Borówki w diecie sportowców i nie tylko

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 2492

Borówki mają ogromne znaczenie dla uszkodzeń powstałych na tkankach mięśniowych sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Najnowsze wyniki badań klinicznych dowodzą w jednoznaczny sposób, że borówki amerykańskie jako owoce bardzo bogate w polifenole mają zdolność osłabiania stanów zapalnych mięśni, które są wynikiem uszkodzeń powstałych wskutek wzmożonego wysiłku fizycznego. Co więcej, włączenie borówek do codziennej diety może okazać się niezwykle pomocne w łagodzeniu poziomu markerów stanu zapalnego na tkankach mięśniowych. Prawda jest taka, że sportowcy powinni uwzględniać w swoim codziennym jadłospisie wiele owoców. Jako doskonałe przykłady zdrowych nawyków można tutaj wymienić picie soku wiśniowego, który przyczynia się do przyspieszenia regeneracji mięśni, zmniejszenia poziomu stresu oksydacyjnego, a u biegaczy zmniejsza on powstałe stany zapalne w stawach amatorów jazdy na rowerze oraz biegaczy.

Warto zwrócić swoją uwagę także ja owoce takie jak jagody oraz granaty, które mają równie korzystne znaczenie dla regeneracji mięśniowej. Dziś jednak omówimy sobie szerzej temat borówek w sportowej diecie. Dlaczego warto je uwzględnić w jadłospisie? Jakie substancję zawierają borówki i na co wpływają poszczególne z nich? Na te, a także na wiele innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedzi w prezentowanym przez nad dzisiaj tekście.

Borówki jako źródło polifenoli

Przede wszystkim warto wiedzieć, że czarne borówki to prawdziwa kopalnia polifenoli, które wykazują szczególnie korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Odgrywają one bowiem prawdziwie istotną rolę w leczeniu rozmaitych rodzajów uszkodzeń powstałych na strukturze tkanek mięśniowych oraz łagodzeniu stanów zapalnych mięśni, które pojawiły się na nich w konsekwencji intensywnego treningu. Regularne spożywanie borówek oraz wypijanie przygotowanego z nich soku może mieć poważne znaczenie dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Taki stan rzeczy dalej jest wynikiem możliwości zmniejszanie stanów zapalnych przez składniki odżywcze zawarte w borówkach. Najnowsze badania dowodzą w jasny sposób, że pożycie około pół kilograma owoców borówek w ciągu dobry może stanowić powód dużego zmniejszenia się stanu zapalnego u ludzi, u których został stwierdzony zespół metaboliczny. Borówki są zatem doskonałą propozycją dla osób, dla których treningi i wysiłek fizyczny stanowią rodzaj codzienności. Nie mniej tego, ich składniki odżywcze z pewnością zostaną docenione także przez tych, dla których aktywność fizyczna jest synonimem rekreacji. Sok z borówek ma potężne znaczenie dla zmniejszenia powstałego stanu zapalnego w obrębie mięśni. Poleca się jego picie między innymi osobom, które przygotowują się do startu w półmaratonie lub maratonie biegowym. Jednak jak ze wszystkim, również w tej kwestii warto zachować stosowny umiar i rozsądek oraz kierować się starą maksymą naszych babć "Co za dużo, to nie zdrowo!"

Borówki i jagody w diecie sportowej i nie tylko

Zarówno jagody, jak i borówki amerykańskie są doskonałą propozycją niemal w każdej sytuacji. Można zajadać się nimi w formie surowej, ale nie tylko. Doskonale sprawdzą się bowiem jako zdrowy dodatek do ciast czy deserów, w formie nadzienia do słodkich bułek i pączków czy też flagowego dania polskiego, czyli pierogów. Borówki znajdują naprawdę wiele zastosować w dziedzinie jaką są kulinaria. W końcu stanowią one doskonałą podstawę do przygotowywania z nich soków, kompotów, a nawet....zup! Co więcej, owoce borówek są wysoce odporne na działanie nawet bardzo niskich temperatur, co czyni je doskonałym produktem do umiejscowienia w przestrzeni zamrażarki naszej lodówki. Kiedy borówki zostaną rozmrożone, nie musimy martwić się, że stracą one jakąkolwiek ilość swojego smaku, wyglądu czy też właściwości odżywczych. Z tego względu borówki są owocami, które warto kupować w sezonie i zamrażać, aby móc cieszyć się nimi, gdy nadejdą chłodne jesienne dni oraz zimne zimowe wieczory. Przygotowywanie naporów z suszonych owoców borówek oraz jagód wykazuje działanie uspakajające na ludzki organizm, a także posiada właściwości przeciwbólowe. Jeśli postaramy się o przygotowanie syropu z tytułowych produktów, możemy wówczas liczyć, że wspomogą one proces naszego leczenia, jeśli wystąpią u nas kaszel lub inne, nieprzyjemne infekcje górnych albo dolnych dróg układu oddechowego.

Soki i napary z borówek jako źródło garbników

Garbniki, które znajdują się w sokach oraz naparach przygotowanych z borówek i jagód są odpowiedzialne za tworzenie uszczelnienia dla błony śluzowej ludzkiego żołądka. Oznacza to, że są one odpowiedzialne za możliwie duże neutralizowanie szkodliwych składników w produktach przemiany materii, jak również biorą czynny udział w procesie spowalniania ruchów robaczkowych naszych jelit. Taki stan rzeczy, czyli te owoce doskonałym lekiem podczas trwania biegunek. Sok jagodowy jest uznawany w wielu kulturach za najbardziej skuteczne lekarstwo w podobnych sytuacjach. Taki stan rzeczy jest wynikiem tego, że potrafi on wyeliminować wszelkie toksyny, które wdarły się do naszego organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem naszego układu pokarmowego. Borówki amerykańskie są od zarania dziejów stosowane w profilaktyce wielu chorób, w tym także chorób nowotworowych przez względu na wysoką zawartość antyoksydantów. Co więcej, owoce te mają potężne właściwości przeciwwirusowe oraz bakteriobójcze, co jest kolejnym powodem, dla którego warto włączyć je do swojego codziennego jadłospisu. Wartości odżywcze borówek są nieocenione i sprawiają, że produkt ten powinien na stałe zagościć w kuchni każdego z nas. W końcu zdrowie jest najważniejsze, a spożywanie borówek stanowi jeden z etapu jego pielęgnacji.

Borówki jako doskonałe źródło przeciwutleniaczy

Borówki amerykańskie są jednym z najlepszych źródeł pozyskiwania przeciwutleniaczy z pożywienia. Wygrywają one starcie z kilkudziesięcioma innymi owocami oraz warzywami, co czyni się niekwestionowanym zwycięzcą tego zdrowego pojedynku. Zbliżone działanie do borówek pod tym względem mają także czarne jagody, które dodatkowo obfitują w obecność mirtyliny. Mirtylina jest przeciwutleniaczem, który wywodzi się z grupy zwanej antocyjanami. Ten składnik odżywczy jest między innymi odpowiedzialny za sprawianie, aby naczynia krwionośne człowieka miały szanse stać się nieco bardziej elastycznymi. Co więcej, bierze on także czynny udział w procesie produkcji czerwonych krwinek, wraz z żelazem może stanowić to solidną linię obrony na przykład z postępującą anemią. Kolejną istotną informacją jest, że borówki są prawdziwą skarbnicą antyuletniaczy. Antyutleniacze, które zawarte są w borówkach mają możliwość obniżania poziomu cholesterolu we krwi oraz podniesienia poziomu HDLu. Nie ulega zatem wątpliwości, że borówki zyskują w tym przypadku jeszcze bardziej na atrakcyjności. Antyutleniacze, o których mowa powyżej mają także znaczenia dla wspomagania niektórych pierwiastków mineralnych, które występują w naszym organizmie. Mowa w tym przypadku między innymi o miedzi, manganie, cynku, a także o dość szerokim wachlarzu witamin takich jak witamina A, B, C, PP.

Borówki a wpływ na obniżenie się cholesterolu.

Za możliwość obniżenia cholesterolu w krwi człowieka w borówkach odpowiedzialny jest zawarty w nich błonnik pokarmowy. To właśnie dzięki niemu usuwana jest z przewodu pokarmowego część zbędnego cholesterolu. Razem z cholesterolem następuje eliminacja rozmaitych toksyn oraz kwasów żółciowych. Cały incydent ma miejsce zanim wspomniane powyżej substancję otrzymają szansę przeniknięcia bezpośrednio do układu krwionośnego człowieka. Dodatkowo, warto również wspomnieć o tym, że borówki amerykańskie są doskonałym źródłem pozyskiwania fitoestrogenów, czyli niczego innego jak hormonów roślinnych. Fitoestrogeny mają zdolność nakładania swoistego rodzaju blokady na enzymy, które oddziałują na przyczynienie się do wystąpienia nowotworów hormonozaleznych. Tego rodzaju choroby to między innymi rak piersi, wątroby czy też nowotwór tarczycy. Zatem jedzenie borówek ma silne znaczenie dla zmniejszenia możliwości zachorowania na raka.

Znaczenie kwasu foliowego oraz egalowego w diecie

Dodatkowo, borówki są także źródłem kwasu foliowego oraz kwasu egalowego, które również zmniejszają ryzyko wystąpienia tej choroby. Kwas foliowy jest swoistym rodzajem ochrony organizmu przed zachorowaniem na raka macicy, dlatego też borówki powinny znaleźć się w szczególności w diecie kobiet. Co więcej, kwas foliowy to również bardzo istotny element jadłospisu w trakcie przebywania w ciąży. Jego obecność w organizmie jest pewnego rodzaju gwarantem, że rozwój płodu w łonie matki będzie w pełni prawidłowy. Z kolei kwas egalowy ma możliwość przeciwdziałania rozwojowi nowotworów płuc, krtani oraz rakowi przełyku.

Jak wybrać dobrej jakości borówki amerykańskie?

Wybór dobrych borówek amerykańskich wcale nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Świeże borówki powinny być intensywnie niebieskie oraz pokryte nalotem, który z lekka przypomina swoim wyglądem kredę. Warto także skupić się na tym, że owoce powinny być suche. Wszelka wilgotność, zgnilizna czy pokrycie pleśnią są zupełnie niepożądanym efektem i należy unikać kupna takich owoców. Jeśli decydujemy się na zakup borówek mrożonych to powinnyśmy wiedzieć, że owoce te najlepiej aby były sypkie. Jeśli są one zbite w jedną część to najprawdopodobniej w przeszłości uległy one już rozmrożeniu oraz ponownemu zamrożeniu, co nie sprzyja jakości tego produktu. Rozmrożone borówki mogą być przechowywane w lodówce przez około tydzień. Jeśli nie zamierzamy spożyć borówek od razu, nie powinnyśmy ich wcześniej myć. Umyte borówki szybciej ulegają psuciu się.

Warto także wiedzieć, że borówki amerykańskie należy mrozić, uprzednio układając je na pergaminie, a dopiero następnie włożyć je do swojej zamrażarki. Kiedy owoce zamarzną, wówczas mogą one zostać przełożone do plastikowego pojemnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu, borówki mogą być przechowywane przez cały rok w lodówce bez obaw o ich zepsucie. Borówki to niezwykle zdrowe owoce, które warto włączyć do swojego jadłospisu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu