Błonnik to cudowny składnik, który jest niezbędny dla zdrowia naszego układu pokarmowego, pomaga w odchudzaniu i podczas trawienia. To między innymi za jego sprawą czujemy się syci i lepiej wchłaniamy składniki odżywcze.
Aby zwiększyć dawki tego ważnego składnika, jakim jest błonnik w codziennej diecie, warto zjadać więcej świeżych owoców, warzyw, roślin strączkowych czy produktów pełnoziarnistych. Wszystkie te produkty powinny być stałym punktem diety każdego z nas. Oto pięć produktów, które stanowią najlepsze źródło błonnika, a o których często zapominamy:
Rodzynki
Jeżeli zazwyczaj zaczynasz dzień od miseczki płatków zbożowych, otrębów itp. sprawdź ile błonnika zawierają w składzie. Często nie są one nazbyt bogate w błonnik, a wystarczy wzbogacić je o garstkę rodzynków, aby wpleść nawet do 7 gram błonnika w samym śniadaniu. Świetnie sprawdzą się również suszone żurawiny czy borówki.
Rodzynek z otrębami lub osobno, można używać także robiąc babeczki, które świetnie sprawdzą się jako przekąska w pracy, podczas podróży czy w szkoły.
Ciecierzyca
Pół szklanki ten smakowitej rośliny ma nawet 6 gramów błonnika, a do tego wzbogaca dietę w białko, żelazo, potas oraz magnez. Ciecierzycę można znaleźć w wersji suszonej do moczenia i gotowania, a także w postaci już gotowej do spożycia w puszcze. Ciecierzyca jest jednym z głównych składników w smakowitym hummusie, a znaleźć ją można również licznych daniach kuchni hiszpańskiej czy indyjskiej.
Zjadana na ciepło – w postaci zupy, składnika gulaszy czy ciepłej przystawki, bądź na zimno jako dodatek do sałatek czy bazowa pasty do kanapek czy krakersów jest doskonałym sposobem na wzbogacenie diety w błonnik.
Gruszki
To owoce, które podobnie jak jabłka, powinny gościć w każdym domu. Są doskonałym sposobem na szybką przekąskę, a także stanowią świetny sposób na urozmaicenie posiłków. Są niskokaloryczne, stanowią doskonałe źródło witamin i minerałów, a przy tym są pełne błonnika. Jednak gruszka zawierać może nawet 8 gramów tego cennego składnika. Gruszki są łatwe w przechowywaniu, nie wymagają chłodzenia, tak długo jak tylko nie naruszona została ich skórka.
Owoce te są idealnym składnikiem deserów, sałatek, czy też świetnie komponuje się z kanapkami np. w postaci grillowanej.
Czarna fasola
To tradycyjny składnik potraw w kuchniach Ameryki Południowej, niemniej coraz większą popularność zdobywa także w innych kulturach. Czarne fasolki są niezwykle bogate w błonnik, bowiem już w jednej szklance, znaleźć go można nawet 15g. Stanowią one również wspaniałe źródło białka, minerałów czy witamin z grupy B. Czarną fasolę można zakupić w formie suszonej do zamoczenia i gotowania, a także w puszkach, gotową do spożycia.
Jest to doskonały składnik przystawek, zup czy farszów i past. Świetnie komponuje się z sałatkami, gulaszami i daniami mięsnymi.
Migdały
To łatwo dostępne w każdym sklepie spożywczym cenne źródło błonnika, które można wcinać samodzielnie jako przekąskę, dodać do sałatki czy jogurtu, zmielone dodawać do ciast i deserów lub pokrojonymi w płatki, dekorować rozmaite smakołyki.
Już 30 gram migdałów zawiera 4 gramy czystego błonnika! Orzechy te, bogate są również w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, podobne do tych zawartych w oliwie z oliwek. Są niezwykle łatwe w przechowywaniu i można je mieć zawsze pod ręką.
Komentarze
Napisz komentarz