachowywać. Minusem takie terapii jednak okazało się to, iż efekty jej są tylko czasowe i kończą się wraz z zatrzymaniem leczenia.
Ochrona przed wrzodami
Zarówno brokuły, jak i ich kiełki mogą pomóc w ochranianiu organizmu przed wrzodami żołądka oraz dwunastnicy. Sulforafan w tych warzywach przyczynia się do wyniszczenia Helicobacter pylori, czyli bakterii, przez które powstają wrzody, a taże inne zaburzenia jak na przykład zapalenie przełyku, zapalenie błony śluzowej, rak żołądka. Badania potwierdziły, iż sulforagan niszczy Helicobacter pylori, bez względu na to, czy bakteria znajduje się na zewnątrz komórek błony żołądka, czy może w ich środku. Plusem jest fakt, iż substancja ta zabija również szczepy, które jak do tej pory są odporne na wszelkie znane antybiotyki.
Nadciśnienie tętnicze a brokuły
Brokuły są nieocenionym źródłem potasu, w 100 gramów warzyw znaleźć można aż 295 mg potasu. Potas przyczynia się do udrażniania naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew może w pełni swobodnie krążyć. Przez działanie potasu, spada ciśnienie tętnicze. Potas pomaga również w szybszym tempie wydalić z organizmu nadmiar wody, co również wpływa na obniżenie poziomu ciśnienia. Brokuły powinny spożywać osoby, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym.
Silne stawy
Warzywa te wpływają na stan stawów i kości. Stają się one znacznie bardziej elastyczne. W 100 g ugotowanych warzyw znaleźć można spore dawki witaminy C, bo aż 64,9 mg. Witamina C jest konieczna w procesie produkowania kolagenu. Kolagen buduje chrząstkę, odpowiada za prawidłowy stan stawów i ścięgien, oraz wpływa na funkcjonowanie tkanki łącznej.
Brokuły na układ wzroku
W brokułach znajdują się takie substancje jak witamina B2, witamina C, zeaksantyna, luteina, które chronią narząd wzroku przed zaburzeniami związanymi z zaawansowanym wiekiem. Zmniejszają między innymi ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.
Odchudzanie i brokuły
Brokuły są warzywami niskokalorycznymi, 100 g warzyw dostarcza jedynie 35 kcal. Znajdziemy w nich także błonnik, dający uczucie sytości, dzięki czemu brokuły mogą zapobiec podjadaniu. Jednak nie mogą być one głównym składnikiem diety, ponieważ to warzywa kapustne, które mogą powodować wzdęcia oraz gazy.
Brokuł posiada nie tylko świetny smak, jest również bardzo ważnym składnikiem diety w profilaktyce, a także leczeniu wielu chorób. Ze względu na swoje wartości odżywcze, powinien być on nierozłącznym elementem naszej diety. Brokuł to jedno z najzdrowszych warzyw, które pomogą nam zachować zdrowie na długie lata.
Komentarze
Napisz komentarz