Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co robisz po treningu? Czy popełniasz błędy? Pewnie wracasz padnięty do domu i zalegasz na kanapie, bądź też jeżeli trening wypada rano, bierzesz prysznic, szybko się ogarniasz i biegniesz do codziennych zajęć. Czy te sytuacje brzmią znajomo? Jeżeli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że popełniasz któryś z błędów po treningowych.
Efekty treningowe oraz nasze zdrowie, wymagają odpowiedniej opieki i troski, aby je utrzymać i zapewnić sobie doskonałą kondycję. Jeżeli z kolei jesteś na diecie i trenujesz dla zrzucenia dodatkowych kilogramów, rytuały, jakie wykonujesz po treningu, mogą być kluczowe dla przyszłego sukcesu – gdyż możesz popełniać błędy.
Oto kilka największych błędów po treningowych, które mogą czynić nasze treningowe starania mniej udanymi:
Odżywianie
Odpowiedni posiłek po treningu to niezbędny element zyskania efektów treningowych w pełni i dla zapewniania sobie zdrowia. Warto jednak wiedzieć co jest najlepsze dla naszej formy. Większość ekspertów zaleca, aby połączyć w posiłku po treningowym węglowodany i białka, które dostarczą wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które zostały utracone w czasie intensywnego treningu. Pomagają one również w odpowiedniej regeneracji.
Często mamy tendencję do pochłaniania wszystkiego co nasunie nam się pod rękę, co często należy do najmniej właściwych pokarmów. Jeżeli jesteś na diecie, niewłaściwy posiłek po treningowy, może bardzo zaszkodzić ciężkiej pracy na siłowni, a to z kolei nie pomoże schudnąć.
Jeżeli utrata zbędnych kilogramów jest Twoim głównym celem, kluczem do skutecznego odżywiania po treningu jest odpowiednio skomponowana dieta. Nie należy się zatem przejadać, a jeść optymalną ilość kalorii według ogólnego planu dziennego zapotrzebowania. Trening nie usprawiedliwia podjadania i częstych odstępstw od diety.
Rozciąganie
Mądry trening wymaga rozciągania zarówno przed jak i po treningu. Mięśnie po intensywnych ćwiczeniach są bowiem rozgrzane, elastyczne, pracują łatwiej i każdy ruch jest bardziej komfortowy. Często jednak zamiast małego rozciągania, od razu wskakujemy pod prysznic.
Rozciąganie pod koniec treningu jest niezwykle ważne ponieważ pomaga zachować zdrowe stawy, mięśnie, a do tego pozwala unikać urazów i kontuzji. Jeżeli starasz się schudnąć, rozciąganie może przynieść dodatkowe korzyści – pomaga redukować stres i pozwala poprawić jakość snu.
Jeżeli zatem kończysz trening, warto wpleść rozciąganie w rytuały swojej rutyny po treningowej. Warto poświęcić za każdym razem 5-10 minut na pracę nad elastycznością ciała. Da to nieocenione korzyści.
Leniwy odpoczynek
Niestety jest to jeden z najczęściej spotykanych błędów popełnianych przez wielu z nas po intensywnej aktywności. Po treningu nie należy stawiać na spokojny okres rekonwalescencji wylegując się na kanapie, a raczej na aktywną formę odpoczynku. Po pierwsze stawy zostaną utrzymane w większej zwinności i mobilności, a po drugie nadal spalasz tłuszczyk, dlatego warto np. po treningu przebiec się do domu spokojnym truchtem – spalając nawet dwa razy więcej kalorii!
Jeżeli próbujesz schudnąć, liczba kalorii jaką spalamy podczas treningu zwiększa się poprzez zwiększoną termogenezę. Im jesteśmy aktywniejsi ogółem tym większy sukces związany z treningiem osiągniemy. Liczba spalanych poprzez aktywność kalorii może się jednak znacząco różnić w zależności od osoby.
Ważna jest stała swoboda ruchu, którą możemy uzyskać, ot choćby poprzez noszenie wygodniejszych ubrań, które umożliwią ruch kiedy tylko nadarzy się okazja. Aktywny wypoczynek po treningu jest najlepszym sposobem, na zwiększenie treningowych korzyści, zwłaszcza dla osób, które próbują schudnąć.
Nie zastanawiasz się nad uczuciami jakie wywołuje trening
Wierz lub nie, ale zapisując swoje odczucia na temat treningu możesz dłużej utrzymać motywację i regularność aktywności, a także eliminować błędy. Monitorując w ten sposób swoje postępy, możesz nazywać swoje problemy, podkreślić osiągnięcia lub porażki, zauważyć skończone etapy, zmniejszoną masę ciała itp.
Doskonałym pomysłem, jest notowanie po każdym treningu swoich uwag związanych z treningiem.
Najlepiej jeśli zawrzesz tam informacje na temat tego:
- co zrobiłeś – długość treningu, rodzaj ćwiczeń
- jak się czułeś na wstępie
- jak się czułeś po treningu
- jak się czujesz teraz gdy zapisujesz swoje uwagi
- jakie uczucia i czynniki wpływają na Twój nastrój (praca, związek itp.)
Dziennik treningu miej zawsze przy sobie, zapisuj odczucia na bieżąco. Tym sposobem ocenisz swoje treningi. Warto opcjonalnie poszukać stosownej aplikacji.
Plan działania
Poza prowadzeniem dziennika, warto opracować plan działania, który pozwoli usystematyzować treningi i wyeliminować błędy. Analizując dotychczasowe osiągnięcia i poszczególne treningi możesz skutecznie planować kolejne etapy i zadania. Ten sposób pozwoli zyskać pewność tego co robisz i co masz zrobić.
Najlepsze plany działania opierają się na różnorodności. Różne rodzaje aktywności, czasy trwania treningów itp. Najłatwiej jest przygotowywać tygodniowy plan działania, co pozwoli upewnić się czy wykonujesz wystarczająco dużą ilość ćwiczeń dla utraty wagi.
Komentarze
Napisz komentarz