W dzisiejszych czasach, kiedy rozpowszechnia się moda na zdrowy styl życia, popularne staje się odkrywanie nowych ziół, nasion i egzotycznych produktów, które były wykorzystywane w medycynie setki lat temu. Przykładem takich ziół jest Ashwagandha. Czym jest Ashwagandha, jakie ma właściwości, zastosowanie? Ashwagantha przydatna na etapie budowy masy mięśniowej czy redukcji? Pojawia się i taka opinia, ale czy jest prawdziwa?
Ashwagandha - co to takiego
Ashwagantha ((łac. Withania somnifera), to roślina pochodząca z Indii, zwana inaczej witanią ospałą, winter cherry, samm al ferakh czy indyjskim żeń-szeniem . Jest jednym z najbardziej znanych ziół w ajurwedzie. Należy do rodziny psiankowatych i jest obecnie uprawiana w wielu miejscach, m. in. w Pakistanie, Bangladeszu, Sri Lance i Egipcie. Jest niskim krzewem, dochodzącym do 1,5 m. wysokości. Ma żółtozielone kwiaty oraz czerwone lub pomarańczowe owoce. Roślina ta ma wiele właściwości leczniczych.
Ashwagandha - właściwości lecznicze i zastosowanie
Właściwości lecznicze posiadają zarówno korzenie jak i owoce ashwagandhy. Właśne ze względu na korzeń, w Polsce roślina ta jest nazywana żeń-szeniem indyjskim, choć żeń-szeń to zupełnie inna roślina, a którą ashwagandha ma niewiele wspólnego. W korzeniu znajdują się m. in. witanolidy, czyli substance mające działanie antybakteryjne i antynowotworowe. Ponadto korzeń zawiera odtruwające i działające antyoksydacyjnie związki z grupy glikowitanolidów. Poza tym w korzeniu można znaleźć jeszcze alkaloidy, fitosterole, fenolokwasy i kumaryny. Korzeń wykazuje także wysoką zawartość żelaza.
Ashwagandha ma przede wszystkim wpływ na poprawę odporności organizmu. Stymuluje układ autoimmunologiczny, dzięki czemu organizm jest zdecydowanie mniej podatny na infekcje. Korzeń stosowany jest również jako środek uspokajający. Jest znaną metodą na stres, problemy z zasypianiem, zaburzenia lękowe, a także ma zastosowanie w przebiegu chorób psychicznych. Zioło to posiada również właściwości antynowotworowe. Skutecznie hamuje rozwój komórek rakowych, bez szkody dla zdrowych komórek. Wspomaga leczenie nowotworów trzustki, piersi czy jelita grubego. Dodatkowo roślina ta wpływa pozytywnie na układ pokarmowy. Chroni wątrobę i żołądek przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych, takich jak np. metale ciężkie. Skutecznie zapobiega nawet chorobie wrzodowej żołądka.
Korzeń ma również pozytywny wpływ na układ krwionośny. Duża zawartość żelaza sprawia, że jest przydatny w walce z anemią i poprawia parametry krwi. Obniża także poziom złego cholesterolu LDL, chroni serce oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. W ajurwedzie jest stosowany także do leczenia problemów ze stawami. Znajduje zastosowanie w reumatoidalnym zapaleniu stawów jak również przy bólach, obrzękach i zmniejszonej ruchliwości stawów. Pomaga w przykurczach, artretyzmie i innych stanach zapalnych stawów. Mogą go stosować również osoby, chcące opóźnić procesy starzenia się.
Ashwagandha przydatna na etapie budowania masy mięśniowej czy redukcji
Tak, to prawda. Zostało udowodnione, że roślina ta może wzmacniać tkanki, w tym tkankę mięśniową. W jednym z badań, w którym udział brały osoby nietrenujące, badana była progresja ciężaru w wyciskaniu sztangi na ławce płaskiej. Stosując 300 mg. ashwagandhy dziennie przez 8 tygodni, poprawiły w porównaniu do grupy placebo, swój wynik aż o 20 kg. Udowodnione jest również rewelacyjne działanie u osób uprawiających sport.
Zioło to jest również świetnym suplementem w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Zmniejsza bowiem poziom cukru we krwi i zwiększa wrażliwość na insulinę. Ponadto obniża poziom kortyzolu - hormonu stresu. Jak wiadomo, zbyt wysoki poziom cukru, niski poziom insuliny i wysoki kortyzolu, powoduje trudności w spalaniu tkanki tłuszczowej, więc działanie ashwagandhy może przynieść korzyści dla osób odchudzających się.
Sposoby stosowania ashwagandhy
Ashwagandhę można znaleźć na rynku w różnych postaciach. Na polskim rynku przeważa forma kapsułek z wyciągiem tej rośliny. Preparat należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub podanymi na ulotce. Można spotkać również sproszkowany korzeń. Zaleca się przyjmować ok 7 g. korzenia dziennie. Można również przygotować i stosować nalewkę z ashwagandhy. Należy pić 12 ml. nalewki dziennie. Zioło może mieć też formę olejku pielęgnacyjnego do ciała. Efekty stosowania tej rośliny są widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania. Rośliny nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz osoby z nadczynnością tarczycy, ponieważ może podnosić poziom niektórych hormonów., co mogłoby zaostrzyć chorobę i zahamować efekty leczenia.
Komentarze
Napisz komentarz