
Zdrowy tryb życia wpisuje się w obecną kulturę. W mediach społecznościowych każdego dnia możemy zauważyć ludzi dbających o formę i spożywanie starannie skomponowanych posiłków. Dieta oraz dobrze dopasowanie ćwiczenia mają gigantyczny wpływ na samopoczucie, oraz samoocenę człowieka. Pobudzanie układu krążenia przyczynia się do wydzielania serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Aktywniejsza jest również szyszynka odpowiadająca za zapamiętywanie. Niestety w niektórych przypadkach osoby uprawiające sport nie wiedzą, jakie ćwiczenia będą dla nich najlepsze. Jak dobrać formy aktywności fizycznej i ćwiczeń do swoich potrzeb? Czym grozi źle zbilansowany trening ?
Czym charakteryzuje się zbilansowany trening?
Chęć pięknego ciała bardzo często sprawia, że ćwiczymy dużo częściej i dużo intensywniej, niż musimy. Przetrenowanie prowadzi do bólu stawów raz do powstawania groźnych kontuzji. Tak więc, zamiast zrobić dla siebie coś dobrego, niszczymy nasze ciało zbyt dużą intensywnością wykonywanych manewrów. Zbilansowany trening dopasowany jest do wagi, ilości tkanki tłuszczowej, wieku, płci oraz diety każdego człowieka. W dobraniu najlepszej serii ćwiczeń oraz intensywności pomoże trener personalny.
Czym grozi źle zbilansowany trening ?
Przetrenowanie
To bardzo poważna sprawa. Syndrom przetrenowania może dotknąć nie tylko osoby uprawiające sport amatorsko, ale również osoby uprawiające sport zawodowo. Głównym powodem tego problemu jest istotne zaburzenie równowagi pomiędzy odpoczynkiem a ćwiczeniami. Ważne jest wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu na regenerację oraz odpoczynek. Bardzo przydatne w tym przypadku mogą okazać się odżywki zawierające BCAA. Stosowane na noc z pewnością zahamują niepożądane procesy kataboliczne i przyspieszą regenerację potreningową, dlatego powrót na siłownię będzie szybszy. Warto jednak pamiętać, że przetrenowanie odbija się bardzo negatywnie również na nastroju oraz apetycie, który drastycznie maleje.
Kontuzje
Kontuzje to kolejne przekleństwo sportowców. Uniemożliwiają one odbywanie treningu i powodują ogromny ból. Mogą zdarzyć się amatorom oraz sportowcom, a ich leczenie trwa niezwykle długo. W zapobieganiu kontuzji z pewnością pomoże odżywka zawierająca kolagen oraz wapń. W ten sposób stawy, więzadła i mięśnie będą zabezpieczone, a kontuzje nie będą pojawiały się tak często.
Brak efektów ćwiczeń
Objawem niezbilansowanego treningu jest również brak efektów. Tkanka mięśniowa się nie rozbudowuje, samopoczucie maleje, frustracja narasta, a tak naprawdę głównym winnym w tym przypadku jest źle dobrany trening. Oczywiście może być on zbyt intensywny lub zbyt lekki. W pierwszym przypadku powstaje syndrom przetrenowania, natomiast w drugim przypadku osoba wykonująca ćwiczenia nie czuje podczas ćwiczeń napięcia mięśni, ani zmęczenia. Warto więc poprosić o pomoc specjalistę.
Jak odpowiednio zbilansować trening?
Dopasowana dieta
Dieta to podstawa niezależnie czy chcemy zrzucić, czy przybrać kilka kilogramów. Zbilansowanie ilości spożywania białka i węglowodanów to kluczowa sprawa w przypadku rozwoju tkanki mięśniowej oraz w uzyskiwaniu nowego, piękniejszego ciała. O pomoc należy poprosić dietetyka, który dopasuje ilość spożywanych pokarmów do wieku, płci oraz celu, jaki zamierzamy osiągnąć.
Dostosowanie ilości i intensywności treningów
Rodzaj i ilość wykonywanych powtórzeń musi być również dostosowana do płci, wieku oraz celu. Trener personalny pomoże opracować nam indywidualny plan treningowy, w którym każde ćwiczenie i jego częstotliwość będzie ściśle określone. W zależności od tego, jakie partie ciała chcemy wyrzeźbić, poszczególne ćwiczenia będą skupiały się właśnie na tych miejscach. Ważne, aby na początku ćwiczenia obserwowała osoba, która pokaże nam, jak poprawnie posługiwać się urządzeniami oraz jak nie zrobić sobie krzywdy. W późniejszym etapie nie będzie to już potrzebne, gdyż lepsze poznanie swojego ciała umożliwi samodzielne dobieranie ćwiczeń oraz zwiększanie ich częstotliwości. Ważna jest cierpliwość, umiejętność słuchania bardziej doświadczonych osób, oraz wytrwałość w dążeniu do celu.
Komentarze
Napisz komentarz