Zdrowe produkty, które tuczą

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 992

Zdrowa dieta, to również dieta zrównoważona, a jak wiadomo w nadmiarze, niemal wszystko zaczyna szkodzić. Podobnie jest z wieloma produktami, które spożywane w zbyt dużych ilościach, mogą dostarczyć nam nadwyżkę cukrów czy kalorii, pomimo iż są naprawdę zdrowe!

 

Węglowodany w naszej diecie, to składniki, które mogą pomóc stracić na wadze, ale równocześnie mogą zwiększać naszą masę ciała. Skoki poziomu cukru we krwi, powodują uwalnianie się insuliny, która to składnia nasze ciało do przechowywania zapasów paliwa w postaci tłuszczu, pomimo, że nasz organizm już co nieco uzbierał wcześniej. Po zagospodarowaniu nadmiaru cukru w organizmie spada poziom glukozy we krwi i energia, a my rozglądamy się za kolejną porcją smakołyków. Jeżeli zatem nie chcemy mimo zdrowej diety utyć, warto jeść wszystko, ale z rozsądnym umiarem. Zaleca się zjadaniem do 100 kcal w postaci cukrów dziennie, co utrzyma poziom insuliny na optymalnym poziomie, pozwoli spalić tłuszczyk oraz utrzymać zdrową wagę. O ile w przypadku słodkości, naturalnym jest zachować powściągliwość gdyż mamy świadomość zawartych w nich cukrów, to w przypadku zdrowych produktów nie zdajemy sobie z tego do końca sprawy.

 

Poniższe produkty są jak najbardziej wskazane i zdrowe, ale warto zajadać je z głową, gdyż w nadmiarze mogą przynieść nam dodatkowe kilogramy.

 

Fasola to super zdrowy pokarm, bogaty w białka, błonnik oraz liczne witaminy i minerały. Pełna jest jednak również skrobi, która jest jednym z głównych węglowodanów w żywieniu człowieka. Porcja fasoli może mieć nawet 92 kcal cukrów, co sprawia, iż po zjedzeniu jej w naszym organizmie znacząco podnosi się ich poziom. Jeżeli jednak nie możesz żyć bez fasoli warto np. dodawać do posiłków hummusu w niewielkiej ilości, który zaspokoi apetyt na rośliny strączkowe, a kilka łyżek tej smakowitej pasty ma raptem 16 kcal cukrów.

 

Jeżeli kochasz poranne śniadanko z obfitą porcja granoli czy musli uważaj! Może ona zawierać nawet 160 kcal czystych węglowodanów. Większość smakołyków tego typu wzbogacane jest mnóstwem cukrów jak syrop glukozowy czy fruktozowy syrop kukurydziany. Poza tymi dodatkami, musli samo w sobie również jest bogate w węglowodany, dlatego warto zamienić je czasami na chrupiące migdały z jogurtem – takie śniadanie pomaga zyskać pozytywnej energii, a do tego jego składniki są doskonałym budulcem mięśni i wspomagają utrzymanie zgrabnej sylwetki.

 

Jogurt szczególnie ten w wersji light, również może być zdradliwy. Producenci odtłuszczając jogurty, zmuszeni są czymś uzupełnić ten brak, gdyż produkty pozbawione są należytej konsystencji i smaku. Najczęściej uzupełniane są one cukrem, który zdecydowanie nie służy naszej sylwetce. Aby zyskać jak najwięcej z jogurtów warto wybierać pełnowartościowe wersje np. jogurt grecki czy naturalny – są sycące, super zdrowe i nie przepełniają naszej diety zbędnymi cukrami i substancjami słodzącymi.

 

Jeżeli lubisz mleko ryżowe, z nim również nie należy przesadzać.. Mleko ryżowe wykonane jest z wysokowęglowodanowego ryżu, który gotowany w wodzie sowicie dosmaczony jest cukrem. Lepiej zrezygnować z niego na korzyść mleka migdałowego, które w porównaniu z zawartością 92 cukrowych kcal w mleku ryżowym, ma ich raptem 10 w porcji wielkości filiżanki.

 

Pełnoziarniste makarony czy pieczywo to kolejne produkty, które mogą być dla nas pułapką. Pomimo, iż pełnie ziarna są skarbnicą cennych składników odżywczych, nadal pełne są również węglowodanów. Rzadko jemy je w małych ilościach, dlatego mogą być zagrożeniem dla naszej sylwetki. Warto je jeść, jednak lżejszą alternatywą od czasu do czasu, mogą być np. japońskie makarony shirataki, a w przypadku pieczywa warto zastąpić mąkę do ich przyrządzania mąką migdałową czy bezglutenową, które uczynią je równie smaczne, a nie przepełnią naszej diety zbyt dużą ilością węglowodanów.

 

Jabłka to owoce, które z pewnością sprzyjają odchudzaniu, niemniej jedzenie ich bez umiaru, może odwrócić ten efekt! Podobnie z gruszkami. Oba rodzaje owoców są bogate we fruktozę i błonnik, dlatego lepiej jest jeść je w całości, a nie popijać w postaci soku, proces jego powstawania sprawia również, że tracimy tym sposobem wiele cennych witamin i minerałów. Słodycz gruszek i jabłek pobudza wydzielanie insuliny, co może pobudzać magazynowanie tłuszczyku. Kupując soki, warto zatem wybierać te bez cukru, a zamiast gruszek można alternatywnie zajadać znacznie lżejsze w cukry morele.

 

Wśród owoców warto uważać również na banany w wersji suszonej.. Ich ilość zjadana w tej postaci jest ogromna, zwłaszcza, że w naturalnej formie woda stanowi główny składnik tych smakowitych owoców. Chrupiące suszone banany przypominają cukierki, są niezwykle bogate w cukry. Jeżeli zatem kochasz bakalie i suszone owoce wybieraj np. jagody, które są znacznie mniej bogate w węglowodany, a przy tym wspomagają nasz metabolizm i sycą na dłużej.

 

Bataty to cudowne urozmaicenie zdrowej diety, jednak pomimo, iż mają mniej cukrów i więcej składników odżywczych w porównaniu ze zwykłymi ziemniakami, zawarta w nich skrobia jest niezwykle szybko przekształcana przez nasz organizm w glukozę, dlatego kolejnym razem zamiast podwójnej porcji ziemniaczków, dodaj więcej zielonych warzyw – brokułów, szpinaku, jarmużu czy cukinii, a z pewnością zyskasz maksymalnie z tak skomponowanego posiłku!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu