Co się dzieje, gdy wykonujesz te same ćwiczenia każdego dnia?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 7058

Regularne treningi i podnoszenie sobie poprzeczki jest kluczem do sukcesu, który pozwala zwiększać siłę, masę mięśniową i szybkość. Ćwiczenia są doskonałe dla naszego zdrowia, niestety istnieje cieniutka granica pomiędzy oddaniem się treningowi, a rozpoczęciem działań autodestrukcyjnych, co nazwać można w skrócie przetrenowaniem.

Czasami mała przerwa, dzień lub dwa wolnego, dadzą więcej dobrego niż codzienny wycisk i intensywne Ćwiczenia! Specyfika przetrenowania jest dosyć skomplikowana i polega albo na tym, że powtarzamy nazbyt często ten sam, obciążający te same punkty schemat ćwiczenia lub też, trenujemy stele te same grupy mięśni.

Poznaj swoje ciało

Nie ma nic złego w oczekiwaniu lepszych efektów. Każdy aktywny sportowiec czy amator, wyznaczając sobie cele, sprawia, że jego działania mają dobry kierunek. Każdy z nich jednak wie, że jednym sposobem na sukces, jest ciężka praca. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy cel przysłania drogę.

Nie sztuką jest doprowadzić mięśnie na skraj wytrzymałości. Po ciężkiej pracy, organizm potrzebuje regeneracji, aby zapewnić naprawę i zdrowy wzrost mięśniom. Ważna staje się dieta bogata w aminokwasy. Optymalne ilości białka w diecie pozwalają organizmowi naprawić uszkodzone nadmiernym wysiłkiem włókna mięśniowe, przez co stają się one grubsze i mocniejsze, a to z kolei wzmacnia ich siłę i wielkość.

Atakując przez cały czas wycieńczającymi ćwiczeniami te same grupy mięśniowe np. robiąc za często samą górę, sprawiamy, że włókna mięśniowe nie znajdują czasu na naprawę, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijać i wzmacniać. Bez odpoczynku i regeneracji nie ma formy! Czas na prawidłową naprawę na poziomie komórkowym jest zatem konieczny, i nie należy o tym zapominać.

Wykonywanie codziennie, tych samych wyczerpujących ćwiczeń, staje się bezcelowe i często czas poświęcony na tego rodzaju trening jest zmarnowany. Za każdym podciągnięciem czy użyciem siły, tworzą się mikro urazy tkanki samego mięśnia, a ciało nie jest w stanie nadążyć z naprawami, przez co i wyniki treningów nie są zadowalające.

Przed każdorazowym treningiem warto pomyśleć, które partie ciała najintensywniej pracowały poprzednio i dać im odrobinę luzu.

Uważaj na kontuzje i urazy

Powtarzanie tych samych, obciążających rodzajów Ćwiczenia każdego dnia otwiera szeroką drogę ku kontuzjom. To właśnie przetrenowanie jest jedną z głównych przyczyn urazów w sporcie. Zbyt krótki czas regeneracji zaburza naturalne procesy regeneracyjne, a zlokalizowany w najbardziej eksploatowanych mięśniach stres przyczynia się do podatności na urazy.

100 powtórzeń każdego dnia sprawia, ze włókna mięśniowe nie odzyskują dobrej formy przez długi czas, a wręcz przeciwnie, stają się wrażliwsze i delikatniejsze, a co za tym idzie są podatne na kolejne uszkodzenia. Zasadniczo, zamiast przybierać na sile, tracą ją…

Postaw na inteligentne rozwiązania

Nie jest łatwo zwrócić uwagę maniakowi siłowni, w końcu poświęcenie i intensywność treningu to cechy wielkich sportowców. Trzeba jednak poza tymi cechami, być także mądrym, pozwalając mięśniom na zrównoważony i zdrowy rozwój. Przemienny trening, odpowiednie dawkowanie wysiłku na poszczególne partie mięśniowe, czy wplatanie pomiędzy ćwieczenia wystarczającej ilości czasu na regenerację i odpoczynek, to podstawy bez których nie osiągniesz celu.

Lekceważenie powyższych podstaw czyni mięśnie słabymi, następuje spadek wydajności i ogólne zmęczenie materiału, co wykazały liczne badania przeprowadzone na ten temat.

Ciężka praca nad sobą jest wspaniała i rozwijająca, niemniej tylko inteligentne planowanie treningów i każdego ćwiczenia sprawi, że będziesz zdrowszy, silniejszych, zbudujesz więcej mięśni i nie stracisz czasu. Jeżeli przykładowo zależy Ci na pięknych mięśniach ramion – trenuj je co drugi dzień, nie codziennie! Efekty będą doskonałe.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu