Czym jest crossfit?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 984

Crossfit, to dyscyplina, która bez wątpienia staje się coraz bardziej popularna wśród amatorów intensywnej aktywności i adrenaliny. Jest niezwykłą sposobnością pokonania własnych słabości i uwierzenia we własne siły. Jak się jednak okazuje, dla osób które wyczynowo uprawiają konkretne rodzaje sportów, może być nazbyt ogólnorozwojowa. Być może brzmi to niedorzecznie, ale w wielu dziedzinach sportowych rutyna wymaga szczególnego nacisku na określone punkty oraz wymaga skupienia na konkretnych celach, dlatego uprawianie w ich przypadku crossfitu może z nimi kolidować. Każdy kto uprawia sport wyczynowo powinien zweryfikować zalety i wady jakie mogą dać mu treningi crossfitowe, gdyż mogą okazać się dosyć trudne w pogodzeniu z daną dyscypliną sportową.

Trening crossfitowy jest cudownym sposobem aktywności, niemniej zbyt różnorodne ćwiczenia, sprawiają, iż utrudnia on skupienie się na jednym konkretnym treningowym celu. Crossfit wzmacnia siłę, moc oraz wytrzymałość, ale jest to nierealne, aby wszystkie wytrenować na najwyższym poziomie jednocześnie. Jeżeli lubisz uniwersalne rozwijanie ciała – crossfit jest idealny, natomiast gdy np. zależy Ci na wytrzymałości, a Twoim zamiarem obejmujesz przebiegnięcie maratonu z sukcesem lub siły, aby unosić duże obciążenia – skup się na treningach poprawiających te aspekty, a crossfit pozostaw jako miłą alternatywną odskocznię raz na jakiś czas.

 

Crossfit cechuje wyjątkowo rozmaity wachlarz aktywności, pozwala on zatem poprawić ogólną kondycję i skutecznie spala tkankę tłuszczową. Może jednak osłabiać szybkość, która wymaga okresów odpoczynku i intensywnych treningów naprzemiennie. Większość sportowców potrzebuje zwiększonego nacisku na trening szybkości, a ogólny trening jaki daje crossfit może z tym kolidować.

 

Wiele rodzajów sportów wymaga indywidualnego programu pozwalającego wytrenować poszczególne zdolności. Crossfit, który pomimo próby podejścia indywidualnego do każdego z osobna, nieco tę możliwość ogranicza poprzez trening odbywający się w otoczeniu grupy. Dwóch piłkarzy, grających na odmiennych pozycjach wymaga innego rodzaju treningu, mają oni różne funkcje i cele sportowe, jakie mają osiągnąć, dlatego uniwersalność crossfitu może nieco zakłócać te zakresy. Dlatego też, wiele dyscyplin sportowych wymaga indywidualnego podejścia do konkretnej osoby, zarówno pod kątem tego jakie ma zadanie do wykonania, jak i konkretnych predyspozycji, które wymagają rozwijania. Zajęcia grupowe, nie zawsze są zatem najlepsze dla każdego rodzaju sportowców.

 

Treningi crossfitowe, mają za zadanie dać solidnego kopa, dreszcz emocji i mnóstwo adrenaliny. Lepsze dotlenienie i poprawa sylwetki to ich niewątpliwa zaleta, niemniej są bardzo wycieńczające. Zmęczenie czyni organizm przeciążonym, a to z kolei kończyć się może pogorszeniem techniki, która w sportach jest niezwykle ważna. Sportowcy trenują, aby być najlepszymi w swojej dziedzinie, a nadmierny wysiłek oraz przetrenowanie wcale im nie służy, zwiększa bowiem ryzyko kontuzji i może pogarszać jakość wyników.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu