Zielona kawa - właściwości i zastosowanie
Ostatnimi czasy popularnością cieszą się wszelkie nowinki dotyczące żywienia, zwłaszcza jeśli mają związek z szeroko rozumianym zdrowym stylem życia i mogą mieć pozytywne właściwości, które wspomogą nasz organizm w codziennym funkcjonowaniu. Zielona kawa jest jednym z produktów, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Podobnie jak kawa tradycyjna, zawiera ona kofeinę, która pobudza i pomaga rano nabrać energii do działania. To jednak niejedyne jej właściwości. Warto przyjrzeć się bliżej zielonej kawie, która coraz częściej gości na stałe w domach wielu osób.
Działanie zielonej kawy
Zieloną kawą interesującą się zwłaszcza osoby, które próbują stracić na wadze. Mówi się, że pomaga ona w zmniejszeniu łaknienia, dzięki czemu prościej jest opanować głód i powstrzymać się od podjadania między posiłkami. Wśród zalet tego napoju znajdziemy także, między innymi:
- działanie antyoksydacyjne
- ochronę wątroby
- działanie przeciwzapalne
- zmniejszenie poziomu cholesterolu
- poprawa wydolności
Jak zatem widzimy, pozytywne oddziaływanie zielonej kawy na organizm może być naprawdę znaczące. Antyoksydanty mogą przeciwdziałać powstawaniu komórek nowotworowych. Niestety, rak występuje coraz częściej i wiele osób zmaga się z tą ciężką chorobą. Dlatego właśnie profilaktyka jest tak ważna, a my powinniśmy pamiętać, aby podejmować odpowiednie działania. Oprócz tego zielona kawa stymuluje produkcję żółci, co wspiera procesy ochronne dotyczące funkcjonowania wątroby. Działanie przeciwzapalne z kolei ma znaczenie przy różnego rodzaju infekcjach, które mogą przydarzyć się każdemu - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zmiany temperatur nie wpływają pozytywnie na nasz organizm i łatwo o przeziębienie. Tymczasem zielona kawa również może być elementem naszej profilaktyki. Ponadto, picie zielonej kawy może mieć wpływ na nasz poziom cholesterolu i ogólną poprawę samopoczucia - zmniejszenie uczucia zmęczenia, czy też zyskanie większej wydolności mięśni. Te wszystkie działania sprawiają, że picie tego napoju interesuje coraz większą liczbę osób.
Substancje odżywcze w zielonej kawie
Zielona kawa jest również bogata w witaminy i minerały, które są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W składzie tego niezwykłego napoju znajdziemy, między innymi:
- witaminy z grupy B
- witaminę C
- wapń
- magnez
- potas
- żelazo
Witaminy z grupy B
Mają one ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Regulują funkcjonowanie naszego układu nerwowego i sprawiają, że możemy poczuć się bardziej opanowani, nawet wtedy, kiedy po całym dniu pracy jesteśmy naładowani negatywnymi emocjami wynikającymi ze stresujących sytuacji. Równowaga psychiczna jest bardzo ważna, dlatego nie należy lekceważyć witamin z grupy B. Niemal każdego dnia doświadczamy czegoś, co może nas zirytować - dzięki odpowiedniemu poziomowi tych substancji, możemy nieco zniwelować negatywne skutki stresu.
Witamina C
Najbardziej rozpoznawana jest ze swojego działania wspierającego układ odpornościowy. W celach profilaktycznych warto zadbać o jej odpowiedni poziom w naszym organizmie. Klimat w Polsce jest czasem wyzwaniem dla osób, które nie chcą zachorować. Zmiany temperatur i pogody sprawiają, że trudno uniknąć jakichkolwiek infekcji. Działanie zapobiegawcze jest mile widziane - nawet jeśli nie wykluczy całkowicie ryzyka choroby, to przynajmniej w jakiejś części wesprze nas w walce o pozostanie zdrowym.
Wapń
Wapń odgrywa kluczową rolę jako budulec kości i zębów. Wpływa również na krzepliwość krwi. Utrzymanie w dobrym stanie naszego szkieletu, który stanowi podporę dla całego ciała, jest bardzo istotne, choć wiele osób całkowicie o tym zapomina. To duży błąd.
Magnez
Magnez jest istotny z perspektywy naszej psychiki i dobrego samopoczucia, jak również wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Niedobór może powodować nerwowość i rozdrażnienie, a nawet poważniejsze dolegliwości. Brak magnezu objawia się również dokuczliwymi skurczami.
Potas
Ta substancja oddziałuje pozytywnie na funkcjonowanie naszego serca, nerek, a także na ciśnienie tętnicze. Nie pozostaje również bez znaczenia dla mózgu - chociażby dla naszej zdolności koncentracji, która w życiu codziennym jest bardzo ważna.
Żelazo
Niedobór żelaza grozi anemią, która z kolei może prowadzić do jeszcze poważniejszych powikłań. Wchodzi ono w skład hemoglobiny, a zatem jest jednym z kluczowych elementów krwi.
Przeciwwskazania do picia zielonej kawy
Niestety, nie każdy może pić zieloną kawę. W gronie osób, którym ten napój jest zdecydowanie niezalecany, są między innymi, kobiety w ciąży i karmiące, osoby chore na serce, osoby poniżej 16 roku życia i nadciśnieniowcy. Nawet osoby zdrowe swoją decyzję o piciu zielonej kawy powinny skonsultować z lekarzem. Zawiera ona dużo witamin, co może być bardzo korzystne dla osób cierpiących na niedobory, ale przeciwwskazane tym, którzy zmagają się z nadmiarami poszczególnych składników odżywczych. Przedawkowanie witamin również może być niebezpieczne i powinniśmy odpowiedzialnie podchodzić do procesu układania swojego jadłospisu. Nie warto ryzykować - lepiej dmuchać na zimne i zawczasu upewnić się, że konkretny składnik możemy (lub nie) dodać do naszej diety.
Zielona kawa powoli staje się trendem, który opanowuje coraz większą liczbę osób. Jest ona bowiem produktem, który obok tradycyjnych właściwości pobudzających kawy, niesie również szereg innych korzyści wraz z jej piciem. Nic więc dziwnego, że wielu zainteresowanych zdrowym trybem życia, a także odchudzaniem, uważa ją za świetny wynalazek. W istocie może ona pomóc osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy w chociaż częściowym opanowaniu głodu. Takie wsparcie jest dla nich niejednokrotnie nieocenione, ponieważ motywacja na diecie, to rzecz trudna do utrzymania, natomiast chwile słabości mogą nieraz zniweczyć nasze starania. Pamiętajmy jednak, by do kwestii żywieniowych zawsze podchodzić z rozwagą. Odpowiedzialność za nasz jadłospis ponosimy my sami i nie możemy przerzucić tego obowiązku na nikogo innego.
Komentarze
Napisz komentarz