Czasami jedząc zdrowe smakołyki, zapominamy, że pomimo ich niewątpliwych walorów, w nadmiarze mogą stać się przyczyną przybierania na wadze!
Produkty kokosowe
Zarówno mleko kokosowe jak i olej z orzecha kokosowego to niewątpliwie zdrowe smakołyki, które warto stosować w codziennej diecie, niemniej są one również bombami kalorycznymi. Jedna szklanka mleka kokosowego z puszki zawiera nawet 445 kcal i 48 gramów tłuszczu, co daje nawet 74% dziennego zapotrzebowania na tłuszcz. Dodając mleko kokosowe do dań takich jak curry czy zupa, w prosty i niepozorny sposób możemy podnieść ich kaloryczność i zawartość tłuszczu, dlatego warto dozować je z umiarem. W przypadku oleju kokosowego, jest on doskonałym sposobem na dostarczenie wielu wartościowych składników, niemniej zawiera także sporo tłuszczy nasyconych, przez co warto spożywać go w niewielkich ilościach.
Orzechy
Chleb bananowy czy poranne płatki owsiane smakują znacznie lepiej z dodatkiem orzechów, a któż z nas nie lubi jako przekąskę zjeść garstki orzechów? Wszystko to jak najbardziej jest dla nas zdrowe, niemniej warto uważać na kaloryczność tych delicji. Porcja orzechów włoskich może zawierać 185 kcal i 18 gramów tłuszczu, dlatego nie należy w nimi przesadzać. Najlepszym sposobem jest trzymanie się określonej ich ilości każdego dnia – najlepsza porcja dla zdrowia i zgrabnej sylwetki to 1/4 kubka, do wykorzystania wedle uznania.
Ciemna czekolada
Stanowi jeden z ulubionych słodyczy osób na diecie, gdyż jest jak najbardziej zalecany i dozwolony, ale… Stosowana w dużych ilościach, dodawana do babeczek, naleśników, gofrów, owsianki i innych może stać się przyczyną przybierania na wadze. Podczas delektowania się ciemną czekoladą, warto ograniczyć jej dzienną porcję do kilku kostek, a zarówno apetyt na słodycz jak i cenne składniki czekolady zostaną nam dostarczane w optymalnej ilości. Doskonałym zamiennikiem czekolady będzie również kakao (naturalne).
Miód
Któż z nas nie ceni tej słodyczy prosto z natury. Bogaty w składniki mineralne jest najlepszym wyborem wśród środków słodzących, ale nadal stanowi solidną porcję cukrów. Jak wynika z badań cukry powinny stanowić nie więcej niż 10% codziennej dawki kalorii, a jedna łyżka miodu ma średnio 64 kcal i 74 gramy cukru, co przy diecie 2000 kcal stanowi już ponad 1/4 zalecanej ilości słodyczy. Nie trzeba zatem wiele, aby przekroczyć próg maksymalnej podaży cukru, dlatego warto ograniczyć słodycz miodu do 1-2 łyżek dziennie.
Granola
Tradycyjnie muesli zawiera owies, olej, środki słodzące i płatki. Dodatek suszonych owoców, wiórków kokosowych i im podobnych to tylko kolejne składniki zwiększające kaloryczność tego popularnego produktu śniadaniowego. Średnio 1/4 szklani muesli zawiera 100 kcal, 2,5 grama tłuszczu oraz 17 gramów węglowodanów. Rzadko jednak zjadamy tak małą porcję, a w połączeniu z jogurtem, najczęściej ma ona nawet 300 kcal. Aby cieszyć się smakiem i zdrowymi składnikami granoli, warto zatem stosować ją z umiarem 2 do 4 łyżek na porcję, uzupełniając ją chudym jogurtem i owocami jak np. jagody.
Komentarze
Napisz komentarz