Czym jest agar-agar i jak go używać?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 14954

Agar-agar to środek żelujący, który otrzymywany jest z krasnorostów. Są one rodzajem wodorostów morskich. Pozyskiwana z nich substancja jest w pełni naturalna. Agar-agar charakteryzuje się także tym, że jest on pozbawiony woni oraz smaku. Ten surowiec stanowi świetną propozycję na osób przebywających na diecie roślinnej. W niczym nie jest on gorszy od żelatyny pochodzenia zwierzęcego. Niektórzy skłaniają się wręcz do opinii, jakoby żelatyna roślinna, czyli agar-agar, była o wiele zdrowsza od tej tradycyjnej. Taka sytuacja jest wynikiem fakt, że żelatyna zwierzęta to produkt powstały z kości, ścięgien, niskiej jakości resztek poubojowych oraz chrząstek. Co więcej, żelatyna wieprzowa jest o wiele bardziej kaloryczna od swojego „morskiego” zamiennika.

Agar-agar po raz pierwszy zadebiutowało na ziemiach Dalekiego Wschodu. Japończycy wyodrębnili wówczas tę substancję z krasnorostów, a następnie wykorzystali ją w praktycznym użyciu. Na terenie Starego Kontynentu agar-agar zyskał popularność stosunkowo niedawno, bo dopiero w obecnym stuleciu. Wówczas znalazł on zastosowanie jako podkłady do pożywek bakteriologicznych. Szybko jednak zauważono, że agar-agar ma znacznie szersze spektrum swojego użycia. Włączono go więc zarówno jako składnik niektórych produktów w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz laboratoryjnym. Walory tej substancji szybko przenikły również do produktów spożywczych, ze szczególnym uwzględnieniem jej wykorzystania w przemyśle piekarniczym, cukierniczym, a także jako składowa piwa oraz wina. 

Tajemniczy agar-agar, czyli w jaki sposób go używać?

Agar-agar w przemyśle spożywczym robi zawrotną karierę. Jest bardzo doceniany prze osoby, które przebywają na diecie roślinnej, zarówno wegetariańskiej, jak i wegańskiej. Substancja ta może być używana jako zagęszczacz żelujący i stabilizujący poszczególne potrawy. Wystarczy rozpuścić go w ciepłej wodzie, w bulionach z warzyw lub użyć jako zalewy do owoców, a następnie zaczekać cierpliwie do jego stężenia. Agar-agar zwykle służy do tworzenia wymyślnych deserów pozbawionych produktów odzwierzęcych. Sprawdza się on przy robieniu galaretek, dżemów i marmolad domowej roboty, słodkich kremów do ciast, jako składnik budyniów, sorbetów i lodów tradycyjnych, żelek, lizaków oraz cukierków, a także ogromnej ilości innych potraw. Agar-agar doskonale wiąże się z mlekiem, w tym także mlekiem roślinnych. Z powodzeniem można zatem tworzyć w ten sposób wegańskie jogurty, maślanki czy też kefiry. To jednak nie koniec znakomitości tytułowej substancji. Jeśli agar-agar zostanie użyty w małej ilości, czyli z umiarem, wówczas może on być stosowany w roli zagęszczacza napojów oraz soków. Jeśli z kolei substancja ta zostanie użyta w nieco większym wymiarze, wtedy może spokojnie zastąpić tradycyjną, wieprzową żelatynę, na przykład podczas przygotowywania galaret z mięsa lub ryb, a także wegetariańskich galaretek na bazie bulionu warzywnego. 

Agar-agar, czyli żelatyna pochodzenia roślinnego

Innymi słowy, można przyznać, że agar-agar doskonale sprawdzi się we wszystkich przepisach, w których można zastąpić nim tradycyjną żelatynę. Substancja ta jest niezwykle higroskopijna. Oznacza to, że wiązanie ze sobą wody przychodzi jej bez większego trudu czy nawet wysiłku. Co więcej, warto wiedzieć także, że agar-agar ma kilka razy silniejsze właściwości żelujące od żelatyny wieprzowej. Tytułowy składnik odżywczy zawiera także kilka istotnych wartości mineralnych. Co prawda są to są to składniki mineralne, które nie występują w specjalnie zawrotnej ilości, jednak pomimo to warto przytoczyć je, aby w taki sposób móc w wyraźny sposób zaznaczyć ich obecność. Zatem, agar-agar oprócz swoich właściwości żelujących, jest także źródłem substancji mineralnych takich jak: jod, potas, mangan, magnez, wapń, żelazo, cynk, a także stanowi źródło pozyskiwania błonnika pokarmowego, który ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka i reguluje jego pracę. Słowem, agar-agar powinien na stałe zagościć w przestrzeni kuchennej każdego Polaka. Jest to produkt, który bez obaw o pomyłkę można nazwać doskonałym.

Agar-agar, jak go używać? Sposób na przygotowanie substancji do spożycia.

Agar-agar można przygotować na kilka różnych sposobów. Najczęstszą formą, w jakiej występuje ta substancja jest forma proszku. Wspomniany proszek powinno się rozpuścić w ciepłej wodzie, jednak należy pamiętać, że ma być ona letnia, a nie wrząca. Po wymieszaniu substancji z ciepłą cieczą, jeśli nie ma już żadnych grudek, dopiero wówczas można zagotować powstałą mieszaninę. Kolejnym krokiem jest ostudzenie naszego żelowego wywaru. W trakcie schładzania, powstały wodny roztwór zaczyna przeobrażać się w żel. Po upływie od dwudziestu do trzydziestu minut możemy zauważyć jak nasza mieszanina zaczyna zmieniać się we włóknistą substancję, a po upływie od dwóch do trzech godzin zamienia się w stałą galaretowatą strukturę. Kolejną z licznych zalet stosowania agar-agar w swojej kuchni jest fakt, że substancja ta, w przeciwieństwie do tradycyjnej żelatyny pochodzenia zwierzęcego, wcale nie musi być schładzana w przestrzeni lodówkowej. Agar-agar bez problemu tężeje w temperaturze pokojowej , a więc nie ma potrzeby zaśmiecania sobie lodówki kolejnym garnkiem, miską czy innym naczyniem. Co więcej, substancja ta może wielokrotnie ulegać podgrzewaniu oraz schładzaniu, a za każdym razem efekt tężenia agar-agar będzie taki sam. Ma to ogromne znaczenie wówczas, gdy omyłkowo przesadzimy z ilością dodanego agar-agar i w konsekwencji otrzymamy zbyt twardy żel. Wtedy mamy możliwość ponownego rozpuszczenia go, dodania większej ilości wody i ponownego odstawienia do ostygnięcia, aby otrzymać zespoloną formę. Jednym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że jego nieuchronną konsekwencją jest częściowa utrata poszczególnych składników odżywczych zawartych w produkcie oraz jego barwy po przetworzeniu, czyli koloru, którego nabrał w wyniku obecności w nim warzyw czy owoców. Ma to bezpośredni związek z wielokrotnym doprowadzaniem substancji do temperatury stu stopni Celsjusza, czyli temperatury, w której zaczyna ona wrzeć. Agar-agar to w pełni bezpieczny dodatek do żywności, którego stosowanie przy przywodzi na myśl absolutnie żadnych przeciwwskazań. Jest on obecny w ogromnej liczbie produktów żywnościowych, które możemy znaleźć na dzisiejszym rynku. Gównie są to lody, jogurty oraz wiele innych produktów mlecznych. Jeśli chcemy zlokalizować jego obecność w danym produkcie, powinniśmy w jego składzie poszukiwać oznaczenia E-406. 

Agar-agar a wpływ na zdrowie człowieka

Na początek warto byłoby pochylić się nieco nad samymi właściwościami agar-agar. W pewnym sensie pozwoli nam to na dokładne zweryfikowanie tego, czy w istocie substancja ta ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka i czy naprawdę warto włączyć ją do codziennej diety. Agar-agar to naturalny środek żelujący, którego cechy charakterystyczne to między innymi fakt bycia pozbawionym walorów zapachowych i smakowych, bycie przezroczystym, wysoka zawartość błonnika pokarmowego, stosunkowo niska wartość kaloryczna, wysoka wydajność produktu, brak konieczności schładzania w lodówce mieszaniny, w której został wykorzystany. Agar-agar znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Robi on zawrotną karierę jako składnik zagęszczający dla dżemów, konfitur, galaretek, słodkich kremów i pianek cukierniczych, żelek, ptasiego mleczka, a także sosów, w tym sosów i zup instant. Co więcej, agar-agar jest produktem, który wykorzystywany jest również w przemyśle farmaceutycznym . Służy on tam jako środek o działaniu przeczyszczającym oraz skuteczny suplement diety w walce o zgrabną sylwetkę. Agar-agar to produkt, który stanowi jeden z głównych składników leków oraz preparatów wspomagających odchudzanie. Tytułowa substancja znajduje także użycie w wielu środkach służących pielęgnowaniu ciała, czyli wysokiej jakości kosmetykach. Czy agar-agar jest zdrowy dla organizmu człowieka? Odpowiedź jest prosta i oczywista. Oczywiście, że tak! Agar-agar jest jednym z najbardziej docenianych produktów prozdrowotnych, jakie istnieją i są dostępne w dzisiejszym świecie. Jeśli zatem na etykiecie produktu, nad którego zakupem się zastanawiamy pojawia się ta nieznana, egzotyczna i tajemnicza nazwa „agar-agar”, nie powinniśmy się obawiać o to, czy jest ona szkodliwa. Produkt będący bohaterem dzisiejszego artykułu jest w pełni naturalny i wolny od wszelkiej chemii. Można więc z powodzeniem dawać go dzieciom. Agar-agar powinien na dobre nastąpić tradycyjną żelatynę. Jest on niej o wiele zdrowszy, a do tego ma kilkukrotnie niższą kaloryczność przy zachowaniu identycznych właściwości. Ba! Właściwości agar-agar są wręcz bardziej satysfakcjonujące od tego co oferuje nam żelatyna pochodzenia zwierzęcego. Agar-agar nie powoduje absolutnie żadnych efektów ubocznych. Oczywiście jest tak tylko wtedy, gdy osoba decydująca się na jego spożycie nie jest na niego uczulona. 

Przepisy z użyciem agar-agar

Agar-agar może posłużyć nad do stworzenia domowych galaretek, które z pewnością podbiją kubki smakowe wszyskich domowników. Potrzebne do tego są jedynie 7 gramów proszku agar-agar na jeden litr ciepłej wody oraz dodatki odpowiadające naszym upodobaniom. Zamiast wody można posłużyć się domowym kompotem lub sokiem. Wówczas rozpuszczamy w nim agar-agar, doprowadzamy do wrzenia i studzimy. Na końcu dekorujemy całość wedle własnego uznania. Agar agar świetnie sprawdzi się również w produkcji wegańskiego ptasiego mleczka domowej roboty. Aby je wykonać wystarczy rozpuścić cztery łyżki agaru w zawartości dwóch puszek mleczka kokosowego. Całość warto doprawić ksylitolem lub cukrem trzcinowym. Po zagotowaniu, powstałą mieszaninę należy wylać na formę, a po jej wystygnięciu pokroić na małe kostki i oblać rozpuszczoną czekoladą. Następnie można zajadać ze smakiem.

Agar-agar ma także wiele nieocenionych właściwości leczniczych. Produkt ten ma do zaoferowania o wiele więcej niż tradycyjna żelatyna pochodzenia zwierzęcego. Warto uwzględnić go w swojej diecie podczas realizowania przepisów, w których główna rolę odrywa galaretka.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu