Zwiększ wydajność treningu stosując proste zasady dietetyczne

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 833

Chcesz zyskiwać jak najwięcej z treningu? Odżywiaj się uwzględniając kilka zasad, a zwiększysz swoją wydajność. Nieodpowiednio skomponowana dieta oraz to jak i kiedy jesz, ma kluczowe znaczenie dla najlepszej formy mięśni, które otrzymując energię w odpowiedni sposób zwiększają swoją siłę, wytrzymałość oraz zwiększają możliwości całego ciała.

 

Oto 5 najważniejszych kwestii:

  • Trening najlepiej odbywać kilka godzin po posiłku.
  • Węglowodany to niezbędny element diety wspomagającej wydajność.
  • Kawa daje moc i zwiększa wydajność.
  • Znajdź swój złoty środek – każdy organizm jest inny.
  • Suplementy mogą wspierać wydajność.

 

Warto ruszać na trening mając zapas energii, jednak aby mądrze i efektywnie zwiększać swoją wydajność i siłę, trening najlepiej odbywać kilka godzin po posiłku. Zestaw składników, który warto uwzględnić w przed treningowej diecie winien być solidną porcją węglowodanów złożonych, chudego białka i zdrowych tłuszczy. Nie musi to być ogromna porcja, ważne jest aby optymalnie zaspokoiła najważniejsze potrzeby organizmu podczas treningu. Warto odczekać minimum 1-2 godziny po obfitszym posiłku, dopiero wówczas trening będzie wydajniejszy – jedzenie ma okazję przynajmniej częściowo zostać strawione. Przykładowy zestaw produktów, które warto zjeść przed treningiem to kurczak z ryżem czy jogurt grecki z owocami.

 

Węglowodany to niezbędny element diety wspomagającej wydajność. Dieta bogata w węglowodany, uboga w tłuszcze i nieprzepełniona błonnikiem jest lekkostrawna, pozwala wykorzystywać zapasy węglowodanowe, co daje sporo energii, ale jednocześnie nie obciąża żołądka. Nagły skok cukru we krwi pozwala wydobyć na czas treningu maksymalną moc i sprzyja intensywnej aktywności – to doskonały sposób na spalanie tłuszczyku. Zjadając na 30-60 minut przed treningiem niewielką dawkę węglowodanów zapewniasz sobie swobodę działania, czujesz się lekko, ale jednocześnie pełen energii. Super sprawdzi się np. ciastko owsiane lub baton muesli.

 

Filiżanka kawy to nieoceniony sposób na pobudzenie przed treningiem. Kawa daje moc i zwiększa wydajność za sprawą zawartości kofeiny. Spożywając porcję węglowodanów z kilkoma łykami czarnej kawy sprawiasz, iż skok glikogenu w mięśniach zwiększy się, a to jest pierwsze źródło paliwa, które wykorzystują mięśnie podczas treningu. Wbrew powszechnemu przekonaniu taki zabieg wcale nie odwadnia, a najlepiej działa kawa w wersji zmrożonej, gdyż organizm poza dawką kofeiny, musi się nieźle wysilić aby „podgrzać” zimny napój – spalasz więcej energii i kalorii!

 

Każdy reaguje odmiennie, dlatego nie sugeruj się innymi. Znajdź swój złoty środek – każdy organizm jest inny, a to co u innych się sprawdź, u Ciebie może skończyć się niestrawnością, biegunkami czy wymiotami. Zmodyfikuj wówczas to co jesz przed treningiem, zmniejsz ilość tłuszczu, białka i produktów bogatych w błonnik – czyli tego co może spowalniać trawienie, wówczas problemy żołądkowe nie będą przeszkodą, a Twój trening wykonasz pełną parą. Jeżeli pomimo starań, nadal cierpisz podczas aktywności, spróbuj zjadać lekką galaretkę – nie bez powodu jest to jeden z najpopularniejszych „leczniczych” i lekkostrawnych smakołyków.

 

Intensywne treningi, wymagają stałego uzupełniania składników odżywczych, w tym składników mineralnych i witamin. Suplementy mogą wspierać wydajność, gdyż uzupełniają braki węglowodanowe, białkowe czy elektrolity. Nie obciążają żołądka, a Ty zyskujesz dodatkową energię. Warto uzupełniać zapasy energetyczne na 30 minut przed, i co 30 minut w trakcie długiego treningu, gdyż tym sposobem zyskujesz lekkostrawne dawki mocy i zwiększasz swoją wydajność, która bez dawki energii może znacząco spadać.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu