Czym jest BCAA i jak działa?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 911

BCAA to źródło endogennych kwasów rozgałęzionych, które dostarczane są do organizmu ze środowiska zewnętrznego. Oczywiście mowa w tym przypadku o pożywieniu. To niezbędne związki. Potrzebne są do budowania muskulatury oraz okazałej sylwetki. Po co człowiekowi potrzebne jest BCAA? Jakie odkrywa funkcje w organizmie?

Czym jest BCAA?

BCAA to związek rozgałęzionych aminokwasów, które muszą zostać organizmowi dostarczone ze środowiska zewnętrznego. Grupa aminokwasów rozgałęzionych to aż 25% aminokwasów, które budują mięśnie człowieka. To one przyczyniają się do niezwykle efektownego rozrostu tkanki mięśniowej. BCAA to trzy zupełnie różne aminokwasy, czyli walina, leucyna i izoleucyna. BCAA ma niezwykle szerokie zastosowanie. Może być stosowany przez sportowców, kulturystów oraz osoby, które chcą poprawić wygląd swojej sylwetki. 

Jak stosować BCAA?

Aminokwasy BCAA powinny być przyjmowane przed treningiem po to, aby uzupełniły się wszelkie braki energetyczne w ciele człowieka. Dzięki temu poprawią się zdolności fizyczne oraz człowiek gotowy będzie do wykonania większego wysiłku. 

Leucyna

Jest to aminokwas egzogenny, czyli taki, którego organizm sam nie jest w stanie wyprodukować. Musi więc być stosowana wraz z pożywieniem. To ona zwiększa syntezę białek i zwiększa działanie insuliny po to, aby organizm miał siły do wykonywania ciężkiej pracy na siłowni. Przyjmowanie jej zwiększa działanie tak zwanego pola anabolicznego. Aby leucyna spotęgowała działanie insuliny, należy spożyć również odpowiednią dawkę węglowodanów.

Izoleucyna

To również aminokwas egzogenny. Występuje w produktach pochodzenia naturalnego jak migdały, czy orzechy. Jest ketogenna oraz glukogenna. To świetne uzupełnienie glukozy w przypadku niedoborów. Jest niezbędna podczas ćwiczeń do syntezy białek. 

Walina

To ostatni z podanych aminokwasów egzogennych. Bierze ona udział w syntezie białek oraz w procesie wytwarzania niezbędnej do ćwiczeń energii. W czasie dużego stresu może być stosowana jako pomoc w odbudowie utraconych sił. Przyczynia się również do szeroko rozumianych procesów naprawczych organizmu.

 

W jaki sposób działa BCAA?

Te aminokwasy znalazły swoje zastosowanie w wielu dyscyplinach sportowych. Ich działanie anaboliczne  w syntezie białek mięśniowych jest szeroko doceniane wśród sportowców, którzy pragną poprawić wygląd swojej sylwetki i zwiększyć możliwości fizyczne organizmu. Wysoki poziom tych aminokwasów oznacza stan wyczerpania glikogenu mięśniowego. To te aminokwasy są dla organizmu wyraźnym sygnałem, że konieczne jest pozyskanie energii z zapasów tłuszczowych w tkance tłuszczowej. Podniesienie poziomu aminokwasów z rozgałęzionej grupy w trakcie wyczerpującego wysiłku fizycznego powoduje wystąpienie ryzyka obniżenia się katabolizmu białek mięśniowych. 

Kiedy należy przyjmować BCAA?

Zalecana dawka to 7-20 g. Warto stosować te aminokwasy przed oraz po treningu.

KUP AMINOKWASY BCAA

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu