Czystek - czym jest i jakie posiada właściwości?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2283

Czystek – zwany jest „ziołem bogów” lub „różą skalną”. Występuje w obszarze Morza Śródziemnego. W Polsce nie pojawia się w stanie dzikim, natomiast jest uprawiany. Roślina ta znana już była w czasach starożytnych. Stosowano ją jako cudowny napój na wszelkiej maści choroby i przeziębienia, stany zapalne, a nawet jako składnik mirry. Sprawdź jakie właściwości posiada czystek.


Przede wszystkim wzmacnia układ immunologiczny, zwalczając drobnoustroje oraz infekcje. Napar z czystka stosuje się jako naturalny środek przeciwko grypie. Działa przeciwwirusowo a nawet przeciwgrzybicznie, dlatego polecany jest jako zioło na wirusy jelitowe, zmiany trądzikowe, zmiany skórne, łuszczycę, łupież oraz egzemę. Wskazany również przy atopowym zapaleniu skóry. Można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w postaci kompresów np. na opryszczki. Polecany jest także do inhalacji, zwłaszcza przy nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych.
Skutecznie tępi bakterie, drobnoustroje, a nawet działa przeciwalergicznie oraz zmniejsza reakcje na nie, gdyż hamuje uwalnianie histaminy. Dzięki temu, do tej pory stosowany jest przy pierwszych objawach choroby i przeziębienia. Hamuje postępowanie choroby i łagodzi takie objawy jak: kaszel, katar, ból głowy, ból gardła.



Czystek popularnością cieszy się również dzięki działaniu antyoksydacyjnemu. Posiada trzy razy więcej przeciwutleniaczy – polifenoli,  niż zielona herbata, które neutralizują i wydalają z organizmu nadmiar wolnych rodników, przez co spowalnia procesy starzenia skóry, a nawet hamuje i zapobiega takim chorobom jak miażdżyca czy nowotwory. W szczególności zaleca się stosowanie czystka przez mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego (prostaty). Oprócz tego pomaga w odchudzaniu. Poprawia pracę układu pokarmowego i przyspiesza metabolizm. Dodaje energii, dzięki czemu możesz trenować więcej i intensywniej. Czystek pomaga z chorobami serca i chorobami niedokrwiennymi, rozpuszczając zatory i zakrzepy. Zapobiega również odkładaniu się „złego” cholesterolu LDL w żyłach.

Napar z czystka w szczególności polecamy jest palaczom, osobom pracującym w kopalniach, hutach oraz które mają na co dzień kontakt z metalami ciężkimi i toksynami. Efektywnie wiąże metale ciężkie i dzięki działaniu moczopędnemu usuwa je z organizmu. Co ciekawe, napar z ususzonych liści czystka może wpływać na zapach wydzielany przez nasze ciało. Jeśli zmagasz się z nadmierną potliwością, bądź masz nieprzyjemny zapach z ust, wypróbuj kurację czystkową. Oprócz tego, że dba o higienę jamy ustnej, to w dodatku naturalnie wybiela zęby.


Czystek świetnie radzi sobie także w walce z boreliozą. Odstrasza kleszcze i komary, najprawdopodobniej przez zapach, jaki skóra wytwarza po wypiciu czystka. Czystek to także ochrona dla Twojego czworonoga! Odstrasza pchły oraz inne insekty atakujące zwierzęta.


Czystek jest w pełni bezpiecznym ziołem. Nie wywołuje skutków ubocznych, więc nie można go przedawkować. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby napar z czystka piły kobiety w ciąży, karmiące, a nawet dzieci od trzeciego miesiąca życia. Zaleca się pić 1 szklankę naparu 3-4 razy dziennie. Aby przygotować taki napar, wystarczy porcję czystka zalać wrzącą wodą, przykryć i zaparzać przez około 8-10 minut. Jedną porcję herbaty można zaparzać wielokrotnie (maksymalnie 4-5 razy). Świetnie smakuje z dodatkiem miodu lub cytryny, a latem z kostkami lodu i miętą.

Czystek to naturalne zioło, którego właściwości znane są jeż od czasów starożytnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwalergicznie. Posiada mnóstwo polifenoli – przeciwutleniaczy neutralizujących szkodliwe wolne rodniki. Wiąże metale ciężkie oraz toksyny i usuwa je z organizmu. Dodatkowo chroni przed boreliozą oraz atakami innych insektów. Czystek jest w pełni bezpieczny, co potwierdza fakt, iż mogą go stosować kobiety w ciąży, karmiące, a nawet dzieci od 3 miesiąca życia.


POLECAMY:

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu