Cynamon w codziennej diecie

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1059

Cynamon to jeden z produktów zwanych comfort food, czyli żywności, która sprzyja dobremu samopoczuciu. Zapach cynamonu jest dla nas przyjazny, kojarzymy go z jesienią, zbliżającymi się świętami czy ulubioną szarlotką mamy.

Cynamon, już w porcji wielkości łyżeczki ma tyle przeciwutleniaczy, co pół szklanki jagód, a przy tym ma właściwości przeciwbakteryjne, które są w stanie zwalczyć szczepy E.coli czy drożdży. Ponadto ta nie słodka, ale zaliczana do takowych przyprawa, podobnie jak imbir czy gałka muszkatołowa pomaga zwiększać uczucie sytości. Dodana do porannej kawy pomaga przyspieszyć metabolizm.

Wszystkie te zalety robią wrażanie, ale to nie wszystko! Oto pięć potencjalnych korzyści zdrowotnych, jakie daje ta cudowna przyprawa:

Zdrowie dla serca

Jak wykazały badania, dieta bogata w cynamon i kurkumę, pomaga ograniczać przykre skutki związane z posiłkami bogatymi w tłuszcze. Po tłustym posiłku, poziom trójglicerydów we krwi wzrasta, co zwiększa ryzyko chorób serca. Jak wynika z przeprowadzonych testów, osoby spożywające tłuste posiłki z dodatkiem cynamonu, miały zmniejszony poziom trójglicerydów nawet o 30% w porównaniu do tych, które go nie zastosowały.

Regulacja poziomu cukru we krwi

Zawarte w cynamonie przeciwutleniacze, to wspaniały sposób na zmniejszenie czynników ryzyka związanych z cukrzycą i chorobami serca. W badaniu przeprowadzonym na grupie otyłych ochotników ze stanem przedcukrzycowym, ci z nich, którzy stosowali dodatek cynamonu do posiłków dwa razy dziennie, wykazało wyraźną poprawę ich stanu zdrowia i zmniejszyło poziom cukru we krwi, w przeciwieństwie do grupy, która stosowała placebo.

Ochrona przeciwcukrzycowa

Cynamon wykazuje właściwości wspomagające spowolnienie opróżniania żołądka, co zapobiega gwałtownym wzrostom poziomu cukru we krwi po posiłkach, a także poprawia trawienie i wrażliwość na insulinę. Naukowcy z Uniwersytety Georgia, wykazali, że cynamon może pomagać w zapobieganiu uszkodzeniom tkanek i stanom zapalnym powodowanym przez wysoki poziom cukru we krwi. Podwyższony poziom cukru we krwi z kolei, osłabia układ immunologiczny, co powoduje liczne stany zapalne i uszkodzenia tkanki związane z wiekiem i cukrzycą. Odkryto bardzo silny związek pomiędzy aktywnością antyoksydantów zawartych w cynamonie i jemu podobnych przyprawach, a ich zdolnościami w zapobieganiu chorobom serca czy związanym z wiekiem twardnieniem tętnic.

Wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu

Jak wyraźnie pokazują badania, już sam zapach cynamonu zwiększa nasze możliwości poznawcze, a spożywany regularnie poprawia funkcjonowanie mózgu. Osoby, które wzięły udział w ciekawym teście, miały za zadanie wykonać zadania komputerowe żując gumę o neutralnym smaku, cynamonową, miętową lub jaśminową. Te z nich, które żuły gumę cynamonową, miały przyspieszoną reakcję wzrokowo-ruchową i bardziej poprawną ocenę czy koncentrację uwagi. Ta aromatyczna przyprawa, może również pomagać w leczeniu mózgu. Ekstrakt cynamonu może zapobiegać pęcznieniu komórek mózgowych, które obserwowane są w szczególności po urazach mózgu czy udarach.

Ochrona przed Parkinsonem

Jak wykazały badania przeprowadzone na zwierzętach, spożycie mielonego cynamonu, który metabolizowany jest do substancji zwanej benzoesanem sodu, bardzo korzystnie oddziałuje na nasz mózg. U myszy z chorobą Parkinsona, zauważono pozytywne efekty w postaci ochrony neuronów, znormalizowanie poziomów neuroprzekaźników i znaczną poprawę funkcji motorycznych.

Jak stosować cynamon, aby jego cudowne właściwości działały na naszą korzyść?

Cynamon to niezwykle wszechstronna przyprawa, dlatego idealnie można ją wykorzystać zarówno w daniach na słodko jak i na ostro. Jest doskonała do posiłków, przekąsek, napojów czy deserów. Oto kilka wyjątkowo apetycznych propozycji na cynamon w codziennej diecie:

  • dodawaj cynamon do kawy lub łącz go razem z mielonymi ziarnami w ekspresie, dla zyskania idealnego połączenia jeszcze przed parzeniem;
  • szczypta lub dwie cynamonu, cudownie urozmaici smak owsianki, czy też innych pełnoziarnistych posiłków;
  • dodaj cynamon do jogurtu, schłodzonej kaszy kwinoa, świeżych owoców, orzechów czy nasion, a zyskasz super zdrową i przepyszną, lekką przekąskę;
  • zamrożone z cynamonem kostki lodu, będą rewelacyjnym dodatkiem do wody lub koktajli;
  • owoce na grilla posypane szczyptą cynamonu zrobią niewątpliwą furorę;
  • połącz cynamon z masłem migdałowym lub orzechowym i stosuj jako dip do owoców jak jabłka, gruszki lub warzyw jak marchewka czy seler naciowy;
  • szczypta cynamonu połączona z soczewicą lub zupą z czarnych fasolek czy innego wegetariańskiego dania, będzie cudownym urozmaiceniem smaku i aromatu posiłku;
  • cynamon sprawdzi się jako przyprawa do kalafiora, słodkich ziemniaków, spaghetti czy innych dań, które zyskają rozgrzewającej mocy i cudownego aromatu;
  • jeżeli kochasz popcorn wypróbuj połączenie go z cynamonem – jest naprawdę rewelacyjne;
  • cynamon w połączeniu z gorzką roztopioną czekoladą, będzie cudownym dodatkiem do orzechów lub świeżych owoców – idealny deser dla łasuchów.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu