Zielona herbata - dlaczego warto ją pić?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 979

Niemal każda lista ze składnikami zdrowej diety zawiera wśród produktów godnych uwagi produkt jakim jest zielona herbata. Mało tego plasuje się ona z reguły na szczytowych pozycjach tych list. Coś w niej musi być skoro jest tak doceniana. W skrócie można jednak podsumować jej dobroczynne właściwości wymieniając dwie podstawowe - bogactwo przeciwutleniaczy i mała kaloryczność.

Zielona herbata słynie ze swojej niezwykłej mocy antynowotworowej, która została udowodniona w licznych badaniach przynajmniej cześciowo.

Antyoksydanty w niej zawarte, zwane katechinami pomagają hamować wzrost komórek rakowych, a jak wykazały badania laboratoryjne, katechiny skutecznie zatrzymywały wolne rodniki, zmniejszając liczbę powodowanych przez nie zmian nowotworowych, zarówno w ich liczbie jak i wielkości guzów rakowych. Najczęściej badane katechiny to EGCC (galusan 3 galusan), którym udowodniono skuteczność w niszczeniu komórek rakowych czy zapobieganiu ich rozwojowi.

Pozalaboratoryjne badania dowodzą, iż osoby, które piły duże ilości zielonej herbaty, były znacząco mniej narażone na ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, niemniej bywały badania, które nie wykazały żadnej korelacji pomiędzy konsumpcją zielonej herbaty, a zachorowalnością na raka. Dlatego badania te nie są do końca rozstrzygające w kwestii ustalenia rzeczywistego wpływu działania zielonej herbaty na nowotwory. Potrzebne są dokładniejsze badania kliniczne, które przybliżyć nam mogą z większym prawdopodobieństwem magiczną moc zielonej herbaty.

Bez względu jednak na ostateczny wynik badań nad właściwością antyrakową zielonej herbaty, nie ulega wątpliwości wysoka zawartość przeciwutleniaczy, które mogą skutecznie chronić nasze komórki przed wolnymi rodnikami. Niektóre badania, wykazują także działanie wpływające na utratę masy ciała – przynajmniej częściowe.

Zielna herbata, podobnie zresztą jak czarna wywodzą się z tej samej rośliny mianowicie Camellia sinesis. Odmiana czarna powstaje wówczas, gdy pozwala się liściom uzyskać pełny wzrost, a następnie pozostawione są do dłuższej fermentacji. Zielona herbata z kolei, zaraz po zebraniu gotowana jest na parze bądź też ogrzewana, aby zapobiec fermentacji, która siłą rzeczy wpływa na utratę cennych polifenoli. Można zatem wywnioskować, iż taki przyspieszony proces wytwarzania zielonej herbaty ratuje większość cennych roślinnych związków w niej zawartych. Oba rodzaje herbat, zawierają również kofeinę, jednak jej ilość jest dużo mniejsza niż w kawie. Można znaleźć również herbaty pozbawione kofeiny, jeżeli wolimy jej unikać.

Dostępne w sklepach marki i rodzaje zielonych herbat są niezwykle różnorodne, niemniej najlepsze i najbardziej esencjonalne i wartościowe są te liściaste. Łatwe w przygotowaniu herbaty ekspresowe nie są najgorsze, jeżeli pochodzą z najlepszej jakości listków i są odpowiednio przyrządzane (zalane gorącą, ale nie wrząca wodą i parzone przez 2 minuty). Do liściastych typów warto mieć odpowiednie dzbanki, które pozwolą zyskać maksimum smaku i wyższe stężenie cennych polifenoli. Świetnie sprawdzą się czajniczki z zaparzaczem, gdzie można przyrządzić więcej niż jedna porcję naraz.

Zieloną herbatę można również ciekawie modyfikować np. przyrządzając na jej bazie sorbet, serwując ją z dodatkiem cynamonu czy anyżu, łączyć z owocami mango, a nawet przygotowując z lody z dodatkiem jej esencji. Aż trudno nie skusić się na takie delicje.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu