Grzyby jadamy głównie sezonowo, ze względu na ich niepodważalne walory smakowe. Duże grono osób ubóstwia połączenie kurek ze śmietaną. Chociaż na sam wydźwięk tych słów czujemy głód, nie jest to korzystna mieszanka z perspektywy naszej diety. Okazuje się jednak, że ludzie wiedzą nadal niewiele na temat grzybów. Czy warto włączyć je do codziennych posiłków?
Grzyby sezonowe i usystematyzowane
Popularną rozrywką w naszym kraju są sezonowe spacery po lesie oraz zbieranie grzybów. Do tej grupy należy zaliczyć: borowiki, kurki, podgrzybki oraz maślaki. Co istotne, są dostępne okresowo albo w postaci przetworzonej. Ciężko zatem opierać na nich naszą codzienną dietę.
Główne gatunki grzybów uprawianych w kontrolowanych warunkach pochodzą z Azji (m.in. mung, shiitaake). Najbardziej rozpowszechnione polskie grzyby uprawne to z kolei pieczarki. Naukowcy dowiedli, że włączenie ich do diety wpływa na ogólną kondycję organizmu.
Jakich składników dostarczą nam grzyby?
Dobra informacja jest taka, że grzyby są niskokaloryczne. Składają się w głównej mierze z wody, co skutecznie wpływa na ich stosunek sytości do kaloryczności. Pamiętajmy jednak, że grzyby suszone nie wypadają w zestawieniu tak korzystnie. Dla przykładu, w 100 gramach grzybów ,,po zebraniu" znajdziemy zaledwie 35 kcal, ale po ich wysuszeniu wartość ta wzrośnie do około 230 kcal.
Każdy grzyb jest źródłem białka. Wśród mikroelementów wyróżnia się potas, fosfor oraz magnez. Konkretna zawartość procentowa zależy od spożywanego gatunku, podobnie jak ogólna przyswajalność białka.
Kolejnym ciekawym faktem jest zawartość błonnika. Jedzenie grzybów wspomaga walkę z otyłością, chroni przed cukrzycą typu drugiego oraz skutecznie syci organizm. Problemem, o którym warto wspomnieć jest ciężkostrawność potraw opartych na grzybach. Często łączymy je także z niezdrowymi dodatkami (jak na przykład wcześniej wspomniana śmietana).
Dieta oraz grzyby
Dania z grzybami mogą skutecznie zastąpić w naszym repertuarze mięso. Mowa tutaj o najbardziej nam znanych pieczarkach, które są szczególnie cenione wśród dietetyków.
Musimy wiedzieć, że grzyby zawierają małą ilość tłuszczu, a w przypadku pieczarek, także łatwo przyswajalne białko. Są źródłem węglowodanów, witamin (z grupy A, B, D i E) oraz potasu, miedzi czy też selenu.
Oprócz działania dietetycznego, wspomagają naturalną odporność organizmu (warto jeść je w sezonie grypowym). Obniżają ciśnienie, a także stabilizują poziom cholesterolu we krwi.
Podsumowanie
Spożywanie grzybów może skutecznie uzupełnić naszą dietę. Musimy pamiętać o tym, że są ciężkostrawne, dlatego też nie powinno się ich łączyć z produktami mięsnymi (lepiej zastosować lekkie warzywa). Grzybów nie powinny jeść osoby starsze, dzieci, a także cierpiący na choroby układu pokarmowego.
Najlepiej przyswajalne białko posiadają pieczarki oraz prawdziwki. Każdy grzyb jest źródłem błonnika, a także szeregu składników odżywczych (m.in. żelazo, selen, potas, miedź, wapń). Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, musimy wybierać odpowiednie połączenia z dodatkami. Same grzyby nie są wysokokaloryczne, ale sposób ich przyrządzenia wpływa na ogólny bilans dietetyczny potrawy.
Komentarze
Napisz komentarz