Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Nadejście na świat dziecka to wielkie wyzwanie i trud, jaki podejmuje kobieta, która zdecydowała się na posiadanie potomka. Niestety nadal krąży wiele mitów, które dotyczyłyby aktywności w trakcie ciąży. Wielu lekarzy uważa, że wysiłek fizyczny jest wręcz wskazany, zwłaszcza jeżeli przed zajściem w ciąże dana kobieta praktykowała aktywny tryb życia. Inni lekarze uważają, że ciąża to przede wszystkim czas odpoczynku i zbierania sił przed nadchodzącym okresem połogu i macierzyństwa. Co więc jest prawdą?
Sport w ciąży
Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna! Ciąża nie jest chorobą. Dziecku nie zaszkodzi wysiłek fizyczny. Wręcz przeciwnie, może sprawić, że dziecko będzie po przyjściu na świat zdrowsze i chętne do podejmowania działań. Niektórzy lekarze uważają, że niebezpieczna jest jazda na rowerze oraz pływanie i oczywiście jest to prawdą. Warto praktykować aktywność bezpieczną, czyli taką, która nie wywołuje ucisku na brzuch i nie zrobi dziecku krzywdy w niespodziewanym momencie. Jazda na rowerze mogłaby zakończyć się upadkiem.
Jakie sporty warto w ciąży podejmować?
Odpowiednie ćwiczenia fizyczne przygotują nas dobrze do porodu naturalnego. Oczywiście również kobiety, które będą miały cięcie cesarskie, mogą poprawić swój stan. Brzuch po porodzie znacznie szybciej się wchłonie, a kobieta będzie czuła się bardziej pewna siebie. Poród fizjologiczny nie jest mile pamiętany przez większość kobiet. Zazwyczaj jednak jest to spowodowane niską aktywnością fizyczną i problemami związanymi z parciem. Najlepszą aktywnością kobiety ciężarnej jest spacer na świeżym powietrzu, joga oraz slow jogging, czyli wolny trucht. To pobudzi nasz układ nerwowy i sprawi, że poczujemy się o niebo lepiej. Warto o tym pamiętać. Odpowiednie natlenienie organizmu przełoży się również na samopoczucie maluszka w brzuchu. Wiele kobiet, na przykład w szkołach rodzenia wykonuje również proste i bezpieczne ćwiczenia z piłką, jednak ważna jest koordynacja wzrokowo ruchowa i dobre poczucie równowagi, aby nie upaść na brzuch. Jeżeli przed ciążą nie byłaś zbyt aktywna, wówczas nie dawaj sobie zbyt dużego wycisku. Warto zacząć od spacerów i zwiększać ich szybkość z upływem czasu. Z pewnością na początku będziesz łapała zadyszkę i kolkę, jednak to normalna odpowiedź organizmu. Ćwiczenia z pewnością poprawią jakość Twojego snu, który około 3. trymestru znacznie się zmniejszy. Pojawią się bezsenne noce, obawy, przemyślenia, a Ty będziesz zła i niewysapana. Skutki niewyspania mogą być trudne.
Komentarze
Napisz komentarz