Zioła, które w nadmiarze szkodzą wątrobie

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 5396

Każde z ziół ma cenne właściwości, jednak jak wszystko inne – w nadmiarze szkodzą! Zielona herbata przykładowo, to przecież cudownie orzeźwiający napój o działaniu energetyzującym, bogaty w przeciwutleniacze ma działanie antyrakowe czy wspomaga odchudzanie – niestety nie należy z nią przesadzać, gdyż może powodować uszkodzenia wątroby. Zbyt duże ilości substancji ziołowych mogą wywoływać poważne zatrucia, a ich powszechne stosowanie i naturalne pochodzenie nie czynią ich całkowicie bezpiecznymi, gdyż nieodpowiednio stosowane najczęściej bez kontroli i umiaru mogą szkodzić bardziej niż niejedne leki na receptę!

Produkt naturalny nie oznacza produkt bezpieczny, zważywszy, że masowa produkcja często nie zwraca uwagi na ich stężenie (np. zielona herbata w środkach odchudzających) czy ewentualne zanieczyszczenia! Istnieje wiele związków botanicznych, które nie są dla nas w pełni zdrowe, szczególnie w nadmiarze, dlatego warto dowiedzieć się o każdym ziołowym preparacie jak najwięcej zanim zaczniemy stosować go niczym soczek czy cukierki.

Oto kilka najbardziej „zdradliwych” ziół, które są bardzo zdrowe, ale ich nadmiar jest niezwykle niebezpieczny:

Najpopularniejsza jest zielona herbata, o której była już mowa. Można śmiało wypijać jej po kilka filiżanek dziennie, gdyż jest mało prawdopodobne, aby w ten sposób zaszkodziła, niemniej warto uważać z suplementami w nią bogatymi. Jej składniki aktywne są typem związków katechiny, które w nadmiarze mogą uszkadzać barierę ochronna komórek, co czyni nasz organizm słabszy w walce z urazami. Nadmierna ilość ekstraktu z zielonej herbaty może u osób wrażliwych na ten składnik nawet śmiertelne uszkodzenia wątroby. Ciężko określić powody nadwrażliwości na ten składnik, ale naukowcy twierdzą, iż może to mieć związek z pewno kombinacją genetyczną, ale nie bez wpływu na nadwrażliwość wątroby jest zła dieta i nadmierne spożycie alkoholu.

Żywokost to kolejne z ziół, niosące zagrożenia. Niemniej jego dobroczynny wpływ na odbudowę skóry i kości oraz nieoceniona pomoc przy odbudowie zniszczonych komórek nie powinny wykluczać go z ziołolecznictwa, stosowanego z należytą wiedzą. Ponieważ zawiera toksyczne substancje zwane alkaloidami pirolizydynowymi, które mogą wpływać na uszkodzenie wątroby, najczęściej stosowany jest zewnętrznie, ale zdarzają się napary z żywokostu stosowane w leczeniu wrzodów żołądka czy dwunastnicy i jelita grubego, pomocny bywa w uciążliwym kaszlu czy zapaleniu oskrzeli.

Kava kava to zioło z korzeni rośliny, pochodzące z wysp Malezji i Vanuatu, w Polsce znane pod nazwą pieprz metystynowy. Stanowi nieoceniony lek w leczeniu lęków, depresji czy bezsenności. Jego stosowanie bywa ograniczone w wielu krajach, gdyż udokumentowano ponad 100 przypadków uszkodzeń wątroby po zażyciu tego specyfiku.

To tylko kilka przykładów, ale nie zmieniają one faktu, iż z ziołami wato uważać – mogą bardzo pomóc, ale i zaszkodzić! Z kolei uszkodzenie wątroby, to jedno z trudniejszych do zdiagnozowania schorzeń, gdyż objawi są dosyć mylące. Od słabego apetytu, braku smaku przez uczucie zmęczenia. Jeżeli zauważysz, iż Twoja skóra przybiera żółtawy odcień, a odcień moczu staje się ciemny – koniecznie zwróć się do lekarza!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu