Co to jest ashwagandha i jak działa?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 3142

Ashwagandha zwana również indyjskim żeń-szeniem i witanią ospałą to roślina, której właściwości lecznicze są wykorzystywane w medycynie ajurwerdyskiej od setek lat. W leczeniu zastosowanie znalazły przede wszystkim jej owoce i korzenie.

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha to roślina stosowana jako środek na artretyzm, gruźlicę, astmę, bielactwo, fibromialgię, zaburzenia snu, zapalenie oskrzeli, czkawkę i wiele innych chorób. Rzeczywiście naukowcy udowodnili naukowo, że indyjski żeń-szeń może być pomocny podczas leczenia wielu chorób. Wszystko to dzięki jego niezwykłemu składowi. W skład ashwagandhy wchodzą m.in. witanolidy, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe oraz glikowitanolidy o działaniu adaptogennym.

Wpływ na prace mózgu

W tradycyjnej medycynie ajurwerdyjskiej ashwagandha stosowana jest jako tonik, który wzmacnia siły witalne i poprawia pracę umysłu. Podobnie jak żeń-szeń poprawia kondycję fiyczną i psychiczną, powodują poprawienie koncentracji. Poza tym wspomaga pamięć i pomaga walczyć z osłabieniem organizmu. Docenić należy również należy jego właściwości przeciwstresowe i pobudzające. Dlatego też witania ospała polecana jest sportowcom.

Z wielu badań wynika, że ashwagandhę można stosować podczas leczenia depresji. Jej użycie może też przynieść pozytywne efekty w przypadku innych chorób psychicznych. Zdaniem indyjskich naukowców ashwagandha poprawia stan zdrowia chorych na schizofrenię. Poprawiać ma też funkcjonowanie pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową. Oprócz tego stosowana jest w przypadku nerwicy i stanów lękowych. Niektórzy eksperci są zdania, że indyjski żeń-szeń może wywierać również pozytywny wpływ na osoby cierpiąca z powodu choroby Alzheimera.

Ashwagandha a choroby nowotworowe

Wstępne badania potwierdziły, że witanolidy znajdujące się w liściach witanii ospałej powodują zahamowanie wzrostu wielu nowotworów - piersi, płuc, jelita grubego czy trzustki. Jednocześnie nie wywierają niekorzystnego wpływu na komórki zdrowe. Co więcej okazuje się, że zawarte w tej roślinie substancje mogą zapobiegać neutropenii (byt niski poziom białych krwinek we krwi),która wywołana jest prze chemioterapię.  Ashwagandha skutecznie łagodzi zmęczenie i poprawia jakość życia chorych na nowotwory.

 

Indyjski źeń-szeń i jego wpływ na stawy oraz wątrobę

Ashwagandha  może również skutecznie chronić wątrobę przed uszkodzeniami ze strony związków toksycznych. Dlatego też zaleca się spożywać indyjski żeń-szeń w przypadku nadmiernego narażenia organizmu na metale ciężkie.  Z przeprowadzonych badań wynika, że działanie witanii ospałej jest podobne do aktywności sylimaryny, a więc substancji chroniącej komórki wątroby przed działaniem związków toksycznych. Ponadto substancje czynne zawarte w korzeniach ashwagandhy chronią również przed wrzodami żołądka wywołanymi stresem.

Najnowsze badania pokazują, że witania działa neuroprotekcyjnie oraz przeciwzapalnie, a więc może chronić przed uszkodzeniem chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

KUP TERAZ NAJLEPSZĄ ASHWAGANDHE NA RYNKU

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu