Bardzo wiele osób narzeka na zbyt wysoką wagę. Wiele z nich decyduje się też jednak na żmudny proces odchudzania. Jest to jeden z podstawowych elementów, które w dłuższym czasie prowadzą do osiągnięcia zamierzonych efektów. Samozaparcie ma bowiem ogromne znaczenie. Chodzi tutaj o dokładne stosowanie się do wyznaczonych godzin jedzenia, do ilości, jaka została przypisana każdemu posiłkowi i przede wszystkim do tego, aby nie podjadać. To jak istotną rolę w odchudzaniu odgrywa samozaparcie pokazują późniejsze efekty. Trudno o nie jednak, kiedy nie stosuje się do założeń. Kiedy chce się schudnąć należy, oprócz odpowiedniej diety, uprawiać jakieś sporty. To dzięki nim właśnie organizm przyspiesza spalanie kalorii, czyli również i tłuszczu. To właśnie wysiłek fizyczny powoduje, że ciało staje się dużo lepiej wymodelowane i przybiera lepszą sylwetkę. W sporcie ważna jest jednak również i odpowiednia dieta, bogata we wszelkie składniki mineralne i witaminy, które zostają wypocone wraz z kolejnymi godzinami treningów. Wszędzie więc konieczne jest odpowiednie jedzenie. Co jeść żeby schudnąć? W jaki sposób powinno się dawkować posiłki? Dlaczego odpowiednia dieta jest tak istotna i czy na pewno nie powinno się spożywać tłuszczy?
Żeby schudnąć trzeba jeść!
Ten kontrowersyjny tytuł wprowadza jedynie do tematyki, jaką jest odchudzanie. Warto zauważyć, że to, jak się podchodzi do całego tego procesu ma ogromny wpływ na końcowy sukces. Bez trzymania się pewnych zasad nie uda się stracić na wadze. Przechodząc jednak do meritum, należy skupić się przede wszystkim na potrawach, które powinny być wykluczone z diety. Są to szczególnie dania, które określane są mianem "niezdrowych". Jak łatwo się domyślić, chodzi tutaj o fast foody, napoje słodzone, a także to, co dostarcza do organizmu jedynie puste kalorie bez żadnego pokrycia w składnikach odżywczych. Myślę, że nie trzeba się długo nagłowić, żeby stwierdzić, że wykluczenie z diety tych kilku, smacznych, lecz powodujących przybieranie na wadze, produktów będzie miało ogromny wpływ na efektywność podejmowanych działań. Należy też wspomnieć o szkodliwości, popularnego podczas odchudzania, wykluczenia z diety wartościowych pokarmów. Brak niektórych z elementów codziennych posiłków może doprowadzić do niedoborów. Jedynie dobrze dobrana dieta może wspomóc walkę z nadwagą i wyeliminować kłopoty z odkładaniem się kalorii. Poniżej przedstawionych zostanie kilka najważniejszych produktów, których nie wolno omijać, a nawet należy je włączyć do codziennego menu.
Produkty bogate w białko
Kto, z tych mniej doświadczonych w dietetyce osób, mógłby pomyśleć, że białko pomaga w odchudzaniu? Jest to teza, która pozwala na szczegółowszą niż do tej pory analizę działania białka. Przede wszystkim zacząć należy od tego, że białko zawarte jest w nabiale, jajkach, twarogu, mięsie i rybach. Są to właśnie te potrawy, które większość z osób, które się odchudzają omijałyby szerokim łukiem. Prawda o nich jest jednak nieco inna.
Białko, oprócz tego, że jest podstawowym budulcem znacznej części organizmu człowieka, jest również pokarmem, które trawi się stosunkowo długo. Oznacza to, że im dłużej znajduje się ono w żołądku, tym dłużej nie chce się jeść! Dzięki takiej właściwości można uniknąć podjadania, a także zapychania się wieczorem, które później skutkować może nadwagą. Uczucie sytości jakie towarzyszy osobie, która nie odmawia sobie potraw, w których skład wchodzi białko, może być pierwszym krokiem do efektywniejszego odchudzania.
Drugą wartą do omówienia właściwością białka jest fakt, że zużywa ono więcej kalorii podczas trawienia, niż inne składniki. Dla organizmu jest to istotne z wielu powodów. Przede wszystkim już samo przetwarzanie potraw mięsnych, czy też innych o wysokiej zawartości tego makroelementu, jest wyczerpujące i powoduje spalanie kalorii. Włączenie do diety tego rodzaju jedzenia sprawi, że będzie się zużywało około 80-100 kcal więcej niż normalnie! Trzeba przyznać że jest to imponujący wynik.
Kwestia psychiki również nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Dieta bogata w białko eliminuje podjadanie. Człowiek zakłada bowiem, że po zjedzeniu mięsa musi odpuścić słodycze i inne tego rodzaju przysmaki. Ma uczucie sytości i nie chce dokładać sobie kolejnych kalorii. Ważne jest również zachowanie równowagi między różnymi potrawami.
Warzywa, owoce i nasiona roślin strączkowych
Zacznijmy może od najmniej skomplikowanego. Są to oczywiście nasiona roślin strączkowych. Są to rośliny wspomagające odchudzanie w bardzo prosty sposób. Zawierają białko i błonnik, gdzie pierwszy z tych elementów został już omówiony. Błonnik z kolei ma właściwości zapychające. Zjedzenie już niewielkiej ilości potraw z wysoką zawartością tego składnika powoduje uczucie pełnej sytości i nie pozwala na zmieszczenie choćby najmniejszego kawałka ciasta. Składnik ten, pod wpływem enzymów trawiennych zwiększa swoją objętość, tym samym powodując, że nie chce się jeść przez stosunkowo długi okres. Istnieją nawet badania, potwierdzające, że jedzenie roślin strączkowych wspomaga odchudzanie.
Przejdźmy teraz do warzyw, które staną się głównym elementem każdego posiłku. Dlaczego akurat one? Warzywa zawierają bardzo duże ilości błonnika, przy niskiej wartości kalorycznej każdego dania. Niektóre z nich są nawet mniej kaloryczne niż jest konieczne do ich trawienia, co oznacza, że samo już zjedzenie przykładowego ogórka powoduje utratę kalorii. Innym elementem, wchodzącym w skład warzyw jest woda. Co prawda zapełnia ona żołądek jedynie na krótką chwilę, ale za to wspomaga oczyszczanie organizmu i wypłukuje szkodliwe substancje. Co więcej wspiera rozszerzanie się objętości błonnika, dzięki czemu odczuwa się jeszcze większą sytość. Dobrze również zdawać sobie sprawę z faktu, iż im więcej spożyje się warzyw, tym zdrowszym się będzie. Zawierają one wiele witamin i minerałów, które potrzebne są podczas odchudzania, zwłaszcza kiedy oprócz diety postanowiło się uprawiać sporty, aby przyspieszyć efekty.
Owoce to kolejne produkty, które większość osób uznałaby za idealne rozwiązanie w okresie odchudzania. Nic bardziej mylnego. Zawierają one cukry proste, które zdecydowanie utrudniają utratę kilogramów. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie porzucić te wartościowe rośliny. Niektóre z nich są bowiem bardzo sycące, a jedynie kilka z nich powinno się wykreślić. Te, które należy spożywać to przede wszystkim owoce jagodowe. Maliny, wiśnie, jeżyny, czy też borówki mają świetny wpływ na zastępowanie dodatkowych porcji posiłków w ciągu dnia. Zawierają one 2-3 razy więcej błonnika niż inne owoce. Nie należy też jednak przesadzać z ilością. Jedno danie w ciągu dnia powinno wystarczyć, by uzupełnić wszelkie niedobory witaminowe i cukrowe, a także mieć uczucie sytości przez dłuższy czas. Organizm, który jest dobrze zaopatrzony w te składniki będzie pracował znacznie sprawniej, również jeśli chodzi o zużywanie kalorii magazynowanych w tłuszczu.
Tłuszcze w diecie?
Tak, ale jedynie te zdrowe. Tłuszcz podczas odchudzania to kolejny ważny element. Pomimo tego, że jest to pierwsza rzecz, jaką wyrzuciłoby się z codziennego menu, warto zapoznać się z działaniem tego składnika. Brak tłuszczy w diecie powoduje ciągłe uczucie głodu, które prowadzi jedynie do kolejnych spożytych kalorii. Same te omawiane substancje dostarczają je do organizmu, ale w mniejszej ilości. Niektóre z tłuszczy nadają się jednak do włączenia do diety. Są dużo lepsze niż węglowodany. Przy wyłączeniu tych ostatnich można jednak popaść w niedobór kaloryczny. Należy więc na bieżąco kontrolować ilość spożywanych tłuszczy. Wbrew wszelkim poglądom nie odkładają się one w postaci samego tłuszczu. W procesie metabolizmu są przetwarzane i dostarczają niezbędnych kalorii w zamian za te, które mogłyby być zjedzone z kaszą, czy też ryżem. Dlaczego w zamian za węglowodany? Ponieważ to właśnie w nich jest cukier, który może być składowany w organizmie w postaci tłuszczu. Najlepsze źródło zdrowych tłuszczy to przede wszystkim olej kokosowy, orzechy, awokado, a także ryby morskie. Pierwsze z nich zawierają średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które dają dłuższe uczucie sytości. Co więcej powodują szybsze pozbywanie się kalorii w skutek przyspieszenia metabolizm komórkowego. Pomagają również w zmniejszeniu obtłuszczenia narządów wewnętrznych.
Jak to więc jest z tym jedzeniem?
Odchudzanie jest mozolnym procesem, podczas którego należy trzymać się ściśle określonych zasad. Przede wszystkim nie wolno podjadać. Tego rodzaju działanie z pewnością nie przyspieszy efektów. Nie należy jednak popadać w skrajności. Jedzenie w znacznym stopniu może pomóc w traceniu kilogramów. Tak jak zostało to opisane powyżej, nie wolno wyłączyć z diety niektórych składników. Są one bardzo potrzebne i dostarczają do organizmu nie tylko witaminy i minerały, ale również i błonnik, który powoduje uczucie sytości, a także zdrowe kalorie, tak bardzo potrzebne w celu zastąpienia węglowodanów z kasz.
Żeby schudnąć trzeba jeść! Jest to jedno z najważniejszych stwierdzeń, jakie należy zapamiętać po przeczytaniu tego artykułu. Warto również wziąć sobie do serca kilka praktycznych rad, jakie zostały w nim zawarte. Unikając niektórych potraw można sobie bowiem jedynie zaszkodzić, a niewiedza w zakresie dietetyki może być bardzo bolesna w przyszłości. Odchudzanie ma również kilka pułapek, których należy się wystrzegać. Są to przede wszystkim teorie mówiące, że dieta powinna opierać się na owocach. Jak opisano wyżej jest zupełnie odwrotnie. Owoce posiadają duże ilości cukrów prostych, które odkładają się w postaci tłuszczu. Sam tłuszcz, na przykład z oleju kokosowego, ma z kolei właściwości, które można śmiało nazwać zbawiennymi dla osób, chcących zadbać o swoją sylwetkę. Kiedy już decyduje się na podjęcie pewnych kroków w kierunku zrzucenia masy należy więc pamiętać, aby nie ufać dietetykom-amatorom. Trzeba wręcz jeść produkty na bazie zdrowych tłuszczy i unikać nadmiaru owoców. Poza kilkoma wyjątkami, mogą one zniwelować wszystko, co do tej pory zostało osiągnięte.
Komentarze
Napisz komentarz