Białko konopne

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 488

Sporty takie jak kulturystyka, czy też lekkoatletyka zużywają ogromne pokłady energii z organizmu człowieka. W takich sytuacjach pobiera on potrzebne składniki odżywcze z komórek. Największe zapotrzebowanie na różne substancje zgłaszane są przez komórki budujące mięśnie, które podczas wyczerpujących treningów są najbardziej eksploatowane. Sprawia to, że sportowiec musi dostarczać większe ilości posiłków organizmowi, aby ten z kolei mógł panować nad gospodarką żywieniową poszczególnych narządów. Aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki pożywnych substancji należałoby bardzo dbać o urozmaiconą dietę i często siadać do stołu, co nie jest możliwe dla pracującego człowieka. Jest to jednak niewielki problem w dobie suplementów diety, które w dużym stopniu uzupełniają to, czego nie uda się pobrać ze standardowych posiłków. Dla sportowca, który stawia na rozwój swojej masy mięśniowej, lub dba też o swój wygląd, najważniejszym suplementem będzie białko, które buduje komórki mięśni. Oprócz najpopularniejszego w kulturystyce białka serwatkowego, dostępne są również inne jego odmiany. Jedną z nich jest białko konopne, które w całości jest pochodzenia roślinnego.

Białko dla wegan i nie tylko

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że białko, jako substancja, której głównym zadaniem w organizmie człowieka jest budowanie komórek, występuje także w innych produktach niż te, które są pochodzenia zwierzęcego. Rośliny również są bogate w aminokwasy, dzięki którym jest się w stanie zastąpić w pełni swoje nawyki żywieniowe związane z mięsem. Białko konopne, które jest coraz bardziej popularyzowane wśród sportowców, nadaje się do zastosowania, jako kompletny zamiennik białek zwierzęcych. Ma ono takie samo działanie, a dodatkowo w ekstrakcie z konopi nasiennej zawarte są składniki odżywcze, pomagające organizmowi w trawieniu trudno przyswajalnych substancji. Są to między innymi witaminy, regulujące pracę poszczególnych narządów, minerały, które wpływają na twardość kości i ogólne samopoczucie, węglowodany, a także zdrowe tłuszcze roślinne. Te ostatnie mogą być wykorzystywane przez organizm w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego w celu ustabilizowania jego pracy, a także jako magazyn energii dla zmęczonych komórek. Białko konopne jest więc bardzo pożytecznym i pożywnym suplementem, który powinien znaleźć się w zestawie odżywek każdego sportowca. Warto bowiem wybierać kompleksową ochronę swojego organizmu i dodatkowo wspomagać budowanie tkanki mięśniowej, która będzie z kolei odzwierciedleniem efektów długich i męczących treningów.

Zastosowanie białka konopnego

Jako, że dla wielu kulturystów, ale też i sportowców ćwiczących sporty siłowe amatorsko, odpowiednia suplementacja jest podstawową zasadą całego planu treningowego, warto wiedzieć o sposobach wykorzystania aminokwasów pochodzenia roślinnego. Pierwszym przykładem na zastosowanie opisywanej substancji jest tradycyjne spożywanie po każdym treningu. Stężenie białka jest oczywiście niższe niż w przypadku aminokwasów chemicznych, dostępnych w sklepach z suplementami, ale dodatkowe korzyści płynące z zastosowania naturalnego suplementu równoważą tą jego niedoskonałość. Białko konopne, wykorzystywane jest najczęściej przez sportowców, którzy zwracają również szczególną uwagę na produkty, które jedzą. To co jest pochodzenia roślinnego jest dużo bardziej zdrowe od mięs i suplementów pochodzenia zwierzęcego. Nie zawiera szkodliwych substancji, jak w przypadku przykładowych kotletów, a co więcej, bogate jest w dodatkowe witaminy i minerały, dzięki którym same aminokwasy są dużo lepiej wchłaniane.

Innym zastosowaniem tego rodzaju produktu jest kuchnia. Białko konopne może być stosowane jako dodatek do wszelkich sosów i potraw. Bardzo częstą kompozycją jest wspomniany suplement wraz z jogurtem, lub owocami. Tego rodzaju substancja jest idealnym połączeniem z malinami, czy też bananem. Tworzy z nimi bombę witaminową i jednocześnie dostarcza bardzo duże ilości potrzebnych po treningu aminokwasów. Większość sportowców, głównie kobiet, stosuje w ten sposób białko konopne. Ponadto jest to również bardzo często spotkane zastosowanie wśród wegetarian i wegan, którzy dzięki takim możliwościom mogą suplementować swój organizm. Nie jest również tajemnicą, że w przypadku tych ostatnich jest to również efekt odrzucenia wszystkich produktów, pochodzenia zwierzęcego. Warto jednak wiedzieć, że oprócz tego, że takie praktyki pozostają w modzie, są one również bardzo korzystne dla organizmu. Jedynym warunkiem jest odpowiednie odżywianie i uzupełnianie istotnych braków, które mogą pojawić się w gospodarce żywieniowej. Zadanie to ułatwiają właśnie produkty takie jak suplementy pochodzenia roślinnego. Pozwolą one na w pełni bezpieczne i jakże korzystne dla organizmu kontynuowanie praktyk związanych ze zdrowym odżywianiem. Białko konopne nie jest więc tylko produktem budującym masę mięśniową, ale również i doskonałym składnikiem potraw i uzupełnieniem diety wegetariańskiej.

Kolejną dziedziną, w jakiej wykorzystać można opisywane białko, jest odchudzanie. Tak, to właśnie w ekstrakcie z konopi nasiennej znajduje się błonnik, który może pomóc w odchudzaniu. Jest to jedna z tych najbardziej pożądanych, przez wszystkich odchudzających się, substancja, która sprawia, że łatwiej jest osiągnąć cel i nie zrezygnować z dążenia do niego w trakcie całego procesu. Kiedy trafia ona do układu pokarmowego, ulega rozpulchnieniu. Skutkiem takiej reakcji jest dość długi efekt utrzymujący się w organizmie, który zapobiega odczuwaniu głodu. Osoba, która zjadła coś bogatego w błonnik może przez długi okres nie jeść, a i tak będzie syta. Wśród osób, które borykają się z problemami ze swoją wagą, bardzo często spotyka się opinię, że wystarczy jedynie zacząć uprawiać sport, aby schudnąć. Nic bardziej mylnego. Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi, starających się stracić na wadze. Kiedy bowiem po, lub nawet już w trakcie, treningu zaczynają odczuwać głód, nie myślą o tym, że kolejne kalorie dostarczone do żołądka nie wpłyną pozytywnie na wyznaczone przez nich cele. W takich sytuacjach przydaje się białko konopne, które dzięki zawartości błonnika pomoże w pohamowaniu uczucia głodu.

Korzyści płynące ze stosowania białka konopnego

Proteiny białkowe, które są zawarte w produkcie, są świetnym zamiennikiem dla ryb i potraw mięsnych, dlatego też białko pochodzenia konopnego jest tak bardzo poszukiwanym przez  wegetarian suplementem. Dzięki swojemu bogatemu składowi jest to również jedna z najłatwiejszych metod do zmienienia swojego stylu życia. Może bowiem zastąpić kawę, dając energię nie tylko na chwilę, ale na cały dzień. Białko konopne to gwarancja zdrowego odżywiania nie tylko dla osób czynnie trenujących jakieś sporty, ale również i dla ludzi po zabiegach medycznych związanych z mięśniami, albo stawami. Jak pokazują badania, kwas gamma-linolenowy, wchodzący w skład suplementu, wykazuje działanie przeciwzapalne, co redukuje ryzyko zapalenia stawów o około 20%. Kolejną zaletą stosowania tego białka jest wspomaganie organizmu w walce z cholesterolem, który jak się okazuje, dotyka nie tylko osoby otyłe. Substancje zawarte w odpowiedniej dawce są świetną pomocą w walce z tą chorobą. Produkt jest również polecany osobom z nadwagą, które pragną stać się chudsze. Wiele z nich nie zwraca uwagi na to co je, a to właśnie ten czynnik najbardziej odbija się na ich problemie. Po każdej próbie zrzucenia kilogramów konsumują one kolejne kalorie, które potem przekładają się na ilość tkanki tłuszczowej. Ważnym jest jednak, aby w takiej sytuacji skupić się bardziej na daniach z większą ilością błonnika, a mniejszą węglowodanów i tłuszczy. Tylko takie odżywianie, połączone ze zdrowym trybem życia, czyli sportem, sprawią, że uda się osiągnąć cel. Dostępne badania pokazują również, że spożywanie białka konopnego zmniejsza w pewnym stopniu ryzyko wystąpienia chorób serca. Dzięki swojemu w 100% naturalnemu składowi, białko to jest również polecane dzieciom, jako stymulant ich wzrostu. Warto więc skonsultować z lekarzem tego rodzaju suplementacje u swojego dziecka. Ważnym jest również, że białko konopne zawiera w swoim składzie witaminy i minerały, a także węglowodany, dzięki czemu organizm jest w pełni odżywiony.

Ciekawostki związane z białkiem konopnym

Jak pewnie nie trudno zauważyć, konopie kojarzone są przede wszystkim z marihuaną, która jest w naszym kraju zakazana. Białko konopne pochodzi jednak z innego gatunku konopi niż ten popularny narkotyk. Jest to bowiem ekstrakt z konopi nasiennej, a nie indyjskiej. Oznacza to, że suplement na bazie tej substancji nie będzie miał żadnego działania narkotycznego. 

Często spotykanym problemem jest brak tolerancji na laktozę. Jest to dość duży problem, ponieważ wyklucza on z diety danej osoby sporo posiłków, w których zawarte są inne bardzo wartościowe substancje. W białku pochodzenia roślinnego nie ma tego rodzaju składnika. Białko konopne jest więc bezpiecznym rozwiązaniem dla osób uczulonych.

Białko konopne bogate jest również w kwasy Omega, które mają świetny wpływ na włosy i paznokcie. Z tego też powodu jest ono dodatkiem do wszelkiego rodzaju kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji tych właśnie części ciała. 

Produkt ten sprawdza się również w kuchni. Wiele osób dodaje go do kanapek, jogurtów i owoców. Może to być związane z popularnością środka w medycynie niekonwencjonalnej.

Jak pokazuje powyższy artykuł, białko konopne znajduje wiele zastosowań. Może być substytutem białka zwierzęcego, albo tez dodatkiem do dań. Swoją popularność zawdzięcza szerokiej gamie zalet i możliwości, jakie stwarza dla organizmu. Wykorzystywane jest przez sportowców, ale również i przez wegetarian. Jego stosowanie polecane jest nawet dzieciom, ponieważ ma ono działanie stymulujące wzrost. Dzięki swojemu naturalnemu składowi jest również bardzo dobrze wchłaniane przez organizm. Białko konopne jest bardzo dobrym suplementem diety, nie zawierającym laktozy, którego skład wykazuje obecność również i innych ważnych dla organizmu substancji.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu