ZWIĘKSZ SIŁĘ Z TRENINGIEM STREET WORKOUT

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 203

Nie wszyscy wiedzą o tym, ze trening street workout doskonale buduje siłę mięśni. Czy trening uliczny sprawdza się tak samo dobrze w każdym przypadku? Na czym  polega jego przewaga nad treningiem na siłowni?

Siła mięśni a trening street workout

W przypadku street workout ćwiczy się za pomocą masy ciała. Taki trening ma wiele zalet. Street workout jest skonstruowany w taki sposób, że w zasadzie każde ćwiczenie ma swój prostszy zamiennik. Jeśli więc ktoś nie potrafi podciągnąć się to może wykonać tzw. podciągnięcie australijskie. W tym przypadku drążek znajduje się na wysokości pasa. Poprzez oparcie nóg do wykonania jest znacznie mniejsza praca. Mimo to ćwiczenie to wciąż związane jest z podciąganiem. Każdy krok jest bliżej do podciągnięcia klasycznego.

Street workout a siła i wytrzymałość

Osoby, które regularnie trenują street workout są bardzo silne. Pod tym względem przewyższają osoby ćwiczące regularnie na siłowni. To street workout najlepiej kształtuje siłę całego organizmu. Warto jednak wiedzieć, że klasyczny street workout podzielić można na dwie podstawowe kategorie.

W kategorii freestyle do wykonania jest dowolna kombinacja, która trwa na ogół 2 minuty. To tylko z pozoru proste. Osoby, które trenują po wiele lat muszą w tym przypadku zaprezentować figury, które trenowały przez długi okres czasu. Konieczne jest odpowiednie napięcie mięśni. Przykładem jest podniesienie nóg w czasie podciągania. W praktyce jest to bardzo trudne do wykonania. W kategorii siłowej z kolei wykonuje się cztery podstawowe ćwiczenia - muscle up (wejście siłowe z dołu drążka na jego górę), back squat 75/100/115 (przysiad z ciężarem na plecach w zależności od kategorii wagowej), pull up 32 kg (podciągnięcie) oraz dips 48 kg (ugięcie ramion czy pompka szwedzka).

To jednak nie wszystko. W tym przypadku należy pamiętać również o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim wejście siłowe należy wykonać w taki sposób, aby nogi nie przekroczyły taśmy znajdującej się około 60 cm przed zawodnikiem. Podciągnięcie natomiast należy wykonać po wcześniejszym zatrzymaniu z pełnego zwisu. Dips powinien być wykonany tak, aby nogi nie przekroczyły linii skrzyni znajdującej się około 30 cm za zawodnikiem. Przysiad z kolei należy wykonać poniżej kąta 90 stopni w stawie kolanowym.

Tak naprawdę w przypadku street workout siłę budować można na kilka sposobów. Osoby, które trenują freestyle mogą wykorzystać trening, w którym robi się poszczególne progresje ćwiczeń. Pozwala to na wzmocnienie napięcia całego ciała. Siła budowana jest od początku. Celem może być zarówno odpowiednie zrobienie pierwszej pompki czy wykonanie planche. Doskonale sprawdzają się również treningi, w czasie których wykonuje się przez daną ilość czasu określone figury. Oczywiście metodę tę wykonuje się po jej wcześniejszym opanowaniu. Warto przy tym pamiętać, że trening izometryczny może stosować każda osoba, która jest w stanie wykonać co najmniej kilka pompek. Wystarczy, że przytrzymana zostanie pozycja dolnej pompki, w momencie gdy łokcie są ugięte pod kątem 90 stopni. To samo dotyczy podciągnięcia itd.

W przypadku kategorii siłowej sprawdzają się wszelkiego rodzaju treningi, które stosuje się w trójboju siłowym. Wprawdzie nie są to teoretyczne programy, które pozwalają na budowanie siły wytrzymałościowej, ale osoby, które są w stanie wykonać jedno powtórzenie z wysokim ciężarem, to wracając do poprzedniej progresji, w krótkim czasie mogą osiągnąć naprawdę wysoki wynik. Tak naprawdę w żadnych zawodach startować nie trzeba. Równie dobrze można ćwiczyć siłę maksymalną na jedno powtórzenie, co jest określone w większości planów treningowych. Doskonałym przykładem jest trening 5x5, który sprawdza się w kategorii siłowej. Wprawdzie większość treningów oparta jest o ćwiczenia kulturystyczne, ale zawsze zmienić je można na podciąganie czy przysiady typowe dla kategorii siłowej treningu street workout.

Dlaczego street workout wpływa na budowę czystej siły?

Siła to pojęcie dość subiektywne, które można interpretować na kilka różnych sposobów. Niektórzy uważają, że jest to zbudowanie sylwetki z minimalną ilością tkanki tłuszczowej. W tym przypadku trening street workout sprawdza się idealnie. Nic więc dziwnego w tym, że zawodnicy treningu ulicznego są na ogół bardzo dobrze zbudowani. Wynika to z napięcia całego ciała w czasie wykonywania ćwiczeń. Ponadto ćwicząc napięcie całego ciała można sobie łatwo poradzić ze wszystkimi wyzwaniami dnia codziennego. Rozpoczynając swoją przygodę ze sportem warto szukać treningu, który da jak najwięcej korzyści.

Siła zbudowana w czasie treningu ulicznego może być wykorzystana również poza street workoutem. Przydaje się ona podczas górskich wycieczek itd. W takiej sytuacji siła rąk i nóg jest niezwykle ważna. Niekiedy trzeba przy tym asekurować drugą osobę, napinając ciało na wypadek jej potknięcia. Wówczas ryzyko upadku maleje. To tylko jeden z wielu przykładów sytuacji w życiu codziennym, w których siła okazuje się być bardzo ważna i niezwykle przydatna.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu