Czy trening cardio wpływa niekorzystnie na przyrost mięśni?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1924

Trening cardio jest bez wątpienia idealnym rozwiązaniem wspomagającym układ krążenia i wytrzymałość, z kolei siłowy wpływa na przyrost mięśni i zwiększanie siły. Kwestią jest jednak to co tak naprawdę rozumiemy przez „siłę” gdyż może to oznaczać posiadanie rozbudowanej masy mięśniowej pozwalającej podnosić duże ciężary i efektownie wyglądać bez koszulki, bądź siły która pozwala przekroczyć linię mety maratonu.

Trening siłowy działa przede wszystkim na rozrost naszych mięśni. Szybko skurcz włókien mięśni, przy dużej intensywności, ale ćwiczeniach krótkotrwałych sprawia, iż włókna mięśniowe stają się silniejsze, większe i rośnie ich liczba co daje nam pięknie wyrzeźbioną sylwetkę. Wytrzymałość z kolei trenujemy poprzez wolno skurcze włókien mięśni, które zapewnia spokojny, mniej intensywny i długotrwały trening cardio jak jazda na rowerze, pływanie czy jogging. Ten typ treningu nie doda masy mięśniowej, ale poprawi kondycję i ogólną wytrzymałość.

Jeżeli zatem zależy Ci jedynie na pokaźnych mięśniach skupiaj się na treningu siłowym, dodając jedynie raz na jakiś czas elementy cardio dla zdrowia. Pokaźna tkanka mięśniowa nie sprzyja jednak osiąganiu kolejnych zamierzonych celów wytrzymałościowych, dlatego trening cardio połączony z elementami siłowego jest idealny dla tych, którzy pragną poprawiać swoją kondycję.

Bieganie i jemu podobne aktywności może wpływać na ubytek tkanki mięśniowej. Może zakłócać szybko skurcze włókien poprzez tzw. efekt zakłócenia. Nasze ciało podczas treningu wysyła zarówno anaboliczne (budowy mięśni) jak i kataboliczne (spalanie) sygnały, a ćwiczenia aerobowe zmierzają bardziej ku tym drugim. Jak wykazały badania przeprowadzone w 2012 roku w Research Institute for Olympic Sports moc mięśni jest znacznie niższa u osób, które wykonują zarówno ćwiczenia siłowe jak i cardio, a nie jedynie ćwiczenia wytrzymałościowe. Nie oznacza to jednak iż budując jedynie tkankę mięśniową należy zrezygnować z bieżni! Trening cardio jest bardzo dobry dla naszego ciała, poprawia wydolność organizmu, zdrowie serca i spala kalorie. Jeżeli zatem nie jesteś kulturystą i zależy Ci na wysportowanej, lekko umięśnionej sylwetce – postaw na treningi łączące ćwiczenia cardio i siłowe

Ważne jest aby trening siłowy i cardio wykonywać osobo, najlepiej w innych dniach, lub przynajmniej w rozdziale – jeden rano, drugi wieczorem. Takie rozwiązanie pozwala dać swego rodzaju bufor zabezpieczający przed zakłóceniami anaboliczno-katabolicznymi. Ten sposób ułatwi rzeźbienie sylwetki i zapewni siłę do pokonywania kolejnych biegów wytrzymałościowych.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu