Czy kobiety powinny trenować siłowo ?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 438

Sport jest zajęciem, które poprawia nie tylko zdrowie, ale również i samopoczucie. Wiele osób, które zaczynają czynnie trenować, zainteresowanych jest właśnie tym drugim. Wysiłek fizyczny, do jakiego zmuszany jest organizm, stymuluje produkcje endorfin, które odpowiadają za dobry humor. Ich wzrost wpływa na dużo bardziej optymistyczne podejście do wielu spraw. Aktywność fizyczna jest więc pewnego rodzaju elementem budującym humor człowieka i jego codzienne nastawienie do życia. Wśród najpopularniejszych sportów dominują głównie dwa najpopularniejsze. Są to sporty siłowe, a także bieganie. Wśród osób, które regularnie trenują nie sposób jednak dojść do porozumienia, który z tych wymienionych jest bardziej pożyteczny i który powinno się uprawiać. Mężczyźni, chętniej niż kobiety, wybierają siłownie, ponieważ zależy im na szybkiej budowie masy mięśniowej. Kobiety natomiast częściej skupiają się na bieganiu, które pozwala na utratę zbędnych kilogramów i wyrobienie ładnej sylwetki. Co jednak, kiedy to kobieta chce trenować siłowo? Czy jest to zdrowe dla jej organizmu i czy nie spowoduje nieodwracalnych zmian w jej sylwetce? Czy treningi na siłowni będą dobrą alternatywą dla biegania, kiedy chce się schudnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się właśnie w tym artykule.

Kobiety, a sporty siłowe

Wiele kobiet, w różnym wieku, decyduje się na uprawianie sportu. Jest to spowodowane nie tylko chęcią schudnięcia, ale również i coraz bardziej popularnym zdrowym trybem życia. Polega on na jak największej dawce aktywności fizycznej, przy ograniczeniu wszystkiego tego, co może być szkodliwe, tak jak papierosy, czy też alkohol. Sporty siłowe u kobiet to również coraz popularniejszy temat do dyskusji. Na siłowniach jest ich coraz więcej, co oznacza, że robi się to pewnego rodzaju alternatywą dla biegania na polu. Kobiety wolą spędzać wolny czas na wyrabianiu sylwetki i ewentualnym bieganiu na bieżni elektrycznej. Jest to świetne zajęcie, ale jak do tej pory, to było ono bardziej popularne wśród mężczyzn, którym zależało na jak najszybszych efektach i przyroście masy mięśniowej. Przeciwna płeć była dość rzadkim widokiem dla osób, które trenowały siłowo. Skąd więc takie zainteresowanie tego rodzaju tematyką, skoro kobiety mają inne priorytety w swoich treningach? To pytanie może być rozważane na kilka różnych sposobów, ale najbardziej trafną odpowiedź najłatwiej jest jednak wymyślić. Dobrze zaopatrzone siłownie dają dużo większe możliwości niż monotonne treningi biegowe na polu.

Co kobiety robią na siłowni?

Treningi siłowe, pomimo tego, że wymagają większego wysiłku, przyciągają coraz większe ilości kobiet. Dają im bowiem alternatywę dla męczącego i przynoszącego efekty dopiero po długim czasie, biegania. Siłownia jest miejscem, w którym każdy znajdzie maszyny, które będą odpowiadały jego potrzebom. Jest to odpowiedź na pytanie co kobiety mogą robić w takich miejscach. Kiedy zależy im bowiem na utracie kilogramów, mogą pobiegać na bieżni, lub wykonywać ćwiczenia ruchowe, które są bardziej męczące, nie tylko dla jednej partii ciała. W przypadku jednak gdy, zależy im na wyrzeźbieniu konkretnych mięśni, mają możliwość znalezienia sobie odpowiedniego urządzenia, które pomoże osiągnąć upragniony efekt. Sporty siłowe u kobiet dają więc możliwość wyboru metody i techniki ćwiczenia, dzięki czemu łatwiej jest osiągnąć efekty. Warto również zastanowić się nad tym, co jest faktycznym celem każdego treningu. Oprócz tych podstawowych argumentów przemawiających za wysiłkiem fizycznym, należy zauważyć, że siłownie wspomagają pracę każdej części ciała. W dobrze wyposażonych lokalach każdy znajdzie urządzenie, odpowiedzialne na trening wybranego przez niego mięśnia, co wpływa właśnie na to, że kobiety chętniej zaczynają tam przychodzić. Niektóre siłownie oferują dodatkowo saunę, która jest kolejnym elementem, pozwalającym na spalanie kalorii. Jest to o tyle przydatne, że kiedy jest się zmęczonym, można relaksować się, jednocześnie odrobinę chudnąc. Kobiety na siłownimają więc wiele możliwości, które je tam przyciągają. Oprócz normalnych treningów siłowych, na skomplikowanych maszynach, mogą one biegać, bez ryzyka wdychania smogu, a także odpoczywać w saunie. Wiele lokali ma w swojej ofercie również specjalne zajęcia siłowe dla kobiet. Polegają one na treningach w grupach z profesjonalnym instruktorem. Tego rodzaju rozrywka jest jak najbardziej korzystna dla całego organizmu, ponieważ wymaga ogólnej sprawności i dodatkowo powoduje ruch rzadko używanych mięśni. Jest to kompleksowy trening dla kobiet, które chciałyby zachować świetną sylwetkę. Po tego rodzaju wysiłku istnieje dużo większa szansa na szybsze zrealizowanie celów planu treningowego niż w czasie samego biegania. Dodatkowo należy również pamiętać, że samo bieganie nie przynosi tylu korzyści dla organizmu co godzinny trening ogólny, który jest w stanie uaktywnić każdą część ciała. Widząc więc kobietę na siłowni, nie trzeba się już zastanawiać, jak sobie ona poradzi i co będzie robić. Opcji ma bowiem dużo więcej niż poza takim miejscem, a czasami nawet i więcej od mężczyzn.

Bezpieczeństwo treningów siłowych u kobiet

Każdy trening niesie za sobą ryzyko kontuzji, lub trwałego urazu, który wyeliminować może z dalszych ćwiczeń na bardzo długi okres. Sytuacja ta przedstawia się podobnie również i wśród kobiet, które często korzystają z podobnych urządzeń. Najważniejszym elementem każdego treningu staje się więc rozgrzewka. Odpowiednio wykonana minimalizuje jakiekolwiek ryzyko związane z wysiłkiem fizycznym. Siłownia dla kobiet jest też miejscem, w którym spotkać się one mogą z urządzeniami, o których działaniu nie mają pojęcia. Bardzo istotne jest, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń na tego rodzaju obiekcie dowiedzieć się wszystkiego o sposobie jego działania. Najważniejsza jest prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń. Sporty siłowe u kobietwymagają wiedzy z zakresu funkcjonowania organizmu, a w szczególności poszczególnych stawów i mięśni. Tego rodzaju informacje pomogą uniknąć kontuzji, które są dość częste. Niektóre z nich mogą doprowadzić do stałego skrzywienia sylwetki, bądź też uszkodzenia ścięgien, mięśni, a także stawów. Jest to główny powód, dla którego kobieta na siłowni powinna, jako pierwszy trening, ćwiczyć z profesjonalnym instruktorem, który wszystkiego ją nauczy. Dobra technika jest bowiem podstawą udanego treningu, nie tylko jeśli chodzi o uniknięcie kontuzji, ale również i o szybkie osiągnięcie efektów. Przy złym wykonywaniu ćwiczeń trudniej jest bowiem o to, aby mięśnie pracowały tak, jak się tego chce. Kolejną kwestią jest też dobre obciążenie. Zbyt małe nie pozwoli na efektywny trening, a z kolei zbyt duże może być przyczyną szybszego zmęczenia. Czasami zdarza się również że przez za duże obciążenia na poszczególnych urządzeniach dochodzi do spalenia mięśni, którym trudniej jest się później rozrastać. W takich wypadkach łatwiej jest również o niebezpieczne kontuzje, które mogą wyeliminować na stałe z treningów na siłowniach. Wydaje się więc, że odpowiednia wiedza będzie niezbędna przed rozpoczęciem ćwiczeń. Siłownia dla kobiet może być jednak bezpieczna, wymaga jedynie odrobiny ostrożności i zdrowego rozsądku.

Cele treningów siłowych u kobiet

Najpopularniejszym celem, dla którego większość kobiet chodzi na siłownie jest stracenie na wadze. Bardzo dużo osób cierpi bowiem na nadwagę, a sport jest najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tego problemu. Ćwiczenia siłowe dla kobiet, które pragną stać się chude, to przede wszystkim bieżnia i wchodzenie na "schodek". Oczywiście inne metody, takie jak brzuszki, a także przysiady pomagają w osiągnięciu założeń treningowych, ale przy próbach schudnięcia najlepiej pozostać tradycjonalistą. Większość osób właśnie w ten sposób osiąga to, co wcześniej postanowiło. Ćwiczenia ruchowe, angażujące jak najwięcej mięśni pozwalają na dużo szybsze spalanie kalorii, ponieważ zużywają znacznie większe pokłady energii. Kobiety na siłowni to również wyrabianie sylwetki, która będzie pasowała do obecnego schematu piękna. Najlepiej pasujące ćwiczenia do tego rodzaju założeń to ćwiczenia na poszczególne partie ciała. Tylko w ten sposób można osiągnąć sportowe ciało, bez używania nienaturalnych metod. Najlepiej sprawdzają się przysiady z obciążeniem, a także trening na maszynach służących do ćwiczenia mięśni ud. Brzuch można wyrobić trenując brzuszki, bądź też skrętoskłony na leżąco, w kierunku każdego z kolan. Sporty siłowe dla kobiet to również i kulturystyka damska. Jest to bardzo ekstremalna forma ćwiczeń, mająca na celu wyrzeźbienie sylwetki pod zawody związane z tego rodzaju sportem. Oprócz techniki ważna jest tutaj też odpowiednia suplementacja i specjalne plany treningowe, pozwalające na szybkie i bezpieczne przygotowanie do danej konkurencji. Przyjęło się jednak, że w tego rodzaju sportach dominującą rolę odgrywają mężczyźni. Od kilku dziesięcioleci istnieją zawody również i dla kobiet. Czy powinny one brać w nich udział? Jeśli tylko to jest ich pasja i trenują bezpiecznie to dlaczego nie!

Podsumowując, sporty siłowe to nie tylko domena mężczyzn. Coraz więcej kobiet przekonuje się do tego rodzaju sportu. Na siłowniach jest wiele maszyn i urządzeń, pozwalających ćwiczyć również i im. Specjalnie dobrane plany treningowe i odpowiednia dieta dadzą możliwość na osiągniecie dużo szybszych efektów niż podczas treningów biegowych. Odchudzanie to jednak nie jedyny cel kobiety na siłowni. Idealna sylwetka, albo też przygotowanie do zawodów kulturystycznych to kolejne możliwości, jakie otwierają się przed nimi. Płeć piękna ma więc dokładnie takie same opcje, jak i mężczyźni. Sporty siłowe stały się uniwersalne i nie dyskryminują kobiet. W całym tym zajęciu nie można jednak zapominać o zdrowym rozsądku. Dobra rozgrzewka i wiedza z zakresu technik ćwiczeniowych, z pewnością, pomogą w treningach i nie pozwolą na wywołanie wad postawy i innych kontuzji. Dobrze jest też konsultować swoje treningi ze specjalistą w tym zakresie, aby mógł doradzić i ewentualnie pozmieniać detale.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu