Woda jest jednym z podstawowych budulców całego naszego organizmu. Jest ona składnikiem niezbędnym do przeprowadzenia każdej reakcji chemicznej, która zachodzi w organizmie człowieka. Bez wody człowiek jest w stanie wytrzymać zaledwie tydzień. Bez jedzenia możemy wytrwać nawet trzy tygodnie. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy żyją w pośpiechu i stresie łatwo jest zapomnieć o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu doby. Osoby aktywne fizycznie potrzebują jeszcze więcej płynów. Podczas treningów wydzielany jest pot, a wraz z nim wytrącana jest woda i elektrolity.
Ciemna barwa moczu
Jednym z pierwszych objawów niedoboru wody w organizmie jest zmiana koloru moczu na ciemniejszy. Łatwo zauważyć tę różnicę, ponieważ prawidłowy kolor moczu powinien mieć barwę jasną lekko żółtą. Dzięki temu wskaźnikowi łatwo jest ustalić co dzieje się z naszym organizmem. Jeśli jesteśmy prawidłowo nawodnieni, to mocz ma kolor lekko żółty, a nawet przeźroczysty. A jeśli kolor moczu zmienił się na ciemno żółty, lekko brązowy lub ciemno brązowy, to znak, że cierpisz z powodu odwodnienia. Jeśli zauważysz u siebie taką zmianę, to koniecznie zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu. W ciągu dnia musisz wypić co najmniej dwa litry płynów, z czego większość z nich to powinna być woda. Najlepiej wybierać wodę mineralną, która jednocześnie nawadnia organizm i dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych.
Częste bóle głowy
Przyczyn bólu głowy może być wiele, ale jedną z najczęstszych jest odwodnienie. Na niedobór wody szczególnie wrażliwe są osoby, które miewają migreny. Możliwe, że większość osób cierpi z powodu bólu głowy i w większości przypadków przyczyną jest odwodnienie. Woda pozwala na utrzymanie prawidłowej objętości krwi. A to sprawia, że krew jest w stanie w szybkim tempie i w odpowiednich ilościach dostarczyć tlen do wszystkich narządów wewnętrznych, w tym do mózgu. Dzięki temu mózg jest dotleniony i nie pojawia się ból głowy. Kiedy jesteśmy odwodnieni pojawić się może niedotlenienie oraz zmniejsz się ilość elektrolitów, a to sprawia, że występują u nas silne bóle głowy.
Zmęczenie i osłabienie
Nawet lekki odwodnienie może przyczyniać się do zmniejszenia odporności, energii i siły. Przed odwodnieniem czujemy się ospali i na nic nie mamy siły. Ma to również wpływ na pracę mózgu. Informacje miedzy neuronami przepływają znacznie wolniej, kiedy w organizmie nie ma odpowiedniej ilości wody. Osoby, które przez dłuższy czas nie spożywały płynów mogą cierpieć na zaburzenia poznawcze, pojawić się może chwilowa utrata świadomości i uczucie dezorientacji. Takie objawy odwodnienia mogą pojawić się nawet przy małych niedoborach płynów w organizmie. Dlatego ważne jest, by w czasie dnia regularnie uzupełniać poziom płynów w organizmie.
Suche usta i gardło
Ten problem pojawia się nawet przy małym odwodnieniu. Przez nieprawidłowe i niewystarczające nawodnienie gruczoły ślinowe nie są w stanie wytwarzać śliny, przez co język i usta zaczynają się wysuszać, co jest dla nas charakterystycznym objawem odwodnienia. Nie tylko gruczoły ślinowe zaburzają swoją pracę przez niedobór płynów. Błony śluzowe oraz inne gruczoły zaczynają zaburzać swoją pracę. Czujemy suchość w ustach, gardle, oczach, nasza cera zaczyna się wysuszać, a drogi nosowe stają się podrażnione. Jeśli tylko poczujesz suchość w ustach, to koniecznie sięgnij po szklankę wody. Wypicie jednej, czy dwóch szklanek z pewnością ci pomoże.
Rozdrażnienie
Wiele badań wykazało, że nawet niewielkie odwodnienie ma negatywny wpływ na pracę mózgu. Przez to komórki nerwowe mózgu zostają podrażnione i pojawia się zaburzenie czynności mózgu. Naukowcy twierdzą, że odwodnienie może mieć wpływ na pracę mózgu, więc wpływa na proces zapamiętywania i przyswajania informacji. W przypadku odwodnienia zmniejsza się nasza pamięć krótkotrwała, mamy problemy z koncentracją i pojawia się ból głowy i zmęczenie, przez co nie jesteśmy w stanie się skupić. Jednak to nie wszystko, pogarsza się również nasze samopoczucie. Pojawia się rozdrażnienie, niecierpliwość i złość. Jeśli tylko poczujesz u siebie jeden z tych objawów sięgnij po wodę. Picie jej w dużych ilościach przywraca równowagę emocjonalną, poprawia jasność umysłu z zdolność do racjonalnego myślenia.
Problemy ze skórą
Skóra składa się w aż trzydziestu procentach z wody. Tak więc jej niedobór nie może przejść bez objawowo. Jeśli cierpimy z powodu niedoboru wody skóra zmienia swoją strukturę i staje się szorstka i wysuszona. Skóra dobrze nawodniona jest wilgotna, gładka, dobrze napięta i elastyczna. Jeśli pijemy za mało płynów, to w organizmie będzie kierować się do narządów, by ich praca nie została zaburzona, w efekcie tego tkanki skóry zostaną pozbawione jednego z jej głodnych budulców. Przez to skóra straci elastyczność i stanie się przesuszona. Jest bardzo prosty sposób na sprawdzenie, czy nasza skóra jest odpowiednio nawilżona. Wystarczy tylko ścisnąć kawałek skóry między palcami, a następnie puścić. Zdrowa skóra od razu wróci do swojego kształtu, jednak jeśli zajmie to nieco więcej czasu, to znak, że potrzebuje ona więcej wody.
Brak efektywności treningów
Osoby aktywne fizycznie muszą spożywać więcej płynów dziennie. Jest to koniecznie, ponieważ podczas ćwiczeń ciało podnosi swoją temperaturę, a organizm zaczyna procesy, które mają za zadanie uregulować temperaturę do prawidłowej. Przez to wytwarzany jest pot, który ma ochłodzić ciało. Jednak wraz z nim z organizmu wytrącana jest woda i cenne elektrolity. Przez to w czasie treningów możesz czuć większe zmęczenie, a efektywność ćwiczeń znacząco spadnie. Badania wykazały, że nawet najmniejsze odwodnienie jest w stanie zmniejszyć efektywność ćwiczeń. Jeśli czujesz, że twoje wcześniejsze treningi były łatwiejsze, mniej męczące i przynosiły więcej widocznych efektów, to koniecznie zadbaj o prawidłowe nawodnienie. W ciągu dnia sportowy powinni pić około trzech litrów płynów dziennie. W dni upalne i treningowe mogą wypić nawet dwa razy więcej. Jest to ważne dla zdrowa układu mięśniowego i całego organizmu.
Komentarze
Napisz komentarz